اخبار و جشنواره ها

از شوهر بودن به پدر شدن

شما روز شماری می کنید تا لحظه پدر شدن فرا برسد. لحظه ای که برای همیشه زندگی شما تغییر خواهد کرد، موضوعی که شاید قبل از این هیچ کس به شما نگفته بود. احتمالا جملاتی از قبیل” با زندگی اجتماعی ات خداحافطی کن “، ” تا می توانی بخواب چون بعد از تولد کودکت باید آرزوی خواب داشته باشی ” و … . هرچند که حقایقی در این نوع نصیحت ها وجود دارد اما جنبه های روشنی نیز در زندگی اجتماعی و روانی شما ایجاد خواهد شد که فقط با پدر شدن قادر به تجربه آن ها خواهید بود.  در زیر به تغییراتی می پردازیم که شما را از فقط شوهر بودن به پدر بودن رهنمون می سازد.

از فقط شوهر بودن به پدر شدن

از شوهر به پدر شدن

  • زمان مخصوص به خود از برنامه روزانه تان حذف می شود:

اکثر آقایان نیاز دارند تا زمان های کوتاهی را برای خودشان صرف کنند، به هیچ چیز خاصی فکر نکنند و انرژی بگیرند. زمانی که پدر می شود باید برای برگرداندن این زمان به زندگی تان  خلاقیت به خرج دهید. جدا از اینکه چقدر عاشق این هستید تا زمانتان را با کودکتان بگذرانید ممکن است احساس کنید که حتی بیش از پیش به این زمان نیاز دارید. می توانید صبح ها نیم ساعت در هفته زودتر بیدار شوید  یا با همسر خود برنامه ای مبنی بر این تنظیم کنید که زمان هایی را برای استراحت و انجام ندادن هیچ کاری داشته باشید. بدانید که تعیین کردن یک زمان منظم برای خودتان خودخواهی نیست و حتی برای یک پدر متمرکز بودن بسیار ضروری است.

  • در حال حاضر مسئولیتی را پذیرفته اید که هیچ گاه مانند آن را تجربه نکرده اید

ممکن است شما دائما نسبت به نقش پدر بودن خود احساس بی کفایتی کنید و ممکن است در مورد توانایی خود در مراقبت از کودکتان تردید کنید. اما مطمئن باشید که شما اولین و یا تنها پدری نخواهید بود که دچار این احساسات شده اید. باید بدانید که ما از قبل برای پدر یا مادر بودن برنامه ریزی نشده ایم، اما برنامه ریزی شده ایم تا خودمان را برای این شرایط محیا سازیم.

  • اگرچه به نقش خود به عنوان حمایت کننده آگاهید ولی ممکن است نا امید شوید و احساس کنید که جنس مذکر چقدر محدودیت در این راستا دارد

درست است که شما مانند مادر نمی توانید به کودکان شیر بدهید،  اما می توانید به همسرتان کمک کنید تا احساس راحتی بیشتری داشته باشد. ممکن است شما از روی حس های غریزی خود نتوانید به سرعت با شنیدن صدای گریه نوزاد در نیمه شب بیدار شوید، ولی اگر کودکتان در اتاق شما میخوابد، می توانید نزدیکتر به او بخوابید تا سریعتر صدای گریه او را بشنوید و سریعتر به او رسیدگی کنید.

  • شما احساس خواهید کرد هرچقدر هم که درآمد داشته باشید باز هم برای تامین نیازهای نوزاد تازه متولد شده تان پول کم دارید.

پرداخت هزینه های پزشک کودکتان، خرید لباس برای او و پس انداز کردن برای هزینه های تحصیل او همگی می تواند فشار سنگینی را بر حساب های بانکی شما بیاورد، اما خبر خوب اینجاست که لزومی ندارد شما میلیونر باشید همانطور که اغلب والدین دیگر نیز میلیونر نیستند و از پس این مخارج در حد معقول بر می آیند. فقط کافی است که شما و همسرتان برای هزینه های جاری کودک خود برنامه ریزی و چارچوب داشته باشید و در صورت امکان از همین الان مبلغی را به صورت هفتگی برای وی پس انداز کنید.

