اخبار و جشنواره ها

نقاشی برای رشد کودکان

همه مادران معتقدند کودک نوزادشان نمی تواند نقاشی بکشد چون بازی با مداد برایش خطرناک است، رنگ های انگشتی هم برای سلامتی او ضرر دارد. اما پس تجربه نقاشی نوزادان و کار با رنگ ها چه می شود؟

 یعنی شما قصد دارید کودکتان را برای ورود به جهان خلاقیت محدود کنید. راههای مختلفی برای نقاشی کشیدن کودک نوزاد وجود دارد که ما به برخی از آنها اشاره می کنیم:

خلاقیت یک فرآیند پیوسته است و شروع آن سن خاصی ندارد. بنابراین، هرچه ما سریعتر راه برای شروع خلاقیت کودکمان بازکنیم او بهتر خواهد توانست تفکر خلاق خود را برای کشف و تولید جهان پیرامونش بکار بگیرد.

لوازم مورد نیاز برای نقاشی نوزادان

شما برای شروع کار نخست می بایست وسایل زیر را آماده کنید :

  • چند تکه کاغذ – خامه سفت
  • رنگ انگشتی – رنگ های خوراکی
  • روزنامه بزرگ – چسب نواری
  • صندلی یا فرش – حوله های قابل شست و شو

پس از آماده کردن این لوازم کودک را روی صندلی غذای بچه بنشانید یا اگر او می­ تواند نشستن خود را کنترل کند او را روی فرش بنشانید و یک یا دور روزنامه در محل بازی او پهن کنید.

سعی کنید کاغذ را با چسب نواری روی میز یا زمین و روزنامه ثابت کنید. زیرا کودک هنوز به هماهنگی میان دست ها و یا ثابت نگه داشتن کاغذ نرسیده و امکان دارد هنگام بازی با رنگ های انگشتی کاغذ نیز جا بجا شود.

سپس در مرحله بعدی به اندازه یک قاشق چای خوری رنگ را روی کاغذ بریزید. این کار را بدین جهت انجام می دهید که کودک در این سن هنوز هیچ ایده ای دربارۀ فرو بردن انگشت داخل رنگ و برداشتن مقداری رنگ از ظروف و مالیدن رنگ روی کاغذ و درنهایت نقاشی با رنگ انگشتی ندارند.

بنابراین، وقتی شما رنگ روی کاغذ می ریزید و از او می خواهید تا بازی را شروع کند، در واقع نخست او را تشویق به فعالیت حسی – حرکتی کرده اید. پس از دست ورزی و بازی با رنگ و ارضای تمایلات حسی و حرکتی اش کاربرد رنگ و در اصطلاح نقاشی کشیدن را می فهمد.

بهتر است شما به او ایده نداده و یا او را تشویق به کشیدن و نقاشی نکنید. و اجازه دهید تا خود او نقاشی کردن و کاربرد رنگ را کشف کند و خلاقیتش شکوفا شود.

بعد از گذشت مدت زمانی وقتی او کار با رنگ و کاربرد آنها را فهمید می توانید تعامل مثبت با او برقرار کنید و به او در رشد زبانی اش کمک کنید درست است او هنوز نمی ­تواند با شما صحبت کند اما می تواند به حرف های شما گوش دهد و طی فعالیتی جدید لغاتی جدید را یاد بگیرد. بنابراین، هنگام بازی با او همواره صحبت کنید و او را راهنمایی کنید.

اگر کوکتان به سادگی دست به رنگ نمی زند و تمایل نشان نمی دهد بهتر است به او کمک کنید و او را علاقمند سازید. دست او را در رنگ فرو برده و به او کمک کنید تا نقاشی بکشد. و اگر متوجه شدید که او تمایلی به این بازی ندارد، اصرار نکنید.

شما باید هوشیارانه عمل کنید و به علاماتی که کودکتان می فرستد دقت کنید. شاید کودکتان خسته باشد و دوست دارد که شما بازی را زودتر تمام کنید. بنابراین علاقه ای به بازی نشان نمی دهد برخی کودکان دیگر نیز از اینکه دستشان به رنگ خیس آغشته شود احساس خوبی ندارند. بنابراین، در این زمان بهترین بازی این است که آن بازی را متوقف سازید.

از همین حالا به حقوق او احترام گذاشته و احساس خود ارزشمندی را در او پرورش دهید. نقاشی هایش  را روی در یخچال بچسبانید و از او تقدیر و تشکر کنید و یا اینکه نمونه نقاشی هایش را برای تکمیل پرونده رشدی اش پیش خود نگه دارید برخی مادران به طور کلی کار با رنگ انگشتی را نمی پذیرند و هرچقدر آنها ایمن باشند باز هم نگران سلامتی کودکشان هستند.

باید حق را به مادران داد. اما آنها می توانند با بکار گیری یک روش بازی مناسب لذت نقاشی کردن را دوباره به کودکشان هدیه کنند و آن هم استفاده از خامه سفت در بازی است .

بعضی خامه ها سفت و غلظتی به اندازه رنگ های انگشتی دارند. شما می توانید با اضافه کردن رنگ های خوراکی برای او یک رنگ انگشتی خانگی تهیه کنید. بنابراین نگران به دهان بردن دست هایش هم نخواهید بود.

یکی از بازی های بسیار خوبی که کودکتان در ان سن با رنگ انجام دهند. یک بازی حسی حرکتی بسیار ساده اما سرگرم کننده است. شما برای این بازی می توانید به دو روش عمل کنید. یکی اینکه یا از رنگ انگشتی و شیر استفاده کنید و یا همان خامه و  رنگ خوراکی. چون رنگ های انگشتی غلظت زیادی دارند و کودکان بازی مستقیم با آن را بلد نیستند شما می توانید آن را با کمی شیر رقیق ساخته و با نظارت خودتان به او اجازه دهید تا به رنگ ها چنگ بزند. این بازی حسی حرکتی کودکان را برای ادامه بازی با انگیزه می کنند و در عین حال برای رشد شناختی او و کشف جهان پیرامونش مفید به نظر می رسد.

شما می توانید در صورت لزوم از خامه و رنگ خوراکی استفاده کنید. هیچگاه کودکتان را مجبور به این قبیل بازی ها نکنید. برخی کودکان دوست ندارند در دست ها یشان احساس خیسی کنند.

بطور کلی کودکان از همان دوره کودکی رشد خلاقیتشان آغاز می شود. و والدین می توانند آن را پرورش دهند. رنگ ها اثر زیادی در خلاقیت کودک دارند بنابراین سعی کنید همواره فرصت هایی را برای آشنایی و تحریک او با رنگ ها ایجاد کنید.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.