اخبار و جشنواره ها

تاثیر الکل بر جنین و سندروم جنین الکلی

تاثیر الکل بر جنین بعنوان سندروم جنین الکلی مشهور است. الکل، شراب، آبجو و انواع نوشیدنی‌های الکلی اولین علت قابل پیشگیری نقایص هنگام تولد و همین طور اختلالات رشدی ایالات متحده آمریکا است. هنگامی که یک زن در دوران حاملگی الکل بنوشد، احتمال ابتلای کودک به نقایص جسمانی و ذهنی را به جان خریده است. البته باید گفت که هنوز هم تعداد زیادی از زنان باردار الکل مصرف می‌کنند. تخمین زده شده که در ایالات متحده آمریکا از هر 750 کودک یک نوزاد با الگویی از نقایص جسمانی، رشدی و ذهنی به دنیا می‌آید که به آن سندروم جنین الکلی می‌گویند.

تاثیر الکل بر جنین و سندروم جنین الکلی

اگر شما در زمان حاملگی الکل نوشیده‌اید و نگران هستید که مبادا کودکتان مبتلا به سندروم جنین الکلی باشد، باید در کودک خود به دنبال علائم زیر باشید:

 • وزن پایین هنگام تولد
 • دور سر کوچک
 • تاخیر رشدی
 • بدشکلی‌های صورت، مانند پلک‌های افتاده، استخوان گونه پهن و نبود چاله فیلتروم (چاله‌ای زیر بینی که به وسط لب بالا منتهی می‌شود)
 • هماهنگی کم در حرکات
 • توانایی کم در مهارت‌های اجتماعی، مانند مشکل در ایجاد و حفظ روابط دوستانه
 • مشکلات یادگیری، حافظه ضعیف، ناتوانی در فهم مفاهیمی مانند زمان یا پول
 • مشکلات رفتاری مانند بیش‌فعالی، ناتوانی در تمرکز، انزوای اجتماعی، تکانشگری
 • اضطراب زیاد
 • بدشکلی در انگشتان
 • نقایص کلیوی
 • مشکلات قلبی
 • مشکلات دیداری و شنوایی
 • تغییرات خلقی شدید
 • هوش پایین

به یاد داشته باشید که کودکانی نیز وجود دارند که این علائم را با شدت کمتری گزارش می‌کنند. این کودکان را مبتلا به «اثرات جنین الکلی» می‌نامند. مشکلات همراه با سندروم جنین الکلی با افزایش سن و بالغ شدن کودکان بیشتر می‌شود. این مشکلات می‌تواند شامل مشکلات سلامتی، مشکلات قانونی و ناتوانی در زندگی مستقلانه باشد. کودکانی که از «اثرات جنین الکلی» رنج می‌برند، اغلب مورد تشخیص و درمان قرار نمی‌گیرند. مبتلا به سندروم یا اثرات جنین الکلی دارای مشکلات بینایی، شنوایی، حافظه، آستانه توجه و ناتوانی در یادگیری و برقراری تعاملات اجتماعی هستند. رفتارهای کودکان مبتلا به سندروم جنین الکلی یا دارای اثرات جنین الکلی گاهی متخاصم و معاند به نظر می‌رسد. امکان دارد در آزمون‌های هوشی نمرات خوبی کسب کنند اما نقایص رفتاری آنها اجازه عملکرد مناسب و سالم را به آنها نمی‌دهد. آموزش گسترده برای والدین، معلمان و پزشکان این کودکان اساسی است.

هیچ سندی مبتنی بر استفاده مقدار معینی الکل در دوران حاملگی و بروز نقایص خاص در کودک وجود ندارد. البته در این بین عوامل دیگری مانند سن مادر، الگوی مصرف الکل و اینکه آیا مادر در هنگام مصرف الکل غذایی خورده یا نه، نیز مؤثر هستند. اگرچه مطمئن هستیم با مصرف مداوم و مزمن الکل در دوران حاملگی، سندروم جنین الکلی بروز خواهد کرد اما احتمال زیادی وجود دارد که با مصرف گاه‌گاهی الکل کودک دچار «اثرات جنین الکلی» شود. مسأله اصلی این است که تعداد زیادی از بانوان در ماه‌های اولیه حاملگی خود، متوجه باردار بودن خود نیستند و امکان دارد که الکل بنوشند.

از آنجایی که الکل به راحتی از سد جفت جنینی عبور می‌کند و جنین نیز در مقایسه با مادر، نسبت به دفع الکل توانایی کمتری دارد، مقدار زیادی از الکل در بدن جنینی متمرکز می‌شود. مادرانی که در سه ماهه اول حاملگی خود الکل می‌نوشند، نوزادانی با شدیدترین علائم سندروم جنین الکلی به دنیا می‌آورند. بدن جنین نمی‌تواند الکل را هضم کند و الکل باعث می‌شود اکسیژن و مواد مغذی کمتری به بعضی ارگان‌های اساسی جنین برسد. سه ماه اول دوران بارداری زمان اصلی شکل‌گیری و رشد مغز کودک است. در نهایت به نظر می‌رسد نتیجه این رویداد عدم شکل‌گیری ارتباط‌های خاص سلولی در مغز کودک باشد.

مسأله بااهمیت برای بانوانی که قصد باردار شدن دارند، اتخاذ رفتارهای سالم و مراقبت زیاد از خود و جنین است. زنانی که در دوران بارداری از نوشیدن الکل پرهز می‌کنند، ممکن است فکر کنند که در ماه‌های آخر می‌توانند الکل بنوشند اما باید بدانیم که بعضی از اساسی‌ترین قسمت‌های رشد مغز در سه ماهه دوم و سوم رخ می‌دهد. حتی نوشیدن مقدار کمی الکل یا مصرف به صورت گه‌گاهی (برای مثال فقط برای یکی یا دو بار) می‌تواند اثرات جدی بر سلامت جنین و کودک شما بر جای بگذارد.

پیشگیری از تاثیر الکل بر جنین

بهترین راهکار برای ممانعت از ابتلای کودک به سندروم یا اثرات جنین الکلی، پرهیز کامل از مصرف هر گونه مشروبات الکلی در طول دوره بارداری است. اگر در دوران بارداری الکل مصرف کرده‌اید، موضوع را حتماً با پزشک خود در میان بگذارید.

به یاد داشته باشید که سندروم جنین الکلی درمان‌ناپذر است اما می‌توان برای کاهش شدت بعضی علائم، بعضی درمان‌ها را لحاظ کرد. بسته به علائم کودک مبتلا، شاید لازم باشد پزشکان و متخصصان زیادی کودک را معاینه کنند. در کنار این موارد آموزش و خدمات اجتماعی نیز می‌تواند مؤثر باشد، برای مثال یک متخصص گفتاردرمانگر روی توانایی کلامی کودک کار می‌کند، یک متخصص قلب و عروق مسائل قلبی و عروقی کودک را زیر نظر دارد و…

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.