اخبار و جشنواره ها

سازگاری کودک با نقل مکان به خانه جدید

نقل مکان به خانه جدید یک تجربه ی مشکل و پرتنش برای برای خانواده و خصوصا کودکان می باشد. بنابراین والدین می باید دقت و اهمیت خاصی در این رابطه داشته باشند. والدین اغلب دوست دارند که نقل مکان را برای کودکانشان آسان تر نموده و آن را به شکل یک تجربه مثبت برای آنان درآورند. در هنگام نقل مکان این نکته را باید در نظر داشت که عکس العمل کودکان بر مبنای احساسات و عواطف شان و همینطور سن شان می تواند متفاوت باشد. شخصیت کودک در اینجا گزینه ی مهمی است. برخی از کودکان به سرعت می توانند با محیط جدید تطابق یافته و دوستان جدید پیدا کنند، اما برای برخی دیگر این امر می تواند ماه ها به طول انجامد. رفتارهای متناقض می تواند بسیار عادی  باشد. یک روز کودکتان ممکن است خوشحال و هیجان زده و روز دیگر غمگین و ناراحت باشد.

استراتژی های کمک به کودکان برای تطبیق با نقل مکان

سازگاری کودک با نقل مکان به خانه جدید

1- او را درک کنید:

احساسات خوب و بد را دریابید، اجازه دهید که کودکان متوجه شوند که وجود احساس تشویش و نگرانی امری عادی است. در جستجوی ارتباطات زبانی و غیر زبانی باشید.

2- استمرار در کارهای روزمره را ادامه دهید:

مقدار زیادی از استرس در حین نقل مکان بابت چیزهای جدید و متفاوت می باشد. سعی کنید که عادات روزمره ی خود را تا آنجا که می توانید به صورت عادی ادامه دهید. زمان حمل و نقل زمان مناسبی برای اعمال تغییرات اساسی در زندگی روزمره نیست.

3- صبور باشید:

تطبیق با محیط جدید نیاز به زمان دارد. اشخاص با این مساله هریک به طریقی برخورد می کنند. بعضی از بچه ها به راحتی با این مساله کنار می آیند، بعضی ها در ابتدا با این مساله مشکل دارند. سعی در درک تفاوت های شخصیتی داشته باشید.

4- یک الگوی خوب باشید:

بچه ها احتیاج به دیدن و شنیدن عواطف والدین در مواجهه با مشکلات را دارند. والدینی که با بیان جملاتی نظیر “سارا، بعضی اوقات من هم احساس تنهایی می کنم یا امروز من به خودم می گفتم، من می خواهم حداقل یک شخص جدید را ملاقات کنم” می توانند پشتیبانی زیادی برای کودکانشان فراهم کنند.

5- ارتباط مستقیم برقرار نمایید:

سعی کنید که در مجامع جدید وارد شوید و یا مثلا از یک همسایه بخواهید که کودکتان را به کودکان همسایه معرفی کند و با مراکز فرهنگی، تفریحی و ورزشی منطقه تان آشنا شوید.

6- از ادبیات کودکان استفاده کنید:

کتاب ها می توانند به کودکان کمک موثری در ارتباط با درک موقعیت های پیچیده و بغرنج نمایند. شخصیت های داستانی که نمود موفقی از تغییر محیط زندگی می باشند، می توانند به عنوان یک منبع موفق به کودکان کمک کنند.

7- به خود و کودکتان زمان بدهید:

نظر متخصصین این است که کودک یا بزرگسال برای تطبیق کامل با محیط جدید چیزی در حدود شانزده ماه زمان نیاز دارد. برای اغلب خانواده ها پراسترس ترین زمان دو هفته قبل و بعد از نقل مکان است. در اکثر خانواده ها زمان حمل و نقل زمانی است که کل خانواده درگیر ماجرا هستند و به صورت یک تیم با هم کار می کنند.

توصیه هایی به والدین در ارتباط با نقل مکان به خانه جدید

در مورد خردسالان زمان و توجه شما در این لحظه بسیار مهم است. شما می بایست در حین انجام کارهای مربوطه زمانی را برای درک کودک و بودن و بازی کردن با او اختصاص دهید. سعی کنید که اشیا مورد علاقه او را همانند خرس اسباب بازی و یا پتو مورد علاقه اش را در دسترس نگه دارید. برنامه روزانه خود را حتی المقدور به صورت طبیعی ادامه دهید. غذا خوردن و خوابیدن در زمان های مقرر امری بسیار مهم است.

سعی کنید که اسباب و اثاثیه کودکان را در آخرین مرحله بسته بندی کنید و از خود آنها در این کار کمک بگیرید. فکر نکنید که کودکتان کاملا متوجه نقل مکان می شود. مساله را برای کودک توضیح دهید و برای انجام هرکاری که می کنید، دلایلش را برای او ذکر نمایید. همانند کودکان و خردسالان سعی کنید که اعمال روزمره شما به طور عادی انجام شود.

در مورد کودکان مدرسه ای قبل از ثبت نام کودک در مدرسه جدید، از آن بازدید کنید. در ارتباط با داشتن مراکز عمومی در مدرسه نظیر کتابخانه و اتاق استراحت و دیگر امکانات امتیاز قائل شوید. کودکان در ارتباط با تطبیق با محیط گاهی اوقات احساس نگرانی می کنند. از کودکتان، خانه جدید، محیط و افراد جدید عکس تهیه کنید و کودک را تشویق کنید که عکس ها را به دیگران نشان دهد.

حتما به او بگویید که از دوستانش جدا خواهد شد، به احتمال زیاد دوستی های قدیمی کودکتان پس از چندماه که دوستان جدیدی پیدا می کند، کمرنگ خواهد شد. نقل مکان روحیه ی کودکان دبستانی را بهم می ریزد، مخصوصا اگر در سال تحصیلی رخ دهد. آنها در این سن نسبت به دوران پیش دبستان دوستان بیشتری دارند. با او در مورد اینکه چطور می تواند با دوستان قدیمی و یا پدر بزرگ و مادربزرگش در ارتباط باشد، صحبت کنید. در این صورت احساس خواهد کرد که قرار نیست برای همیشه با آنها خداحافظی کند. با او درباره ی گزینه هایی که در اختیار دارد صحبت کنید. همچنین ترتیب دادن یک مهمانی خداحافظی نیز ایده خوبی به نظر می رسد. این مهمانی باعث بهتر شدن وداع و خداحافظی می شود، و نقل مکان را برای آنها به صورت یک واقعه عینی در می آورد و به کودک در قبول واقعیت های زندگی کمک می کند.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.