اخبار و جشنواره ها

کنترل عصبانیت برای تازه پدرها

پدر شدن اتفاق مهمی در زندگی هر فرد است. باید جای یک پدر بود تا موقع شنیدن مثبت بودن آزمایش احساس او را درک کرد. اما پدر بودن به معنای مسئولیتی فراتر از همسر بودن است. پدر بودن یعنی تأمین محیطی امن برای رشد و پرورش کودک و کنترل عصبانیت محیطی که در آن هم مادر وهم کودک در کمال آسایش و امنیت زندگی کرده و به لحاظ روانی در بالاترین حد مطلوبیت قرار داشته باشند تا بتوانند بواسطه تعامل مثبت رشد روانی کودک را تأمین کنند.

کنترل عصبانیت برای تازه پدرها

انتظار می رود که پدرانی که صاحب فرزندی می شوند در درجه اول خوشحال باشند اما برخی اوقات و یا حتی برخی مردان در این دوره در کنترل واکنش ها و هیجاناتشان مشکل دارند و دچار بد خلقی می شوند. بنابراین ما در این مقاله سعی داریم به برخی از راهکارها در این دوره بپردازیم.

واکنش شدید بارداری

بارداری می تواند دوره پر استرس، پر فشار، خسته کننده و کلافه کننده برای برخی مردان باشد. این احساس ها می تواند دلایل مختلفی داشته باشد از استرس پدر برای تأمین مخارج این دوره، زایمان و هزینه های بزرگ کردن یک بچه گرفته تا احساس نداشتن آمادگی در مراقبت از یک کودک تازه وارد و نگرانی درباره کم شدن روابط عاطفی با همسرتان و حتی تقسیم توجه همسرتان در زندگی میان شما و کودک تازه وارد. و نیز کم شدن روابط جنسی میان شما و همسرتان.

این مسائل می تواند منجربه برخی واکنش های عاطفی و روانی در مردان شده و آنها را پرخاشگر، عصبانی و خشن، افسرده و مضطرب سازد.

عصبانی شدن بیشتر از گذشته

هرکس ممکن است گاهی اوقات عصبانی شود. اما اگر پدر در دوره بارداری همسرش بارها و بارها عصبانی شود. مشکلاتی را برای همسر و کودکش به بار می آورد. شما می توانید احساس عصبانیتتان را به طرق مختلفی بیرون بریزید. مثل دویدن، ضربه زدن به بالش، فکر کردن، حرف زدن، درباره دلایل عصبانیتتان راه های خوبی برای کاهش عصبانیت در شما است. اما اگر احساس می کنید که در مدیریت عصبانیتتان مشکل دارید یا ممکن است عصبانیت شما منجربه پرخاشگری و خشونت شود خجالت نکشید و از دیگران و خصوصاً یک روانشناس کمک بگیرید. با این کار شما یاد خواهید گرفت که در درجه اول خود را آرام ساخته و در درجه دوم برای حل مشکلاتتان با همسرتان صحبت کنید. بنابراین، هنگام عصبانیت بهتر است نخست راهکارهای زیر را بکار بگیرید:

  •  اتاق یا آن فضا را ترک کنید تا آرام تر شود.
  •  قبل از اینکه دوباره به آن موقعیت بازگردید سعی کنید احساسات و افکار منفی را دور ریخته باشید و به مسائلی فکر کنید که شما را آرام تر می کند.
  • قبل از دوباره به آن موقعیت باز گردید بهتر است بدنتان را هم آرام کرده باشید. شما می ­توانید از نشانه­ های بدنی برای درک آرامش خود استفاده کنید. نشانه هایی مثل پایین آمدن ضربان قلب و تنفس آرام و احساس آرامش در ناحیه فک و ماهیچه ها .
  •  ریلکسیشن کنید.
  • اگر هنوز با گذشت چند ساعت احساس عصبانیت می­ کنید دوباره به آن موقعیت باز نگشته و با کارشناس خود صحبت کنید.

برخی از نگرانی ها و واکنش های روانی پدران در این دوره به واسطه پایین بودن درآمد و مخارج احتمالی در دوره بارداری و زایمان است.

پدران احساس می کنند در این دوره بیشتر از قبل می بایست کار کنند و درآمد داشته باشند و وقتی نمی ­توانند به سطح انتظار از خودشان برسند ناامید شده و احساس عصبانیت می کنند. اما برخی راهکارها هست که می تواند کمک کننده باشد.

  • برای مخارج زندگیتان برنامه ریزی کنید. سعی کنید طبق برنامه خرج کنید تا بتوانید پول بیشتری پس انداز کنید.
  • می توانید از تجربیات دیگر پدران استفاده کنید.
  • اگر کارتان نیمه وقت است یک شغل موقت در همان حول و حوش محل زندگی تان پیدا کنید.
  • با همسرتان صحبت کرده و او را متقاعد کنید . زیراکه هر وقت لازم بود از دیگران کمک گرفته یا پول قرض کنید.

مردان در این دوره استرس های زیادی را تحمل می کنند و گاه بدلیل پایین بودن آستانه تحملشان دچار بهم ریختگی و عصبانیت و پرخاشگری می شوند. این استرس با همان کیفیت به همسر باردارشان انتقال می یابد و هورمون های استرس نیز از طریق جفت به جنین انتقال می یابد.

از طرف دیگر خود استرس روی روابط شما با همسرتان تاثیر می گذارد. حتی اگر شما مصرف کننده سیگار و یا مواد مخدر هستید ممکن است مصرف شما بیشتر از حد متعارف باشد. و همین مسئله باز هم تنش زا است. و ممکن است بدین واسطه اضطراب همسرتان بالا رفته و این به نوبه خود منجر به نارس بدنیا آمدن کودک، پایین بودن وزن تولد و اختلال رشدی در مغز یا دیگر بخش های بدن کودک شود. همچنین استرس دوران بارداری با مشکلات رفتاری و عاطفی کودک ارتباط دارد. و حتی اگر استرس شدید و منجر به خشونت در خانه شود احتمال سقط جنین نیز بالامی رود.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.