  • هنجار اجتماعی برای یک پدر این است که تمام وقت آزاد خود را با همسر و کودکش بگذراند

ممکن است اگر شما برای کاری غیر از سرکار رفتن یا پوشک خریدن به بیرون از منزل بروید و همسر و فرزندتان را تنها بگذارید، احساس گناه کنید. اما بدانید که لازم است که شما و همسرتان هر کدام زمان هایی را برای دوستان یا تفریحات شخصی تان صرف کنید هرچند که خیلی کمتر از سابق باشد و این حق هر دو شماست.

  • طبیعتا دایره دوستان شما به سایر پدرهای دیگر محدود می شود

خبر خوب این است که این دوستی های به ظاهر اجباری در اغلب موارد به پشتیبان های بزرگی برای شما تبدیل می شوند. شما با کسانی دوست خواهید شد که مسائل مشترک بسیاری با شرایط جدید شما خواهند داشت و گاها توصیه های مفیدی به شما خواهند داد. ولی همچنان میتوانید تعدادی از دوستان قدیمی خود را نیز داشته باشید و با آنها جداگانه وقت بگذرانید شما هنوز هم می توانید برخی تفریحات مشترک گذشته را با هم ادامه دهید.

  • اگر من نیز مانند مادرش تغییرات هورمونی داشتم شاید با کودکم مهربانتر بودم

پروسه بارداری، زایمان کودک و شیر دادن به او باعث تغییرات هورمونی در مادران می شود. اما جالب است بدانید پژوهش هایی که در سال 2010 انجام شد،  نشان داده اند که مردان نیز بعد از پدر شدن دچار  تغییرات هورمونی می شوند. مطالعات در حیوانات و انسان ها نشان داده است که مردانی که به تازگی پدر شده اند افزایش هورمون های استروژن، اکسیتوسین، پرولاکتین و گلوکوکورتیکوئیدها را تجربه می کنند. محققان گفته اند که به نظر می رسد ارتباط با مادر و کودک سیستم هورمونی آقایان را وادرار به تغییر می کند. و دیده شده در آقایانی که محبت بیشتری به فرزندانشان می کنند سطح بالاتری از هورمون اکسی توسین یافت شده است. همچنین سطح هورمون تستسترون در پدران کاهش می یابد که باعث می شود خشونت های آنها کاهش یافته و به کودکان نزدیکتر شوند.جمع بندی و نتیجه گیری:برخلاف باورهای پیشین که همگی به غرایز مادرانه برای مراقبت از کودک می پرداختند، امروزه حتی پژوهش ها بیان کرده اند که در مورد شنیدن صدای نوزاد در شب پدر ها و مادرها 90% با  یکدیگر مشابهت دارند. همانطور که در بالا ذکر آن رفت پدر بودن می تواند تغییراتی را در مسیر زندگی شما ایجاد کند ولی فراموش نکنید که این شما هستید که تعیین می کنید این تغییرات طاقت فرسا باشند یا شیرین! هر چند که با ناچار مجبور به تغییر برخی فعالیت های خود هستید ولی پدر بودن اصلا به این معنی نیست که همه چیز در زندگی قبلی شما از بین خواهد رفت!

دلایل اصلی عدم تمایل مردان به پدر شدن:

 

زندگی گذشته و آنچه با خانواده و پدر خود تجربه کردند.

نگرانی از این که نتوانند پدری خوبی باشند و نتوانند آینده ی خوبی برای او رقم بزنند.

نگرانی از اینکه از همسر خود طرد شوند و مورد بی توجهی قرار گیرند.

بی اعتمادی از ادامه یافتن ازدواجشان.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.