اخبار و جشنواره ها

فعالیت های تابستانی برای ارتقا کودکان اتیسم

همینطور که دمای هوا روبه افزایش است و کودکان بیشتر در خانه اند و والدین دنبال فعالیت هایی برای پر کردن اوقات فراغت کودکانشان هستند. در این مقاله ما سعی داریم بازی های جدیدی را به شما معرفی کنیم که در جهت ارتقا کودکان اتیسم حرکت کرده و به رشد مهارت های او کمک می کند. این بازی ها شامل تحریکات شنیداری، بویایی، رنگ ها و بافت و… می شود.

لطفاً قبل از شروع، بازی ها با توجه به شرایط و وضعیت کودک نوپایتان بازی را انتخاب کنید و اگر فکر می کنید که بازی احتمال خطر برای کودکتان را بالا می برد از استفاده آن خودداری کنید.

فعالیت های تابستانی برای ارتقا کودکان اتیسم

فعالیت تابستانی برای ارتقا کودکان اتیسم

لوبیاهای رنگ شده

شما می توانید با استفاده از رنگ های خوراکی لوبیاهای شسته شده را رنگ کنید و آن را در اختیار کودکتان قرار دهید. اگر کودکتان هنوز همه اشیاء را به دهان می برد یا از این بازی خودداری کنید یا لوبیاهای پخته را رنگ خوراکی بزنید.

سعی کنید رنگ هایی که برای تحریک نخستین کودکتان استفاده می کنید رنگ های متضاد باشند. به طوری که کودک به سادگی بتواند مرز میان رنگ ها را تشخیص دهد مثلاً رنگ زرد، آبی و قرمز کنتراست خوبی برای تحریک کودکتان ایجاد می کند. کودکان مبتلا به اوتیسم لازم است، روزی چند دقیقه با این لوبیاها بازی کرده و تضاد رنگی آنها را ملاحظه کرده و به عبارت دقیق تر تحریک بینایی اش بیشتر شود. پس از مدتی شما می توانید از این شیوه برای تحریک حسی از رنگ های رنگین کمان استفاده کنید. یعنی طیفی از رنگ ها را برای تحریک حسی کودکتان به کار برید. کودکان از بازی با این لوبیا ها از این جهت بیشترین لذت را می برند که این لوبیاها باعث تحریک لامسه ای شان می شود و تحریکات پوستی او را بالا می برد.

بازی برج یخی

برای این بازی کافی است یک بطری نوشابه را از قسمت دوکی شکل ببرید و داخل آن مقداری اشیاء مختلف مثل تکه های پلاستیک یا فوم های پلاستیکی یا اسباب بازی های ریز یا لوبیاهای رنگ شده به صورت متراکم بریزید به طوری که نصف بطری را بگیرد و سپس روی آن آب بریزید و بگذارید فریزر تا یخ بزند. پس از یخ زدن شما می توانید آن را در دسترس کودکتان قرار داده تا علاوه بر تحریک لامسه اش توسط برج یخی از نظر حس سردس و گرمی، برای بیرون کشیدن اشیاء از میان یخ تلاش کند. شما می توانید وسیله ای مثل چوب یا قلمو به او بدهید تا از آن برای بیرون کشیدن اشیاء استفاده کند. یا اشیا دیگری را ردر دسترسش قرار دهید تا خود از آنها استفاده کند البته لازم است اشیایی را در اختیار او قرار دهید که برایش خطری نداشته باشد.

اگر کودک شما هنوز برای استفاده از این بازی کوچک است و احتمال دارد اشیاء ریز را به داخل دهانش ببرد بهتر است اشیاء درشت تری (مثل گردو) در بطری بیاندازید تا برج یخی برای او ایمن تر شود.

بازی در آب گرم و فضای تاریک

شما بعد ازاینکه کودکتان با برج یخی بازی کرد می توانید او را به حمام آب گرم ببرید. دمای آب این بار باید کمی بیشتر از دمای معمولی باشد که همیشه او را می برید. البته دقت داشته باشید که دمای آب نباید آن قدر زیاد باشد که باعث سوختگی پوستش شود. بلکه از دمای همیشگی یک یا دو درجه بیشتر باشد. سعی کنید در این بازی فضای داخل حمام را تاریک نگه داریک و یا حداقل با یک شمع روشن کنید. هرچه فضای حمام تاریک تر باشد تمرکز بیشتری به صداهای داخل حمام خواهد داشت. انعکاس صدای آب، انعکاس صدای شما و … همگی در او تحریک شنیداری ایجاد می کند. بعد از دقایقی به مرور، میزان نور حمام را بیشتر کنید. شما می توانید بدین منظور ازاشیاء «شب رنگ» در حمام تاریک استفاده کنید.

بازی راه رفتن روی تار عنکبوت

این بازی برای تعادل گرفتن کودک مبتلا به اوتیسم بسیار مهم است. بدین منظور شما می توانید با چسب لنت یا چسب برق کاری روی زمین تارهای عنکبوتی رسم کنید و تعدادی حروف  یا تصاویری که خود از قبل تهیه و رنگ کرده اید را روی قسمت های مختلف تار عنکبوت بگذارید سپس بلند اسم یک تصویر را بگویید و از کودک بخواهید تا همه تصاوید مرتبط با واژه ای را که گفته اید را از روی تارهای عنکبوت و با استفاده از تعادل گرفتن پیدا کرده و به شما تحویل دهد. این بازی برای کودکان جذاب است و ساعت ها سرگرم می  شوند. بهتر است این بازی را در اواخر سال های نوپایی با کودکتان تمرین کنید زیرا سخت لازم است با او ارتباط برقرار کرده و یا اینکه دایره لغات و توانمندی های کلامی اش افزایش یابد. برخی از کودکان مبتلا به اوتیسم بدلیل تاخیر در رشدشان دیرتر به مهارت ای کلامی دست می بابند از این رو توصیه اصلی بر این است که یا بازی را متناسب با سن کودکتان انتخاب کنید و یا بازی را برایش ساده سازی کنید.

بازی با زیپ ها

یک وسیله بسیار خوب برای تحریک حسی کودکتان زیپ است. زیپ ها در عین اینکه تحریک لامسه ای برای او ایجاد می کنند او را مورد تحریک شنیداری نیز قرار می دهند. همچنین کودک مبتلا به اوتیسم علاوه بر تحریک حواس وارد عمل می شود و اثر عملکرد خود را روی اشیا متوجه می شود بنابراین، لازم است که شما زیپ های مختلف با اندازه ها و سایزهای مختلف و نیز سفتی و نرمی مختلف و رنگ های مختلف تهیه کرده و در روز در اختیار او بگذارید تا بازی کند.

بطور کلی کودکان مبتلا به اوتیسم به بازی مداوم برای تحریک حواس 5 گانه شان نیاز دارند. والدین از هر ابزاری می بایست در این راه استفاده کنند. تحریک ها را با فاصله و به مرور زمان بالا ببرند اصلا شوک دادن بوسیله تحریک ها توصیه نمی شود بهتر است قبل از شروع هر بازی با دکترش مشورت کنید.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.