اخبار و جشنواره ها

آموزش عادت ماهیانه به کودک

عادت ماهانه پدیده طبیعی است که دختران با آن روبرو می‌شوند. گاهی اوقات والدین در مورد آموزش عادت ماهیانه دچار ابهامات و سؤالاتی می‌شوند.

آغاز عادت ماهانه در زندگی دخترها حادثه‌ای مهم است و نشانه ورود آنها به دوران زنانگی است. برخی از دختران ممکن است در این مورد دچار سردرگمی شوند یا از این پدیده ترس داشته باشند. در صورتی که والدین با دخترشان به‌موقع و به طور مکرر صحبت کنند و به همه سؤالات او پاسخ دهند، ترس‌های او را برطرف خواهند کرد و فرزند خود را با این کارکرد طبیعی بدن روبرو خواهند ساخت.

آموزش عادت ماهیانه به کودک

این پدیده برای دخترها علامت مشخص بلوغ است. نخستین عادت یا دوره ماهانه می‌تواند از 9 تا 16 سالگی اتفاق بیفتد. بیشتر دخترها هنگامی که برای اولین بار با آنها از عادت ماهیانه صحبت می‌شود و اطلاعاتی در این مورد به آنها داده می‌شود، به فکر فرو می‌روند یا احساس ناراحتی می‌کنند. در این قبیل موارد باید سعی کنید اطلاعات را حتماً با حالتی مثبت و حمایت‌آمیز در اختیار آنها قرار دهید و به آنها آگاهی دهید که عادت ماهانه بخشی از کارکرد داخلی بدن یک زن و پدیده‌ای طبیعی است و بدانید پریود شدن نشانه این است که بدن شما صحیح و سالم است و سرگرم انجام کاری است که باید به آن عمل کند. نخستین رویارویی دختران با موضوع عادت ماهانه می‌تواند بر دیدگاهی که در آینده نسبت به بدن خود پیدا می‌کند، تأثیر ماندگار بگذارد.

پیش از آنکه در مورد عادت ماهیانه با دختر خود صحبت کنید، وی باید از مفاهیم زیر آگاهی داشته باشد:

  • تفاوت بین اعضای خصوصی بدن زن و مرد
  • رشد جنین در رحم مادر
  • نقش داشتن زن و مرد در پیدایش کودک
  • چگونگی شکل گرفتن و خارج شدن نوزاد از بدن زن
  • مفهوم آمیزش جنسی
  • مفهومی روشن از ارزش‌های خانوادگی شما

آموزش عادت ماهیانه به کودک

اگر دخترتان هشت یا نه ساله شده است و هنوز در این باره با او صحبت نکرده‌اید، سعی کنید از یک موقعیت آموزشی برای مرور مفاهیم اولیه تولید مثل استفاده کنید. شما می‌توانید با یک توضیح ساده درباره عادت ماهانه شروع کنید و برای مثال بگویید:

  • زن‌ها ممکن است بخواهند بچه‌دار شوند. بدن با عادت ماهانه یا پریود شدن برای حاملگی‌های احتمالی خود تمرین می‌کند.
  • همه دخترها در دوران بلوغ خود عادت ماهانه می‌شوند.
  • عادت ماهانه بخشی کاملاً طبیعی و بهنجار از بلوغ و بزرگ شدن است.

با در نظر گرفتن واکنش ابتدایی فرزند خود و روحیات خودتان می‌توانید اطلاعات بیشتری در اختیار وی قرار دهید. اگر شما به عنوان پدر و مادر نسبت به طرح مسأله عادت ماهانه راحت نیستید، سعی کنید در مورد این پدیده مطالعه پیشین داشته باشید و روش‌های گوناگون برخورد با موضوع را با والدین دیگری که فرزند همسن دختر شما دارند، مرور کنید.

در بسیاری از جوامع، کلاس‌هایی درباره بلوغ و عادت ماهانه برگزار می‌شود. بد نیست برای گشودن باب ارتباط با دخترتان در یکی از این کلاس‌ها شرکت کنید. بعضی از مدارس در یک جلسه از دخترها، مادرها و پزشک متخصص دعوت می‌کنند و درباره این موضوع صحبت می‌کنند. به علاوه، می‌توانید کتاب‌های خودآموز متناسب با سن فرزندتان در این زمینه را در اختیار او قرار دهید.

سؤالات رایجی در این زمینه وجود دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

آیا پریود شدن دردناک است؟

در پاسخ به این پرسش باید والدین به فرزند خود توضیح بدهند که بیشتر دخترها در اوایل عادت ماهانه خود درد احساس نمی‌کنند اما بعدها که ساختار بدن منظم شد، به علت تخمک‌گذاری، پریود با کمی ناراحتی همراه خواهد بود. با روش‌هایی مانند ورزش مداوم، کیسه آب گرم، مصرف مسکن‌ها و اطلاع از اینکه بدن شما سالم است که پریود می‌شوید، می‌توانید در صورت بروز درد از این مشکل خود بکاهید.

چه مواردی بر عادت ماهانه تأثیر می‌گذارد؟

بیماری‌ها و ورزش‌های سخت بر این پدیده تأثیر می‌گذارند.

عادت ماهانه چه موقع قطع می‌شود؟

با تغییرات هورمونی بدن زن، دوره ماهانه قطع می‌شود که در حدود 50 سالگی آغاز می‌شود و به آن یائسگی گویند.

دخترها از چه سنی باید پاپ اسمیر دهند؟

اگر دختری تا 18 سالگی فعالیت جنسی نداشته باشد، لازم نیست اما یک سال پس از آغاز رابطه جنسی به منظور تشخیص سرطان دهانه رحم این آزمایش گرفته می‌شود.

آیا پریود زودرس با سرطان سینه در ارتباط است؟

برخی متخصصان معتقدند که میان پریود زودرس و سرطان سینه ارتباط وجود دارد. علت آن هورمون‌ها است. در جلوگیری از این مسأله بیان می‌شود که دخترها در مصرف گوشت قرمز زیاده‌روی نکنند.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.