اخبار و جشنواره ها

عادت تنها خوابیدن کودک نوپا

وقتی شما قصد تنها خوابیدن کودک نوپا در اتاقش و یا به عبارت دقیقتر قصد ایجاد عادتهای خواب و استقلال در بخواب رفتن کودکتان را دارید، پس بهتر است از سنین پایین تر شروع کنید. زیرا این کار هم برای کودکتان و هم برای خود شما آسانتر است. بعضی والدین باور ندارند که هر عادتی را برای خواب کودکشان بکار گیرند، بعداً منجربه مشکلات خواب در او می شود و تغییر آن برای کودک کاری دشوار می شود.

راهکارهایی برای تنها خوابیدن کودک نوپا در اتاقش

عادت تنها خوابیدن کودک نوپا

همکاری در خواب

کودکان همکاری در خواب را خیلی سریع یاد می گیرند و همان ماه های اول به اصطلاح “خوابشان را پیدا می کنند”. اما کودک هر طور عادت کند تمایل به ادامه همان عادت را دارد. مثلاً اگر او را تکان می دهید تا بخوابد یا در کنارش بخوابید تا بخواب رود، تا مدت ها انتظار این پیوستگی را دارد و شکسته شدن این پیوند در او ایجاد مشکلاتی می کند.

برخی این سوژه های دلبستگی و پیوند برای خواب (مثل عادت به یک پتو یا عروسک پشمالو به هنگام خواب، طبیعی اند مثل انجام برخی کارهای روتین قبل خواب مثلاً مسواک زدن، خاموش کردن تلویزیون و چراغها و انداختن پتو روی کودک، خواندن داستان، حمام گرفتن قبل از خواب، دستشویی رفتن و ساکت ماندن در رختخواب.

اما برخی عادات مضرند. مثلاً دادن شکلات و کافئین به کودک قبل از خواب، یا نوشیدن شیر برای به خواب رفتن. درست است که قبل از خواب در اوایل کودکی نوشیدن شیر منجربه رشد کودک می شود. اما بعد از اینکه نخستین دندان او درآمد باعث آسیب به ریشه دندان می شود. و حتی کالری اضافه ای به بدن کودکتان وارد می کند. که واقعاً کودک به این کالری در آن موقع شب نیاز ندارد.

دیگر عادات که میان سلامتی وناسلامتی شکاف ایجادمی کند، اینکه شما چه برخوردی با مستقل خوابیدن کودکتان داشته باشید.

قبل از خواب او را به توالت ببرید

شما باید مجموعه عاداتی سالم را برای مستقل کردن کودکتان هنگام خواب ایجاد کنید. با هم به دستشویی بروید. از او بخواهید تا دستشویی کند، سپس مسواک بزنید و دست و صورت را خشک کرده و نخ دندان بکشید و برای خواب آماده شوید. بهتر است تنبلی نکرده و عادات خواب را هرشب به یک شکل روتین به جای آورید.

سپس با هم به اتاقش رفته او را تشویق به تنها خوابیدن و به خواب رفتن توسط خودش کنید. غالب کودکانی که زندگی شان روند روتینی دارند، اضطراب ندارند یا رابطه عاطفی خوبی با والدینش دارند از این طرح استقبال می کنند و مستقلانه به خواب می روند. معمولاً کودکان نوپا به این فرایند زودتر عادت می کنند و تمایلشان برای این کار بیشتر است. زیرا هنوز عادات خوابیدن پیش والدین خیلی برایشان نهادینه نشده وهنوز قابل تغییر است.

