اخبار و جشنواره ها

والدین شاغل باید بدانند!

یکی از دغدغه های والدین شاغل این است که فرزندانشان به خوبی تربیت شوند و آموزش ببینند و از عدم حضور آنها در منزل آسیب نبینند. پاسخ به این دغدغه ها را در مقاله زیر بررسی می کنیم.

دوران کودکی از مهمترین مراحل زندگی است که در آن شخصیت فرد پایه ریزي شده و شکل می گیرد. اغلب اختلالات و ناسازگاری هاي رفتاري پس از دوران کودکی ناشی از کمبود توجه به این دوران حساس و عدم هدایت صحیح در روند رشد و تکامل است. این بی توجهی منجر به عدم سازش و انطباق با محیط و بروز انحرافات گوناگون در ابعاد مختلف براي کودک می باشد  از آنجا که کودک، موجودي آسیب پذیر است و به تنهایي قادر به مراقبت از خود نیست، حمایت و محافظت از جانب والدین از زمان تولد براي حفظ حیات کودک ضروري است. والدین عوامل تأثیر گذار بر زندگی فرزندان می باشند و باید مراقبت از کودک، آموزش و اعمال انضباط و مدیریت زندگی کودک را برعهده داشته باشند. والدین باید بتوانند این توانایی را به کودک بدهند که به درک واقع بینانه از خود و جهان پیرامون، همسو سازی باورها و احساسات فردی، کنترل احساسات و رفتارها، هدفمندی در زندگی، تلاش معنادار در جهت اهداف از پیش تعیین شده، برقراری ارتباط مؤثر با دیگران توانایی کنترل خود و دیگران، عزت نفس بالا و احساس خودکارآمدی مجهز باشند. استفاده از شیوه فرزند پروری درست می تواند این توانایی ها را به کودکان بدهد. والدین شاغل اگرچه زمان کمتری را با فرزندان خود می گذارنند ولی با تکیه بر اصولی می توانند این نقص را جبران کنند.

والدین شاغل باید بدانند!

نکاتی برای والدین شاغل در ارتباط ایمنی و رشد شخیصتی کودکان

ایجاد دلبستگی ایمن

کودکانی که دلبستگی ایمن دارند از والد خود به عنوان تکیه گاه امن استفاده می کنند وقتی که از آنها جدا می شوند ممکن است گریه کنند یا نکنند اگر گریه کنند علت آن این است که والد غایب است و او را به فرد غریبه ترجیح می دهند. وقتی که والد بر می گردد آنها بطور فعال به دنبال تماس با او هستند و گریه آنها فورا کاهش می یابد. در واقع عدم حضور والد را با بروز به موقع احساسات می پذیرند. ایجاد این نوع دلبستگی منوط به برخورد والدین است. کودکان حداقل تا 2 سالگی نباید ساعات طولانی عدم حضور مادر را احساس کنند و از مهر و عاطفه بدون قید و شرط والدین اطمینان داشته باشند. و ارتباط عمیق عاطفی و نشان دادن محبت می تواند در ایجاد این نوع دلبستگی موثر باشد و از آسیب در بزرگسالی جلوگیری به عمل آورد.

همکاری والدین

هنگامی که هر دو والد بیرون از منزل کار می کنند نیاز به همکاری هر دو وجود دارد تا نقایص را در کنار هم جبران کنند و ستگی و فشار کاری بر دوش یکنفر سنگینی نکند. نقش های کلیشه ای سنتی که بعضی کارها مختص مردان یا زنان هستند می تواند در روند امور منزل و تربیت فرزندان اشکال ایجاد کند.

ارتباط مداوم با معلم و کارکنان مدرسه

لازم است که والدین در جریان امور درسی و اخلاقی فرزندان در مدرسه باشند و اگر فرصت حضور در مدرسه را ندارند می توانند به صورت تلفنی مرتب با معلم و کارکنان مدرسه در ارتباط باشند.

ارتباط مداوم تلفنی و در صورت امکان چت تصویری

زمانی که کودکان در خانه تنها هستند نیاز است که بدانند از طرف والدین تحت کنترل هستند ارتباط مستمر و استفاده از تلفن و شبکه های اجتماعی می تواند در این راستا یاری رسان باشد.

ایمنی خانه و وسایل

وسایل خانه را کاملا ایمن کنید اگر وسیله برقی دارید که نیاز به تعمیر دارد از دسترس کودکان دور کنید. اجازه استفاده از گاز را به آنها ندهید و مایکروفر را جاگزین آن کنید.

توجه به تغذیه

استفاده از غذاهای آماده مواد نگهدارنده برای کودکان در حال رشد خطرناک است و بهتر است در صورتی که فرصتی برای آشپزی روزانه وجود ندارد از مواد غذایی فریز شده به جای آنها استفاده شود.

والدین شاغل با در نظر گرفتن اصول تربیتی و مراقبتی می توانند با کیفیت والدینی که در منزل حضور دارند به رشد فرزندان کمک کنند.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.