اخبار و جشنواره ها

تحسین کودک و فواید آن

یکی از مباحثی که این روزها گاهی باعث اختلاف همسران می‌شود، بحث بر سر اصول تربیت کودک شان است؛ یکی اهل برخورد جدی و تنبیه است و دیگری  تحسین کودک را می‌پسندد. چگونه کودکمان را تربیت کنیم که بهترین نتیجه را بگیریم؟

از تدابير مهمی كه می‌توان در بازسازی رفتار فرزندان از آن استفاده كرد، تشویق و تحسین است. نياز به تحسین همیشگی است و اين خطا است كه برخی تصور می‌كنند چون فرزندانشان بزرگ شده‌اند، ديگر نیازی به تشویق ندارند. یکی از مايه‌های شادی و كار كردن با کودکان مشاهده خشنودی در چهره آنها است. کودکان از تحسین خوششان می‌آيد؛ به‌ويژه زمانی كه در کاری موفق می‌شوند و ما نشان می‌دهيم كه متوجه موفقيت آنان شده‌ايم. تقريباً درباره همه کودکان اين موضوع مصداق دارد كه تشویق و تحسین بيشتر از تنبيه می‌تواند رفتاری را در کودک نهادينه كند كه بزرگسالان خواهان آن هستند.

 تعریف تحسین

تعریف تحسین

 تحسین به معنی قدردانی، تشکر، تعریف، پاداش دادن و ابراز رضایت از رفتار فرد است.

انواع تحسین

  • مادی: مانند انواع خوراکی‌‏ها، پول، تقدیرنامه و…
  • رفتاری: مانند سر تکان دادن به نشانه تأیید، لبخند زدن و…
  • کلامی: مانند بله، بسیار خوب، عالی است و…

فوايد تحسین کودک

تحسین موجب تقويت روحی فرزندان می شود و نیروی تازه ای به آنان می‌بخشد تا بتوانند با اعتماد به نفس و پشت‌گرمی بيشتر، کارهای خوب و مورد ذوق و علاقه خود را دنبال کنند و به اهميت آنها بيش از پيش پی ببرند.

تحسین استعدادهای درونی کودکان را رشد داده و به شكوفايی سوق می‌دهد و زمينه‌های يأس و ناامیدی را در آنها از بين می‌برد.

کودک در پرتو تحسین ياد می‌گیرد كه مشكلات و سختی‌ها را بر خود هموار سازد تا هدف مطلوب خود را دنبال كند و تداوم آن به تداوم فعالیت‌های رشددهنده کودک می‌انجامد.

گاه یک تحسین بجا، حكيمانه و ساده ممكن است مسير زندگی کودکی را عوض كند و او را از بدی و انحرافات نجات بخشد.

معایب تحسین بیجا و بیش از حد

وابستگی کودک به عوامل كنترل بیرون از خود.

كند شدن محرک‌های درونی (‌از بین رفتن رغبت‌های خود به‌خودی و جایگزینی رغبت‌های تصنعی).

تحسین کودک بدون دقت ممكن است به صورت رشوه درآید و اعمال او را به پاداش وابسته کند.

تشویق و تحسین بیش از حد، کودک را به غرور و خودبینی مبتلا می‌سازد.

تحسین بیش از حد در درازمدت مانع پیشرفت خود به‌خودی کودک می‌شود.

 راهکار هایی برای تحسین کودک

راهکارهای تحسین کودکان

  • رفتار کودک را تحسین کنید، نه شخصیت او را: گفتن عبارت «پسر خوب» یا «دختر خوب» نمی‌تواند احساس مشخصی را به کودک القا کند، مگر آنکه کودک بتواند آن را با رفتارهای خویش ارتباط دهد، زیرا تصور هر کس از خود، بر پایه تصوری که از اعمالش دارد، استوار است.
  • هر پیشرفتی را تحسین کنید: اگر به فرزند خردسالتان گفته‌اید که باید اسباب‌بازی‌هایش را پس از بازی کردن با آنها مرتب کند ولی او قبلاً هیچ گاه این کار را انجام نداده است، این پیشرفت‌های کوچک او را نیز ستایش کنید.
  • به طور مناسب و مقتضی تحسین کنید: برای دریافت پاسخ بهتر، نوع تحسین را با سن و اخلاق کودک متناسب کنید. برای نمونه در آغوش گرفتن، بوسیدن و دیگر نشانه‌های عملی محبت همراه با کلمات مهرآمیز، برای کودکان خردسال مؤثرند اما در مورد کودکان بزرگ‌تر بهتر آن است که از پیام‌های سرّی استفاده کنیم، زیرا این کودکان بیشتر دوست دارند به طور خصوصی تشویق شوند.
  • بلافاصله تحسین کنید: تحسین کردن به‌خصوص در مورد کودکان خردسال وقتی مؤثرتر است که بدون معطلی صورت گیرد.
  • عملکرد مشخصی را مورد تمجید و تحسین قرار دهید: با ذکر جزئیات شرح دهید کجای کاری که کودک انجام داده خوشحال‌کننده است، به طوری که بچه بفهمد چه کاری را به طرز صحیح انجام نداده است و مجدداً چه کار باید بکند.
  • روش‌های فیزیکی را فراموش نکنید: تماس بدنی و حالت چهره نیز می‌تواند بیانگر تحسین باشد. در آغوش کشیدن، لبخند زدن و بوسیدن مهم است. این کارها بیانگر محبت و قدردانی هستند، کمتر جنبه قضاوت دارند و بیشتر از بیان شفاهی، حالت خودانگیخته دارند.

پیشنهاد می‌کنیم روزانه حداقل ۳ بار کودک را بی‌قید و شرط مورد تشویق ضروری قرار دهید. یعنی به او توجه مثبت نامشروط بدهید؛ چه کلامی و چه غیرکلامی. این کار محبت شما به کودک را نشان می‌دهد و باعث می‌شود او خود را انسان خوبی بداند. اگر کودک برای کاری که می‌کند تشویق شود، آن کار را تکرار می‌کند؛ چه آن کار بد باشد و چه خوب.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.