اخبار و جشنواره ها

با هم خوابیدن برادرها و خواهرها

با هم خوابیدن برادرها و خواهرها در یک تختخواب مسئله ای است که سریعا می تواند بصورت یک عادت در بیاید و نباید آنها را به این کار ترغیب نمود.

شاید خواهر و برادرها قبلاً یک اتاق مشترک داشته‌اند یا اینکه این کار، بهترین راه حل برای تنهایی بعد از منع شدن از خوابیدن در کنار پدر و مادر است (زیرا کودک به این نتیجه رسیده است که احتمال خوابیدن در کنار پدر و مادرش صفر است).

اگر کودکان شما عادت کرده‌اند با هم در یک تختخواب بخوابند، راه حل‌های زیر می‌تواند برای حل این مشکل راهگشا باشد:

کودک را به تنها خوابیدن تشویق کنید:

مانند هر رفتار مطلوب دیگری، در این مورد نیز مهم است که این رفتار را با تشویق کردن تقویت کنید. کودک را برای تنها خوابیدن تحسین کنید. به او بگویید که چقدر به خود می‌بالید که او واقعاً دختر یا پسر بزرگی شده است. خواهر و برادرها را نیز تشویق کنید تا در این تحسین و تشویق، شما را همراهی کنند. لازم به ذکر است تحسین باید پس از مشاهده پیشرفت در رفتار عرضه شود.

قاطعانه به آنها بگویید که همین حالا باید تنها بخوابند:

با لحنی قاطع و واقعی به کودکان بگویید که آنها هر کدام تختخواب مخصوص به خودشان را دارند و باید در آن بخوابند.

در مورد ترس‌ها و اضطراب‌های کودک با او صحبت کنید:

اگر به نظر می‌رسد که کودک شما از تنها خوابیدن می‌ترسد، در مورد ترس‌هایش با او گفتگو کنید و بکوشید مشکلات او را حل کنید. ممکن است کودک نتواند به دقت توضیح دهد که چه چیزی سبب ترس او شده است. بنابراین، وقتی که عاملی موجب ترس او شد، او ممکن است از همه موقعیت‌های اطراف آن عامل نیز وحشت داشته باشد. به عنوان مثال کودکی که شب‌ها از تنهایی می‌ترسد، ممکن است اساس وحشت او از سایه‌هایی باشد که بر اثر نور ماه روی شیشه پنجره می‌افتد.

بین کودکان آیفون یا واکی‌تاکی (بی‌سیم مخصوص کودکان) بکشید

به این ترتیب کودکان می توانند قبل از خوابیدن از اتاق‌های خود با یکدیگر صحبت کنند و با حفظ استقلال بر احساس تنهایی غلبه کرده و برای خواب آماده شوند.

جایگزین‌های دیگری برای با هم خوابیدن برادرها و خواهرها فراهم کنید:

حیوان پشمی یا یک عروسک می‌تواند جایگزین مناسبی باشد تا کودک با استفاده از آن بدون اینکه «تنها» باشد، استقلال خود را کسب کند.

استفاده از جعبه شبانه:

از جعبه شبانه استفاده کنید؛ بدین ترتیب کودک تا هنگامی که به خواب رود، کاری برای انجام دادن خواهد داشت. (در مقالهدیر خوابیدن کودکان و راهکارهای آن درباره جعبه شبانه توضیح داده شده است).

با توجه به آنچه گفته شد، در درجه اول کودکان باید یاد بگیرند که در هنگام خوابیدن به خودشان تکیه کنند و والدین گرامی می‌توانند با تحسین و تشویق و درخواست قاطعانه مشکل با هم خوابیدن برادرها و خواهرها را حل کنند.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.