اخبار و جشنواره ها

برخورد با کودکان سر به هوا

کودکان سر به هوا همیشه باعث دردسر والدین می­ شوند. زمانی که کودک ما بازیگوش می ­شود، سریعاً عصبانی می­ شویم و به همین دلیل نمی­ توانیم واکنش درستی داشته باشیم. در این موارد به طور کلی عصبانیتمان را با سرزنش‌های بیهوده، تهدید و گاهی نیز تنبیه بدنی بروز می‌دهیم ولی هیچ یک از این واکنش‌ها برای رویارویی با چنین رفتارهایی توصیه نمی­ شود. پس باید راه‌های دیگری را امتحان کرد.

برخورد با کودکان سر به هوا

راه‌هایی برای برخورد با کودکان سر به هوا

  • در اولین مرحله به کودک آموزش دهید که نزدیک پدر و مادرش بماند. به او بگویید در محدوده مشخصی بماند و از آنجا فراتر نرود و علت آن را به دقت به او بیاموزید.
  •  هیچ وقت کودک خود را تنها نگذارید یا از او غافل نشوید.
  •  هرگز نباید جلوتر از کودکتان راه بروید و خیالتان راحت باشد که کودک حتماً پشت سر شما است و گام به گام شما حرکت می‌کند.
  •  لازم است کودک بداند که مرزها و قوانینی وجود دارد که باید تبعیت کند و به او بگویید که چه انتظاری از او دارید.
  •  توانایی کودک خود را در نظر بگیرید و از او توقع بیجا نداشته باشید. به عنوان مثال از او انتظار نداشته باشید که از یک خرید طولانی‌مدت لذت ببرد و خسته هم نشود.
  • رفتارهای مثبت او را تحسین کنید و به او بگویید که به او افتخار می­ کنید. برای مثال، زمانی که مشغول خرید طولانی‌مدت هستید، هر از چند گاهی یک امتیاز مثبت به او بدهید و با او قرار بگذارید که در ازای پنج امتیاز به او یک پاداش می‌دهید.
  • از سایه بازی استفاده کنید: به او بگویید وقتی شما حرکت می‌کنید و سایه‌تان حرکت می­ کند، او باید داخل سایه شما باشد و اگر بیرون از سایه بماند، بازی را می­ بازد.
  • از تنبیه‌های ملایم استفاده کنید: به او بگویید هر بار که از شما دور شود، یک امتیاز منفی خواهد گرفت که باعث از بین رفتن یک امتیاز مثبت می­ شود.

بازیگوشی کودکان نمودی از مقاومت آنها است. درمان بازیگوشی‌های جزئی نیز از الگوهای مشابه تبعیت می‌کند. ایده‌آل این است که برای کسب نتایج مطلوب به فرزندمان انگیزه بدهیم و او را تحسین کنیم. با این حال وقتی کودکان با بازیگوشی در این کارها تمرد می‌کنند، در واقع ناخشنودی و نارضایتی خود را بروز می‌دهند. وقتی در این شرایط آنها را سرزنش می‌کنیم و تحت فشار می‌گذاریم، تنها نارضایتی‌شان را تشدید می‌کنیم. شما والدین گرامی می ­توانید با استفاده از راهکارهای ذکر شده از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.