تازه ها:

درمان مشکلات جنسی کودکان

مشکلات جنسی کودکان برای والدین هشدار دهند و نگران کننده است. زیرا با این رفتارها ممکن است شما احساس شرمساری کنید  و از همه بدتر ممکن است این رفتارها منشأ بسیاری از اضطراب ها برایتان شود که مبادا او مورد سوء استفاده جنسی قرار گیرد.

بنابراین، اگر کودکتان با چنین مشکلی روبروست نگران باشید ولی وحشت زده نشوید در عوض برنامه ای صحیح برای حل این مشکل ترتیب دهید.

 • خودتان را درباره رشد جنسی تجهیز کرده و آموزش دهید:

اولین گام برای کمک به رفع مشکلات جنسی کودکتان این است که درباره رشد جنسی اطلاعاتی کسب کنید. مثلاً اگر دست زدن به اندام جنسی توسط کودک در سه سالگی طبیعی است در 13 سالگی نیست. بنابراین سعی کنید درباره سن مناسب رشد جنسی کودک پیش دبستانی تان اطلاعاتی بدست آورید این کار به شما کمک خواهد کرد که دریابید آیا کودکتان رشد نرمالی داشته است یا خیر؟!

 • رفتار پسندیده را به کودک آموزش دهید:

کودکان چیزی درباره حفظ خود، شرم جنسی یا مرزهای بدن نمی دانند مگر اینکه به آنها آموزش دهید. بنابراین، لازم است که والدین رفتارهایی را که پسندیده است را به او آموزش داده و رفتارهای ناپسند را منع کنند.

کودکان باید چیزهایی دربارۀ بدن خودشان آموزش ببینند و باید تفاوت میان نوازش خوب و نوازش بد را یاد بگیرند. شما همچنین باید با مطالعه و یا شرکت در کارگاهها یاد بگیرید که به کودکتان آموزش دهید که چگونه وقتی از نوازش های کسی احساس خوبی نداشت از خود دفاع کرده و در این شرایط چه عملی انجام دهد. بنابراین، هرچه شما بیشتر به او درباره مراقبت از خود اطلاعات دهید کمک بیشتری به او کرده اید. کودکان باید اطلاعات جنسی در حد سن خود داشته باشند.

مثلاً اگر او پرسید کودک از کجا آمده نه خیالپردازی کنید و نه همه جزئیات را برایش شرح دهید . بلکه در حد سن او فقط بگویید که «یک سلول یا دانه از بدن بابا با یک سلول از بدن مامان ترکیب می شود و در دل مامان بزرگ شده و تبدیل به بچه می شود.»

همچنین کودکان باید اطلاعاتی درباره جنس مخالف بدست آورند چون در هر صورت بنابر اقتضای سنشان کنجکاوی می کنند.

بنابراین، سعی کنید در این موارد با کودکتان مکالمه های آزاد داشته باشید تا او نیز با شما احساس راحتی کرده و اگر لازم شد از شما کمک بخواهد. این قوانین خانگی هم برای رعایت حد و مرزهای مناسب وضع کنید: “مثلاً قبل از وارد شدن به اتاق اول در بزن و اگر به تو اجازه داده شد وارد اتاق شو”، یا “در یک زمان فقط یک نفر به دستشویی می رود و در دستشویی بسته است”.

بهتر است شما لیستی از قوانین خانگی را در این باره تهیه کرده و با همکاری کودک آنها را اجرا کنید ولی از آنجایی که این قوانین برای کودکان پیش دبستانی است بهتر است در هر دوره بیشتر از 3 یا 4 بند در قانونتان نباشد. چون اجرایی شدنش برای کودک سخت می شود. زیرا کودکان در این سن توانایی های حافظه ای شان محدون است.

پاسخ به مشکلات جنسی کودکان :

وقتی رفتارهای جنسی ناشایست اتفاق می افتد مهم است که شما روشی که او احساس شرمساری نکند به او پاسخ دهید. مثلا ًاگر کودک 6 ساله تان در مغازه شلوارش را پایین کشید. بدون اینکه او را سرزنش کرده و یا سرش فریاد بکشید به او یاد آور شوید که «این کار در یک مکان عمومی کار پسندیده ای نیست و ما فقط وقتی به دستشویی یا حمام می رویم شلوارمان را در می آوریم.»

سعی کنید به کودکتان درباره تفاوت میان رفتارهای عمومی و رفتارهای خصوصی آموزش دهید. با او به آرامی صحبت کنید و از کلمات یا جملاتی که او در احساس شرمساری ایجاد می کند بپرهیزید، زیرا این کار هم باعث می شود که تصویر او از بدنش یا خود پنداره ذهنی از خودش بد یا همراه با شرمساری باشد وهم اینکه او برای مطرح کردن مسائلش در آینده با شما به مشکل برخورد.

به علامات هشداردهنده مشکلات جدی تر توجه کنید:

نشانه هایی مثل:

 • رفتار جنسی که به لحاظ رشدی طبیعی نیست، مثلاً کودک پیش دبستانی که در بازی، اندام های جنسی دوستش را می بوسد.
 • رفتار جنسی اجباری: مثلاً یک کودک با اجبار یا تهدید دوستش را به یک بازی جنسی دعوت کند.
 • رفتار جنسی وسواسی، مثلاً شما رفتار جنسی مناسبی را به کودکتان آموزش می دهید و او ساعت ها و روزها ذهنش درگیر آن رفتار جنسی می شود و مدام در خلوت خودش آن را تمرین می کند بایستی مورد بررسی های بیشتر قرار گیرد.
 • رفتار جنسی که در زندگی کودک اختلال ایجاد می کند.

اگر رفتار طرد رابطه دوستانه را در کودکتان می بینید مثل اینکه کودک تمایلی به رفتن به خانه دوستش ندارد یا برای این کار گریه می کند و اضطراب دارد. همچنین بایستی رفتارهای امتناعی که در طی آن کودک از رفتن به مدرسه و آموزش دیدن اجتناب می کند مورد بررسی های دقتیق تر قرار گیرد.

 • رفتار جنسی که نشان دهنده درک بلوغ جنسی است: پرچم قرمز را باید برای رفتارهایی بالا گرفت که در آن کودک بیشتر از سن خود چیزهایی را می داند یا رفتارهایی بروز می دهد. مثلاً کودک پیش دبستانی که رفتارهایی شبیه آمیزش جنسی از خود بروز می دهد.

دلایل مشکلات جنسی کودکان :

 • دلایل متعددی وجود دارد. برخی کودکان نمی دانند که آن رفتار جنسی پسندیده نیست
 • برخی کودکان ممکن است در معرض سوء استفاده جنسی بوده و رفتار جنسی نامناسب بروز دهند.
 • یا بسیاری از کودکان با تماشای برنامه ها و فیلم های تلویزیونی نامناسب با سنشان به اعمال جنسی بپردازند.
 • برخی کودکان هم در معرض تماس جنسی با دوستانشان هستند کودکان بزرگتر ممکن است جوک های جنسی بگویند یا تصاویری در این رابطه به کودک نشان دهند.

اگر رفتارهای جنسی کودکتان شما را خیلی نگران کرده است به یک روانشناس متخصص مراجعه کنید.

امتیاز دهید
مطالب مرتبط
نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.