اخبار و جشنواره ها

بازی های اجتماعی برای کودکان اتیستیک

بازی به رشد مهارت های ظریف و درشت، مهارت های زبانی و ارتباط و حل مسئله و تفکر کمک می کند. کودکان اتیستیک در رشد بازی شان نیز آسیب هایی به چشم می خورد اما والدین می توانند با بکارگیری برخی راهکارها و بازی ها این مشکل را از میان بردارند.

بازی های اجتماعی برای کودکان اتیستیک

کودکان اتیستیک چگونه بازی می کنند؟

کودکان مبتلا به اوتیسم از بازی لذت می برند. اما برخی انواع بازی برایشان سخت است. بنابراین، طبیعی است که بازی های محدودی داشته باشند از جمله بازی با تعداد محدودی اسباب بازی یا بازی های تکراری. مثلا ممکن است کودک شما ساعت ها چرخ ماشینش را به حرکت در آورد و از تماشای گردش چرخ ها لذت ببرد. یا یک پازل را هر روز به یک شیوه تکمیل کند.

چون اختلال اوتیسم روی مهارت های اجتماعی و ارتباطی تأثیر می گذارد، آن همچنین می تواند روی رشد مهارتهای مورد نیاز بازی نیز تأثیر بگذارد مثل توانایی نظیر یک رفتار ساده، کشف محیط، شریک شدن در اسباب بازی ها و توجه نشان دادن به دیگران و پاسخ به دیگران و رعایت نوبت.

به هر ترتیب باز هم کودکتان می ­تواند مهارت های مورد نیاز  بازی را یاد گرفته و آنها را رشد دهد. به شرطی که شما به او کمک کنید در سطح نخست بازی با کودکتان بهترین روش و برای ارتباط گیری با او است.

بازی های اجتماعی

بازی های اجتماعی همگام با مراحل رشدی پیش می ­رود. اما بازی با دیگران همواره می تواند با چالش روبرو باشد برای کودک مبتلا به اوتیسم شما می توانید بدون در نظر گرفتن اینکه کودکتان در کدام مرحله رشد اجتماعی است و با ایجاد فرصت ها و حمایت ها و تشویق او به انجام دیگر بازی ها به او کمک کنید.

همواره یک نکته را در نظر داشته باشید که حتی اگر کودکتان از نظر اجتماعی رشد به موقع داشته باشد. او دوست دارد که در کنار دیگر دوستانش به تنهایی بازی کند. بنابراین، برای کودک مبتلا به اوتسیم نیز این نیاز بسیار طبیعی است.

تنها بازی کردن

کودکان مبتلا به اوتیسم این بازی را خیلی دوست دارند. بنابراین شما می­ توانید از این فرصت استفاده کرده و او را مشغول بازی ­هایی کنید که هدف و پایان مشخصی دارد. زمان بازی را برایش کوتاه کنید. بنابراین، کودکتان می تواند سریعتر فعالیتش را تمام کرده و احساس موفقیت کند. مثلاً می توانید بدین منظور یک پازل ساده به او بدهید.

بازی موازی (بازی در کنار دیگر کودکان)

کودکان در این مرحله شروع به بازی در کنار دیگر کودکان می کنند. این مرحله از نظر اجتماعی پیشرفت بیشتری نسبت به بازی مرحله قبلی دارد. کودک مبتلا به اوتیسم در کنار  کودکان دیگر شروع به بازی با اسباب بازی های مشابه بادیگر کودکان می کند، شما می توانید در این مرحله او را به تقلید از سایر کودکان تشویق کنید.

بازی همکارانه (بازی و سهیم شدن با دیگران)

در این مرحله کودک به سوی روابط اجتماعی گامی جلوتر برداشته و شروع به بازی با دیگر کودکان می کند. اسباب بازیش را به دیگر کودکان می­ دهد از آنها اسباب بازی می گیرد. شما می توانید به کودکتان کمک کنید مهارتهای بازی همکارانه یاد بگیرد. او را تشویق به معاوضه با اسباب بازی ها با دیگر کودکان کنید حتی اگر او تمایل به بازی موازی دارد.

بازیهای شریکی

بازی های شریکی شامل بازی هایی می شود که قانون مدارند و کودکتان با رعایت یک قانون با همکاری یکدیگر یا فعالیت مشترک را به پایان می رسانند مثلا یک پازل را حل می کنند یا یک قلعه شنی می سازند این بازی نیازمند مهارتهای پیچیده ارتباطی است.

درک برخی از مهارت های اجتماعی این مرحله برای کودکان مبتلا به اوتیسم کمی سخت است. شما می توانید با دادن دستور العمل سودمند برای ساده سازی می­ توانید بازی به او کمک کنید. بدین منظور بهتر است بازی های شریکی را نخست با خودتان انجام دهد مثلا شما می توانید با او قایم باشک بازی کنید  و از او بخواهید تا 10 بشمارد و بعد دنبالتان بگردد و بعد نوبت را عوض کنید.

تشویق به بازی های اجتماعی

به محض اینکه احساس کردید کودکان درصدی از مهارت های اجتماعی را بدست آورده و برای بازی با دیگران تمایل و توجه نشان می دهد می توانید به او کمک کنید تا یاد بگیرد که به دیگران واکنش نشان داده و بازی کند. بدین منظور نخست شرایط بازی های ساده مثل قایم باشک بازی را فراهم کنید یا از ایده های زیر بهره بگیرید.

برای شروع بازی از کودکان هم سن و سال کودک استفاده کنید. و از خواهر و برادر یا دوستان کودکتان بخواهید تا نگاه کنند که او چگونه بازی می کنند و بعد نوبت به آنها می رسد.

به کودکان یاد دهید که چگونه به بازی ملحق شود بدین منظور از دیگر کودکان کمک بگیرید. اگر دیگر کودکان بازی به کودکان را نادیده می گیرند. دنبال چرایی باشید که اگر مشکل از ارتباط گیری کودک است پس نیاز دارد که قبل از بازی با دوستان مهارت ها را با شما تمرین کند. اگر کودکان دیگر از عملکرد او ناراحتند یا می توانید مهارت ها را جداگانه با  خود او تمرین کنید و یا تعلیماتی به سایر کودکان در ارتباط با رفتار  با کودکان اوتیسم بدهید. شما در این رابطه می­ توانید از مربی پیش دبستانی کودکتان یا روانشناس کمک بگیرید.

بازی شما با کودکتان بسیار مهم است. شما باید بیشتر از ما در یک کودک معمولی با کودکتان بازی کنید. به محض اینکه او تمایل به بازی با شما و اسباب بازی هایش نشان داد با او مدام بازی کنید و در خلال بازی او را به خاطر مهارت هایش تشویق کنید. مهارت های مثل رعایت نوبت و بازی به مدت طولانی با انتخاب بازی های مختلف برای بازی.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.