اخبار و جشنواره ها

سهیم شدن کودکان در کمک به بلایای طبیعی

همه روزه در روزنامه ها شاهد، خبرهای ناگواری در مورد اتفاقات و بلایای طبیعی هستیم که جان افراد را می گیرند. طوفان ها، زلزله، جنگ و دیگر اتفاقات جان میلیون ها نفر را می گیرند و صدها میلیون نفر را بی خانمان می کنند. در این شرایط معمولا افراد دیگر تلاش می کنند تا از طرق مختلف به بازماندگان این شرایط کمک برسانند. در این موقعیت شاید بتوانید کودکان خود را ترغیب کنید تا در کمک رسانی به این جمعیت او را یاری رسانید.

در این مقاله بعضی روش هایی که از طریق آن کودکان می توانند در این کمک رسانی سهیم شوند ارائه شده است:

در اهدا بعضی اشیا مورد نیاز جمعیت آسیب دیده شرکت کنید:

بعضی ارگان ها و جمعیت های مخصوص کمک رسانی مانند جمعیت حلال احمر وجود دارند که می توانید از طریق آن در مورد لوازم مورد نیاز جمعیت آسیب دیده آگاهی کسب کنید. کودک می تواند البسه و لوازمی که از آنها استفاده نمی ­کند اهدا کند. به کودک بگویید که این موضوع اهمیت چندانی ندارد که چه مقدار و چه تعداد لوازم اهدا کند، بلکه، کودک باید بداند که همین اهدای کوچک نیز میتواند به یک خانوداه و کمک بزرگی برساند.

برای کمک رسانی به جمعیت بحران زده در مدرسه فعالیت کنید، می توانید به همراه دوستان و زیر نظر مسئولین مدرسه می توانید با اجرای بعضی برنامه ها با هدف جمع آوری کمک بای آسیب دیدگان به این فرایند کمک کنید. اگر چنین امکانی در مدرسه برای کودک شما وجود نداشت، می توانید زیر نظر خود و در صورتی که کودک نیز علاقمند به این کار باشد، در موسسات خیرخواهانه ای که در حال جمع آوری کمک برای آسیب دیدگان هستند، به صورت داوطلبانه وارد شده و بهمراه کودک در موسسه شروع به کار داوطلبانه کنید.

موضوع مهم این است که زمان که کودک مشاهده کند که شما از زمان، پول و اموال خود برای کمک به دیگران می گذرید و آنها را به آسیب دیدگان و نیازمندان اهدا می کنید، حس انسان دوستی و محبت به هم نوع در او پرورش یافته و در اینده نیز این مسیر را ادامه خواهد داد.

باید بدانیم که کمک رسانی تنها از طریق اهدا پول و زمان نیست، کودکان می توانند با خلق آثار هنری ساده و خلاقانه به کاهش آلام این جمعیت بازمانده از اسیب کمک کنند. اگر کودک شما به نقاشی کشیدن، طراحی کردن و دیگر کارهای هنری علاقمند است، این زمان می تواند موقعیت مناسبی باشد که در آن از هنر خود مدد جسته و بوسیله آن به آسیب دیدگان کمک کند. کودکان بعد از خلق آثار خود می توانند این آثار هنری را بر موسساتی که در امر یاری رسناند به آسیب دیدگان فعالیت  میکنند، ارسال نموده تا به دست خانواده های بازمانده برسانند. گاها این آثار هنری در بین افراد آسیب دیده بستری در بیمارستان ها و یا در کنار بسته های غذا و البسه میان خانوار آسیب دیده توزیع می شوند.

یک کار ساده تر که نیازمند مشارکت و صرف زمان بیشتری است می تواند این باشد که برای کودک یه گاری کوچک دستی تهیه کرده و به او بدهید. با او اینطور برنامه ریزی کنید که درب تک تک همسایه ها را زده و به آنها بگویید که برای بازماندگان آن واقعه در حال جمع آوری کمک هستید، از آنها بخواهید در صورت امکان هر چیزی را که فکر می کنند می وتناد به جمعیت آسیب دیده کمکی بکند را اهدا کنند. در نهایت می توانید لوازم اهدا شده را برای رسیدن به دست جمعیت آسیب دیده به دست موسسات مربوطه ارسال کنید. البته اگر دوست ندارید که کودک جلو درب همسایه ها برود، می توانید برای او در مکانی از محله که در معرض عبور و مرور باشد، یک جایگاه کوچک درست کنید و از او بخواهید که برای جمع آوری کمک های مردمی در آن جایگاه مستقر شود.

این روش هایی که در این مقاله ذکر آنها رفت، می توانند بسط همان شعر معروف شاعر بزرگ ایرانی سعدی باشد: “بنی آدم اعضای یکدیگراند،، که در آفرینش ز یک گوهراند.  چو عضوی به درد آورد روزگار،،، دگر عضوها را نماند قرار. تو کز مهنت دیگران بی غمی،،، نشاید که نامت نهند آدمی.

با این روش ها کودک شما در به طور عملی در فرایند کمک رسانی به دیگران قرار گرفته و می تواند بیاموزد که این هر کدام از این کمک ها، اگرچه ناچیز و یا کوچک، می تواند تاثیرات به سزایی داشته باشد. از طرفی او متوجه می شود که این شرایط می تواند برای خود او هم اتفافق بیافتد در آن زمان او هم انتظار دارد که دیگران به او کمک کنند. به طور کلی پرورش احساس همدلی و همدردی در کودک با کمک رسانی به افراد آسیب دیده تسهیل شده و احساس نوع دوستی در او تقویت خواهد شد.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.