اخبار و جشنواره ها

علت و درمان شب ادراری در کودکان

شب‌ادراری در دوران کودکی (Enuresis in Children) یک مشکل نسبتاً شایع است. در  ۴/۵ سالگی ۳۰ درصد کودکان دارای شب ادراری هستند که در ۲۱ درصد آنها این امر بیش از ۲ بار در هفته اتفاق می افتد و در ۹ درصد بقیه شب‌ادراری کمتر از ۲ بار در هفته است.

هر قدر میزان شب ادراری در کودکی بیشتر باشد، بیماری وی شدیدتر است و این گونه کودکان نیازمند مداخله زودرس و تهاجمی هستند.
یک بررسی نشان داد که در ۷ سالگی هنوز ۶/۲ درصد از کودکان بیش از ۲ بار در هفته دارای شب‌ادراری هستند. در هنگام روز با پر شدن مثانه، کودکان احساس رفتن به دستشویی می‌کنند و کودک کم کم یاد می‌گیرد که خود را کنترل کرده و در زمان مناسب مثانه خود را خالی کند. موقعی گفته می‌شود که یک کودک دارای شب ادراری است که در پایان ۵ سالگی شب‌ها خود را خیس بکند. به دست آوردن کنترل شبانه ادرار مدت زمان بیشتری از کنترل روزانه ادرار زمان می خواهد. میزان شیوع شب ادراری در پسران ۲ برابر دختران است.

شب ادراری را به دو دسته بزرگ تقسیم می‌کنند: اولیه و ثانویه. اگر کودگی از بدو زندگی هیچ وقت کنترل ادرار شبانه نداشته است، به آن شب‌ادراری اولیه گفته می‌شود. اگر کودکی پس از مدت زمانی که شب‌ها خشک بوده و دارای کنترل ادرار بوده است، دچار شب ادراری شود، به آن شب‌ادراری ثانویه می‌گویند.
شب ادراری اولیه یک نقص تکاملی است و مراکزی از مغز که کنترل شبانه دفع ادرار را به عهده دارند، به خوبی تکامل پیدا نمی‌کنند. معمولاً این نوع شب‌ادراری با گذشت زمان خود به خود بهبود پیدا می‌کند. در شب ادراری ثانویه باید به دنبال یک علت بگردیم.

برای شب‌ادراری ۳ علت عمده ذکر شده است:

ـ اختلال در خواب
ـ کاهش شبانه ظرفیت مثانه
ـ پرادراری شبانه (حجم ادرار هنگام شب زیاد می‌شود.)

عوامل مساعدکننده شب ادراری

عواملی که کودک را مستعد ابتلا به شب‌ادراری می کنند:
ـ توارث: شب ادراری یک زمینه ارثی دارد. اگر هیچ کدام از والدین کودک دارای سابقه شب‌ادراری نباشند، شانس وجود شب ادراری در وی ۱۵ درصد است. اگر یکی از والدین دارای سابقه شب ادراری باشد، این میزان به ۴۰ درصد افزایش می‌یابد و اگر هر دو والدین دارای سابقه شب‌ادراری بوده‌اند، این میزان به ۷۵ درصد می‌رسد. در کودکانی که دارای سابقه فامیلی شب ادراری هستند، حجم مثانه اندک است.
ـ ۲۳ درصد کودکانی که شب ادراری دارند، مبتلا به عدم کنترل دفع مدفوع و بی‌اختیاری ادراری روزانه نیز هستند.
ـ همان طور که ذکر شد، شب ادراری یک بیماری نقص در تکامل است. بنابراین تعدادی از این کودکان دارای نقص تکاملی در سایر اعضا مثل سندرم داون هستند. حتی اگر تأخیر در بلوغ جسمی وجود نداشته باشد، این کودکان ممکن است مبتلا به بیش‌فعالی و اختلالات رفتاری باشند.
ـ ممکن است کودک دارای یک بیماری عصبی مثل استخوان دنبالچه دوشاخه یا فلج مغزی باشد. کودکانی که دارای مشکلات جسمی هستند، احتمال اینکه دارای بی‌اختیاری ادراری روزانه و بی‌اختیاری مدفوعی باشند زیاد است.
ـ یبوست می‌تواند سبب مشکلات مثانه‌ای شود. در یک بررسی، شب ادراری دو سوم کودکانی که دارای یبوست شدید بوده‌اند، با درمان یبوست، بهبود پیدا کرده بود.
ـ سه درصد پسران و ۳۳ درصد دخترانی که دارای شب ادراری هستند، مبتلا به عفونت ادراری هستند.
سایر عوامل مستعدکننده شب ادراری عبارتند از:

ـ سن مادر هنگام تولد کودک کمتر از ۲۰ سال باشد.

ـ کودک اختلال خواب داشته باشد.

ـ مادر بیش از ۱۰ عدد سیگار در روز در منزل بکشد.

ـ کودک فرزند اول نباشد.
ـ انسداد راه‌های هوایی هنگام خواب و خر خر کردن بچه.
ـ استفاده از نوشیدنی‌های حاوی متیل گزانتین که بیشتر در نوشابه‌های انرژی‌زا یافت می‌شود. سایر نوشیدنی‌های حاوی متیل گزانتین عبارتند از: چای، قهوه، کولا و شکلات. استفاده از این مواد، شب ادراری را تشدید می‌کند.
ـ استرس در زندگی کودک مثل جدا شدن از والدین.

