اخبار و جشنواره ها

جمع و جور کردن لباس‌ها توسط کودکتان

کودکان خردسال بازی جمع و جور کردن لباس‌ها را دوست دارند. یک کودک دو ساله می ­تواند جوراب‌ها را جفت کند، لباس‌های زیر را تا کند و حدس بزند که هر تکه لباس مربوط به کدام یک از اعضای خانواده است. ولی آنها اغلب عادت ندارند که پشت سر خودشان لباس‌هایشان را جمع کنند زیرا معمولاً شخص دیگری این کار را برای آنها انجام می‌دهد. سپس هنگامی که کمی بزرگ‌تر شدند، ناگهان پدر و مادرشان رویه خود را تغییر می‌دهند و می‌گویند: «خودت باید این کار رو بکنی». در ادامه راهکارهایی ارائه می‌شود که با انجام دادن آن خیلی از مشکلات شما والدین حل می ­شود.

اتاق را بازرسی کنید و به تمیز بودن اتاق نمره بدهید

یک سلسله برنامه وارسی اتاق ترتیب دهید ولی طوری که برای کودک جالب باشد (یعنی با شوخی و خنده آنها را برگزار کنید). به ازای هر بار که اتاق پاکیزه بود، به او ستاره دهید و آنها را روی یک جدول بنویسید و به ازای یک سلسله ستاره مشخص، به او جایزه دهید.

یکی از راه‌های مناسب تغییر رفتار کودکان این است که ابتدا برای اینکه آنها دست به رفتار جدیدی بزنند، آن را یاد بگیرند و تکرار کنند. بدین منظور از پاداش مادی به همراه پاداش ضروری استفاده کنید. بعد برای کمک به انجام آن رفتار از پاداش فعالیتی به همراه پاداش ضروری استفاده کنید و به تدریج فقط از پاداش ضروری استفاده کنید تا رفتار مورد نظر به پاداش درونی تبدیل شود. (در رابطه با پاداش‌ها در مقاله پاکیزگی توضیح داده شده است).

کودک را تحسین کنید

تلاش‌های کودک در جمع و جور کردن لباس‌هایش و گذاشتن آنها در مکان مناسب را به طور مداوم تحسین کنید. به او دقیقاً بگویید که کدام یک از کارهایی را که انجام داده است، دوست دارید: «سارا من واقعاً از اینکه تو شلوارت را در سبد لباس‌های چرک گذاشتی، خوشم آمد. با این کارت کمک بسیار بزرگی به من کردی».

خودتان را الگو قرار دهید

این کار در واقع تعیین می‌کند که در منزل کارها چگونه باید انجام گیرند. مثلاً اگر کودک بداند که شما نیز این کار را انجام می‌دهید، دیگر نمی ­تواند بگوید «خودت هم لباس‌هات رو جمع نمی‌کنی» بنابراین با الگو قرار دادن خودتان راه را به او نشان دهید.

کار را برای آنها لذت‌بخش کنید

به کودک اجازه دهید که جعبه کفش‌ها را بریده و از آنها برای قسمت‌بندی کشو استفاده کند. به او اجازه دهید که تصمیم بگیرد کدام کشو را برای جوراب‌ها، لباس زیر یا… لازم دارد. هنگامی که کودک در حال جمع کردن لباس‌هایش در اطراف خانه است، فرمانده‌بازی کنید؛ یعنی شما باید دستور بدهید و کودک باید اطاعت کند.

جمع و جور کردن لباس‌ها را برای کودک آسان کنید

اگر جمع و جور کردن لباس‌ها و گذاشتن آنها در جای خود را برای کودک آسان‌تر کنید، مرتب و منظم بودن برایش بسیار ساده‌تر خواهد بود. مثلاً در کمد او یک جالباسی را پایین‌تر بکوبید. لباس‌هایی را که بیشتر استفاده می‌شوند، در طبقات پایین‌تر بگذارید و کشوها را طوری قرار دهید که کودک بتواند بدون کمک شما به آنها دسترسی پیدا کند.

چه در اتاق خودش و چه در حمام جالباسی‌ها را طوری نصب کنید که دستش به راحتی به آن برسد. یک میز کوچک مخصوص کودک تهیه کنید تا او لوازمی را که به طور دائم از آنها استفاده می‌کند نظیر وسایل مدرسه و… روی آن قرار دهد.

تصحیح بیش از حد را به کار گیرید

بدین معنا که اگر کودک چیزهایی را که شما به او گفته‌اید، اجرا نمی­ کند، او را با مجبور کردن به وارسی زیر تختخواب، کمد و جاهای دیگر و پیدا کردن لباس‌ها تأدیب کنید.

با توجه به آنچه گفته شد، بهترین حالت این است که هر کس در خانه از ابتدای امر مسؤول کارهای خودش باشد و با انجام راهکارهای ذکر شده، برنامه‌ریزی، تشویق و راهنمایی مداوم قطعاً بی‌مبالات‌ترین کودک نیز عوض خواهد شد.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.