تازه ها:

علت های حرف زدن کودکان در خواب

حرف زدن کودکان در خواب شایع است و احتمال دارد شامل چند واژه و گاهی نیز شرح حال زندگی و علایق فرد باشد اما رؤیاها و اسرار مهم زندگی در این حال آشکار نمی‌شود.

حرف زدن در خواب گاه ممکن است با وحشت‌زدگی شبانه و راه رفتن در خواب همراه باشد و اگر به تنهایی بروز کند، خود به خود درمان می‌شود و نیازی به درمان نیست.

علل احتمالی حرف زدن کودکان در خواب

عادت خواب نامناسب در کودک ممکن است باعث ایجاد این اختلال شود. مثلاً بسیاری از کودکان برای خوابیدن به پستانک، آغوش مادر، تخت والدین، شیر خوردن با شیشه یا از سینه عادت دارند.

حرف زدن در خواب زمانی به صورت مشکل مطرح می‌شود که باعث بیداری اعضای خانواده شود که می‌توانید از راهکارهای زیر برای رفع این مشکل استفاده کنید:

  • قبل از به خواب رفتن کودکتان، به مدت یک تا دو ساعت او را از عوامل تحریکی و مهیج نظیر برنامه‌های تلویزیونی دور کنید.
  • آن را نادیده بگیرید: در بیشتر موارد هر چه به حرف زدن کودک کمتر توجه کنید، احتمال اینکه زودتر خاتمه پیدا کند بیشتر می‌شود. به صدا توجه نکنید و روز بعد اصلاً حرفی از آن نزنید.
  • کودک را سر وقت بخوابانید و به مدت زمان خواب او توجه کنید. تنها در صورت لزوم خواب ظهر را به برنامه خواب کودکتان بیفزایید.
  • بسیاری از کودکان می‌توانند با صداهای موزون پیوسته‌ای مثل صدای پنکه، تیک تاک ساعت یا صدای آهنگ به آهستگی به آرامی به خواب روند. البته از صداهای مشابه نیز می‌توان برای از بین بردن صدای خیابان و سایر صداها استفاده کرد.
  • معمولاً اگر برای کودکان قصه بگویید یا اینکه قسمت‌های مختلف بدن آنها را مثل دست‌ها و پیشانی نوازش کنید، با آرامش می‌خوابند.
  • مکان خوابیدن افراد را تغییر دهید: اگر حرف زدن کودک باعث ناراحتی افراد می‌شود، می‌توانید اتاق آنها راجدا کنید یا در اتاق آنها را ببندید.
  • کارهای دیگری مانند در آغوش گرفتن عروسک یا خرس عروسکی قبل از به خواب رفتن یا دادن یک خوراکی سبک قبل از خواب، به خوب خوابیدن آنها کمک می‌کند.
  • علت را جستجو کنید: اگر حرف زدن ناشی از هیجان بیش از حد است، سعی کنید بازی‌های سنگین یا کتک‌کاری و فعالیت فیزیکی او را قبل از خواب قدغن کنید. برنامه‌های تلویزیون را کنترل کنید تا کودک در اثر تماشای آنها بیش از حد تحریک نشود. بعد از یک روز پرحادثه، از روش‌های کسب آرامش استفاده کنید تا او را قبل از خواب آرام کنید.
  • به حرف‌های کودک گوش دهید و بعداً در مورد آنها گفتگو کنید: گاهی اوقات کودک به علت اینکه مضطرب و نگران است، در خواب حرف می‌زند. به حرف‌های او در شب گوش دهید و به طور اتفاقی فردای آن شب شروع به گفتگو در مورد آن موضوع کنید.

با توجه به آنچه گفته شد، اگر حرف زدن کودک به تنهایی باشد، جای نگرانی نیست اما اگر باعث مزاحمت خانواده می‌شود، می‌توانید از تکنیک‌های بالا استفاده کنید تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

امتیاز دهید
مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.