ارزیابی کودکی که دارای شب ادراری است

برای اینکه تصمیم بگیریم که کودک نیاز به چه بررسی‌هایی دارد، دانستن موارد زیر مهم است:
ـ آیا کودک دارای علائم ادراری در روز است؟ مثل تکرر ادرار (ادرار کردن بیش از ۷ بار در روز)، فوریت در ادرار کردن، بی‌اختیاری ادراری روزانه، زور زدن هنگام ادرار کردن، جریان ادرار ضعیف و درد در هنگام ادرار کردن.
ـ آیا کودک در گذشته بدون درمان حداقل ۶ ماه فاقد شب ادراری بوده است؟ اگر جواب مثبت است، دنبال تغییرات در زندگی کودک مثل عوامل اجتماعی، هر گونه بیماری، عوامل محیطی مثل کودک‌آزاری یا جدا شدن والدین باشید.
ـ کودک در شب چند بار و در هفته چند بار خود را خیس می‌کند؟
ـ آیا به نظر می رسد که حجم ادرار خیلی زیاد باشد؟
ـ آیا شب ادراری دارای نظم خاصی است؟ مثلاً در ساعت مشخصی از شب یا در شب‌های مشخصی اتفاق می‌افتد؟
ـ آیا کودک بعد از اینکه خود را خیس کرد، از خواب بیدار می‌شود؟
ـ میزان استفاده کودک از دستشویی در روز چگونه است؟
ـ آیا کودک دارای یبوست یا بی‌اختیاری مدفوعی نیز هست؟

درمان شب ادراری در کودکانی که فاقد علائم در روز هستند:

ـ اگر کودک کمتر از ۵ سال دارد، باید به والدین اطمینان داد که تا ۵ سالگی تعداد قابل توجهی از موارد شب ادراری بهبود پیدا می کنند و زیر ۵ سالگی اقدام به درمان صلاح نیست.
ـ کودک باید در روز حدود ۱۵۰۰-۱۰۰۰ میلی‌لیتر مایع مصرف کند و از مصرف مایعات بیش از حد در روز خودداری کند. قبل از خواب نباید از نوشیدنی‌های حاوی کافئین استفاده کرد.
ـ باید کودک را تشویق کرد که قبل از خواب مثانه خود را خالی کند. در ضمن باید دسترسی به دستشویی راحت و آسان باشد.
ـ اگر کودک بیش از ۶ ماه روزها خشک بوده است، بهتر است از پوشاندن پوشک اجتناب و به جای آن از شلوار و لباس زیر ضدآب استفاده کرد. اگر مفید بود، می‌توان ادامه داد.
ـ اگر کودک در هنگام شب بیدار می‌شود، باید وی را تشویق کرد که قبل از دوباره خوابیدن مثانه خود را خالی کند. بیدار کردن کودک در ساعات مشخصی فقط در کوتاه‌مدت مفید است و اثر درمانی درازمدت ندارد.
ـ اگر کودک در بعضی از شب‌ها خشک است، می‌توان برای وی جایزه در نظر گرفت.

برای درمان شب‌ادراری ساده در کودکان راه‌های زیادی وجود دارد، عمده ترین آنها عبارتند از:

ـ استفاده از تشک هشداردهنده: تشک هشداردهنده اولین خط درمانی است. این نوع تشک‌ها با خیس شدن شروع به زنگ زدن کرده و کودک را بیدار می‌کنند. اگر کودک هر از چندگاه خود را خیس می‌کند یا دارای مشکلات هیجانی است، نباید از تشک هشداردهنده استفاده کرد. نتیجه درمان باید پس از ۴ هفته ارزیابی شود، اگر بهبودی اتفاق نیفتاده است، استفاده از این نوع درمان باید قطع شود. اگر تشک هشداردهنده مفید بود، باید تا حداقل ۱۴ شب خشک ادامه داده شود. اگر بعد از سه ماه هنوز بهبودی قابل توجه اتفاق نیفتاده است، باید درمان دیگری را برای کودک در نظر گرفت.
ـ استفاده از داروهای ضدادرار: تجویز این داروها به مدت چند ساعت ترشح ادرار از کلیه‌ها را قطع می‌کنند. در کودکان بالاتر از ۷ سال که می‌خواهیم درمان سریع اتفاق بیفتد و در مواردی که درمان با تشک هشداردهنده ناموفق بوده است، می‌توان این داروها را تجویز کرد. در حقیقت داروهای ضدادرار خط دوم درمانی هستند. نتیجه درمان باید پس از ۴ هفته بررسی شود، اگر قدری بهبودی حاصل شده است، تا سه ماه می‌توان به درمان کودک ادامه داد. از این داروها را می‌توان در کودکان با مشکلات رفتاری، هیجانی و یادگیری نیز استفاده کرد. هنگام استفاده از این داروها حتماً باید مصرف مایعات حداقل ۲ ساعت قبل از خواب محدود شود.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.