نشست خانوادگی

با کودک نوپایتان یک نشست بگذارید. همگی دورتادور هم جمع شده و ضمن اینکه یک هدیه به او می دهید به او بگویید که دیگر مثل بچه بزرگترها شده و بهتر است که در اتاق خودش بخوابد و به او اطمینان بدهید که تا وقتی او کاملاً به خواب می رود شما در اتاقش می مانید. و بعد به اتاق خودتان برای خواب می روید. در این مرحله مدام او را تشویق کرده و به او نیرو دهید و بگویید که چقدر به او افتخار می کنید. او را نوازش کنید و در آغوش بکشید و بر روی یک صندلی کنارتختش بنشینید پس از اینکه قصه را برایش خواندید خود نیز چشمهایتان را ببندید و او را نیز تشویق به بستن چشم ها و خوابیدن کنید و تا وقتی از خوابیدن اومطمئن نشده از اتاق بیرون نروید.

چند روزی که گذشت و کودک به این شرایط عادت کرد شما می توانید، صندلی خود را از تخت او دورتر و دورتر سازید. اگر کودکتان به هر دلیل قبل از خواب بیقراری می کند، نخست او را آرام سازید واگر متوجه شدید که او اضطراب دارد وتمایل به تنها خوابیدن ندارد به او اصرار نکرده و با هم در فضایی خارج از اتاق خوابتان مثلاً در سالن پذیرایی خانه بخوابید ولی برایش توضیح دهیدکه چند ساعتی می توانید با هم بخوابید و بعد هریک سر جای خودتان می روید چون سالن پذیرایی جای خوابیدن نیست.

بعد از اینکه مدتی به این روند ادامه دادید او خود به خود شب ها خودش به خواب می رود. بعضی کودکان خوابشان سنگین است و بعد از بخواب رفتن دیگر بیدار نمی شوند. اما برخی کودکان نیمه های شب به اتاق پدر و مادر می آیند و تمایل دارند تا در تخت خواب شما بخوابند. به او فعلاً چیزی نگویید بگذارید بخوابد و وقتی به خواب رفت مجدد او را به اتاقش ببرید. قبل از خواب مجدد اگر قشقرق به پا نمی کند دوباره او را به تختخوابش هدایت کرده در کنارش بنشینید تا دوباره به خواب رود.

بعضی کودکان بسیار فعالند در بخواب رفتن مشکل دارند یا حتی کودکی که شب ها می خوابد ممکن است در اثر مصرف کافئین یا چرت روزانه به هنگام شب بی خواب شود. سعی کنید در این مواقع عوامل تحریک آمیز را کم کنید مثل اینکه چراغ ها را خاموش کنید و تلویزیون را نیز خاموش کنید وبرایش توضیح دهید که این وقت از شب همه می خوابند و بازی و ورزش نمی کنند. بنابراین، بهتر است او نیز بخوابد. اگر متوجه شدید که هنوز سطح انرژی او بالاست به او بی توجه شده صندلی خودتان را برگردانده و خود را به خواب بزنید. مثلاً می توانید برایش توضیح دهید که وقتی می خوابید کسی نباید بدون دلیل شمارا بیدار کند والان باید همگی بخوابید. شاید در این وضعیت او چند دقیقه ای به فعالیت هایش ادامه دهد اما در نهایت بخواب خواهد رفت.

این اتفاقات خصوصاً برای والدینی می افتد که فرزند دوقلو دارند. بهتر است دوقلوها را از هم جدا بخوابانید و برای هریک رختخوابی ویژه تعریف کنید. و شما روی صندلی بین آن دو بنشینید اگر فکر می کنید که این شیوه کارساز نیست می توانید از همسرتان بخواهید تا یکی از فرزندان را او بخواباند.

در تمام این موارد تنها یک نکته حائز اهمیت است و آن اینکه به وجود آوردن مجموعه عادات برای خواب کمک به خوابیدن کودک با شرایط خاص و در ساعتی خاص می کند که این مسئله خود پس از گذشت 10 روز تبدیل به یک عادت بیولوژیک در بدن و وضعیت روانی کودکتان می شود. ساعت زیستی اوبرای خوابیدن تحت شرایط مشابه شروع به فعالیت مداوم می کند.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.