اخبار و جشنواره ها

آماده کردن کودک برای جابجایی منزل

جابجایی منزل، موضوعی است که دیر یا زود هر خانواده ای با آن مواجه می شود هرچند که این موضوع می تواند برای کودک یک تروما باشد زیرا که نظر آنها در تصمیم شما تاثیری نداشته اند و وقتی به آنها می گویید که در حال جا به جایی هستید، آنها احساس می کنند که ناتوان شده اند و هیچ قدرتی ندارند و یا ممکن است حتی متوجه ضرورت آن نشوند.بنابراین تا جایی که امکان دارد آنها را در یکسری از تصمیمات مربوط به جابه جایی مشارکت دهید. کودکان برای آماده شدن با این مسئله نیاز به زمان و توجه بیشتری در حین جابه جایی دارند. راهکارهای زیر به شما کمک می کند تا جابه جایی منزل برای همه اعضای خانواده با استرس کمتری همراه باشد.

آماده کردن کودک برای جابجایی منزل

اکثر کودکان به روزمرگی و یکنواختی عادت می کنند و در مقابل تغییر واکنش نشان می دهند. در نتیجه اگر تصمیم به جابجایی دارید، باید به دقت منافع و مضرات این تصمیم را مورد بررسی قرار دهید. تغییر طبیعتا منجر به نوسان در راحتی که اکنون کودک در محیط خود احساس می کند خواهد شد! اگر خانواده شما به تازگی با تغییر مهمی مانند طلاق والدین یا مرگ یک عزیز مواجه شده بوده بهتر است در صورت امکان جابه جایی منزل را به تعویق بیاندازید تا کودک بتواند با شرایط جدید خود را وفق دهد.

گاهی نیز ممکن است تصمیم بر جابجایی منزل از اختیار شما خارج باشد و به دلیل شرایط کاری یا مسائل اقتصادی مجبور به جابه جایی باشید. حتی اگر از این موضوع  خوشحال نیستید تلاش کنید تا نقاط مثبتی در آن پیدا کنید چرا که در پروسه جا به جایی خلق والدین تاثیر به سزایی در کودک دارد و او برای اطمینان از درست بودن این تصمیم به کمک شما نیاز دارد.

در مورد جابجایی منزل با کودک خود صحبت کنید.

بدون در نظر گرفتن هر شرایطی مهمترین راه به منظور آماده سازی کودک برای جابه جایی، صحبت کردن با اوست. تلاش کنید تا هرچه سریع تر اطلاعاتی را در این رابطه به او بدهید. هرچه بیشتر بهتر! سوالات او را کامل و صادقانه پاسخ دهید و خود را برای شنید هر گونه نظر مثبت یا منفی آماده کنید و در برابر آن پذیرش داشته باشید. هرچند که این جابه جایی باعث رشد و ارتقا شرایط خانواده باشد ممکن است کودک درکی از آن نداشته باشند و فقط بر روی نقاط منفی آن تمرکز کنند.

مشارکت دادن کودکان در پروسه جا به جایی منزل این حس را به آنها میدهد که آنها نیز جزئی از این تصمیم مهم هستند،  حتی می توانید از مشارکت و نظر وی برای پیدا کردن یک مدرسه جدید کمک بگیرید. با اینکارها حس اینکه ای جابه جایی بر آنها تحمیل شده و آنها مجبور هستند تا شرایط جدید را بپذیرند کاهش یافته و کودک حس بهتری پیدا میکند.

قبل از جابه جایی در مورد جزئیات این تغییر به کودکان اطلاعات دهید.

اگر جابه جایی منزل شما در همان شهر فعلی است بهتر است قبل از جابه جایی کودک را به آنجا ببرید تا با خانه، محله، همسایه‌ها و امکانات جدید آنجا آشنا شود. حتی اگر خانه شما در حال ساخت است میتوانید گاهی کودک خود را به آنجا ببرید تا با فرآیند ساخته شدن خانه جدید آشنا شود. دیدن تغییرات درنحوه ساخت خانه ممکن است برای آنها جالب باشد.

اگر این جابه جابه جایی بین شهری یا بین کشوری است تا جایی که می توانید از محل جدید به کودک اطلاعات دهید. میتوانید از کتابهای دائرة المعارف مخصوص کودکان استفاده کنید و آنها را با مدل خانه‌ ها مدل خیابانها و حتی فرهنگ آن منطقه از قبل آشنا کنید. یا  به همراه هم از اینترنت تصاویر و مطالبی را راجع به آنجا گردآوری کنید. همچنین در صورت امکان میتواند از یک دوست یا خویشاوند که آنجا زندگی میکند درخواست کنید تا عکس هایی از خانه جدید شما یا مدرسه و مهد کودکی که قرار است کودک شما به آنجا برود، تهیه کند.

یک لیست آرزوهای خانوادگی در مورد خانه جدید تهیه کنید.

قبل از انتخاب خانه جدید میتوانید یک کاردستی خانوادگی درست کنید. با استفاده از کاغذ رنگی، تکه های چوب یا پارچه ، خانه  مورد علاقه خود را بسازید و حتی عکس های کوچکی از خود را در جاهای مختلف خانه بچسبانید مثلا مادر در آشپزخانه، پدر در انباری و کودکان در حیاط. حیاط بزرگ برای بازی بچه ها، انباری برای نگهداری عروسک های قدیمی، اتاق های مجزا برای هر کودک و … . با استفاده از این کاردستی علاوه بر ایجاد شوق در کودک برای جا به جایی به خانه جدید، اطلاعاتی را نیز راجع به علایق و خواسته های آنها در مورد یک خانه جدید به دست می آورید.

جابجایی منزل در کودکان نوپا و پیش از دبستان:

جابجایی منزل در کودکان زیر 6 سال راحت ترین نوع جا به جایی است چرا که آنها ظرفیت محدودی در درک تغییرات دارند ولی با این حال باید بدانید که راهنمایی های شما پیش از این تغییر برای آنها نیز حیاتی است. در زیر راهکارهایی برای مواجهه کودکان این سن آمده است:

توضیحات واضح و ساده ای به کودک بدهید

از یک داستان برای توضیح جا به جایی منزل کمک بگیرید و یا با استفاده از کامیون یا وسایل منزل اسباب بازی که دارد فرآیند جابه جایی را به شکل یک نمایش برای او انجام دهید.

زمانی که در حال بسته بندی اسباب بازیهای او در داخل جعبه هستید، به او اطمینان دهید که قصد ندارید آنها را دور بریزید بلکه آنها را داخل جعبه میگذارید تا رسیدن به خانه جدید از آنها محافظت کنید.

اگر خانه جدید نزدیک بوده و قبل از جا به جایی خالی هست، چند باری با کودک به آنجا سر بزنید و هربار تعدادی اسباب بازیرا آنجا بگذارید.

در زمان جابه جایی منزل از انجام تغییرات بزرگ دیگر در سیستم خانواده مثل آموزش توالت رفتن یا جدا کردن جای خواب کودک از والدین خودداری کنید.

جمع بندی و نتیجه گیری: به عنوان یک پدر و مادر لازم است بدانید که تغییرات هرچند کودک در نظر شما برای کودکتان میتواند بسیار مهم و استرس زا باشد. کودکان ممکن است در مقابل تغییرات مقاومت کنند و یا پرخاشگر و غمگین شوند و اینجاست که دادن اطلاعات و آماده کردن کودک از پیش اهمیت می یابد و میتواند آرامش را به سیستم خانواده شما بازگرداند.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.