اخبار و جشنواره ها

بازی های جذاب فکری برای نوزادان

کودکان تنها از 3 طریق دنیای پیرامون خود را می شناسند؛ گرفتن، نگاه کردن و به دهان بردن. این شیوه تفکر و یادگیری در دوران نوزادی منحصر به فرد است و او می تواند از این طریق دانش عمومی خود را درباره جهان پیرامونش بالا ببرد. بنابراین، شما می توانید با فراهم کردن شرایط بازی متفاوت به او کمک کنید تا جهان پیرامونش را بیشتر لمس کرده و  بشناسد. هرچه شما این امکان را بیشتر برای او فراهم آورید او بیشتر خواهد توانست از محیط پیرامونش چیزهایی را بیاموزد. بنابراین بازی با نوزاد علاوه بر این که منجر به رشد اجتماعی و بالا رفتن احساس امنیت در او می شود به رشد فکری او نیز کمک می کند. اما نکته ظریفی که در بازی با نوزاد مطرح است. همبازی شدن خود شما با اوست زیرا او با وجود شما و احساس آرامش در کنار شما است که با آسودگی از محیط پیراموش چیزهای زیادی را یاد می گیرد.

بازی های جذاب فکری برای نوزادان

مواد مورد نیاز:

 • اسباب بازی های ایمنی که به دست گرفتنشان برای کودک آسان است
 • انواع جغجغه ­های سبک
 • برای شروع بازی نخست به کودکتان کمک کنید تا در موقعیت­ های مختلف با اسباب بازی­ هایش بازی کند. اسباب بازی­ هایی که برای او انتخاب می­ کنید می بایست ایمن باشد. به او اجازه دهید که روی صندلی بنشیند و با اسباب بازی­ ها بازی کند. یا در موقعیتی دیگر روی دستان شما دراز کشیده و بازی کند یا روی شکم او را بخوابانید و بازی کند. این وضعیت های بدنی در او حس تجربه جدید فراهم می ­آورد و او متوجه می ­شود که حتی یک اسباب بازی در موقعیت ­های مختلف در او احساس ­ها و تجربیات مختلف ایجاد می کند.

البته به یادداشته باشید که نوزادان در این سن خیلی کم بازی می ­کنند و آنها ساعت ­ها با یک اسباب بازی مشغول بازی نمی شوند .

 • در مرحله بعد به نوزادان کمک کنید تا هم اسباب بازی را با دست چپ گرفته و بازی کند هم با دست راست. با تکرار این بازی کودک یاد می گیرد که چگونه اسباب بازی را در دستان مختلف خود نگه دارد.
 • چند مدل جغجغه را در دسترس کودکتان قرار داده و دقت کنید که او با کدام جغجغه بیشتر تمایل به بازی دارد. این جغجغه اسباب بازی می شود که او در طی روز سرگرم خواهد ساخت.
 • در تمام طول بازی کودک به حرکاتش دقت کنید که او با یک اسباب بازی یا جغجغه چه کارهایی انجام می دهد. سپس خودتان به او نشان دهید که یک اسباب بازی چگونه کار می کند و بعد به او اجازه دهید تا به روش خودش اسباب بازی را کشف کند.
 • همیشه برای او توضیح دهید که چه کار می کند؟ و چه موقع می تواند با جغجغه­اش بازی کند: «اوه تو داری جغجغه ات را به دهان می بری؟» «تو وقتی سرحالی و خوب خوابیدی بعدش می­تونی جغجغه بازی کنی».

البته همیشه به یاد داشته باشید که جغجغه و یا اسباب بازی نوزاد می بایست ایمن و تمیز باشد. از جغجغه هایی که حاوی توپ های کوچک هستند و احتمال دارد که با کوبیدن آنها به زمین شکسته شده و احتمال خفگی کودک با توپ ها می رود بپرهیزید.

تکرار در بازی های نوزادان

نوزادان تکرار را دربازی هایشان دوست دارند. آنها اگر بارها با یک جغجغه بازی کنند خسته نمی شوند. آنها با تکرار یک بازی به این بینش می رسند که با تکرار یک عمل تنها یک اتفاق رخ می دهد.

لوازم مورد نیاز: جغجغه و اسباب بازی هایی که صدا تولید می کنند.

 • برای شروع بازی نخست جغجغه مچی را به مچ دست یا پای او ببندید دقت کنید که او صدا را کشف کند. او وقتی دست و پایش را تکان می دهد صدا را نخست کشف می کند و با ادامه تکان دادن دست و پاهایش صدای جغجغه هم ادامه پیدا می کند. سپس جغجغه را به پا یا دست دیگر او ببندید.
 • اسباب بازیی را که با ضربه زدن به آن سر و صدا تولید می کند را در معرض دست یا پای کودک با فاصله قرار دهید. بدین منظور شما می توانید کودک را روی تخت بخوابانید و از بالای سرش اسباب بازی را به طور ایمن نصب کنید یا اسباب بازی را کمی دورتر از پای نوزاد قرار دهید تا او به طور اتفاقی آن را کشف کند و اگر او به طور اتفاقی نتوانست اسباب بازی را کشف کند به او کمک کنید یعنی دست او را بگیرید و به اسباب بازی بزنید یا پای او را نزدیک اسباب بازی برده و ضربه بزنید. او در این بازی متوجه اثر خود روی اسباب بازی و محیط پیرامونش می شود.
 • بین بازی او وقفه ایجاد کرده و او را برای تلاش مجدد به تقلا وا دارید. وقتی کودک مشغول ضربه زدن به اسباب بازی صدا یا جغجغه است وسط بازی اش یک دفعه جغجغه را نگه داشته و به او لبخند بزنید او دوباره برای تکان دادن جغجغه تلاش خواهد کرد یا وقتی مشغول ضربه زدن به یک اسباب بازی است اسباب بازی را از سرو صدا نگه دارید و دوباره با پاهایش برای ادامه بازی تلاش خواهد کرد.

بازی صدا پیدا کن

لوازم مورد نیاز: جغجغه

 • وقتی کودک سرحال است یک جغجغه را بردارید و به یک سمت سر او تکان دهید وقتی او گردنش را به منظور پیدا کردن صدا چرخاند این بازی را با طرف دیگر سرش ادامه داده و درنهایت به منظور پاداش و تشویق او را بغل بگیرد.
 • امتحان کرده و ببینید که کودکتان صدای کدام جغجغه را دوست دارد با همان جغجغه با او بازی کنید.

بهتر است با کودک هم بازی های صرفاً صدا دار بازی کنید و هم بازیهای صرفاً تصویری. مثلاً او را جلوی آینه با یک تصویر قرار داده و بگذارید چند دقیقه به آن نگاه کند یا برایش صرفاً از دور شعر بخوانید یا آهنگ بگذارید. این بازی ها تمامی حواس پنجگانه کودک را به تحریک وامی دارد و کودک را تک بعدی نمی سازد.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.