اخبار و جشنواره ها

رهایی از رفتارهای منفی کودک با نادیده گرفتن

دیدن و تحسین رفتارهای مثبت گام اول تربیت کودک دلبندمان محسوب می‌شود. پس از کسب مهارت در این مورد، نوبت به گام دوم می‌رسد که نادیده گرفتن رفتارهای منفی کودک است که دوستشان نداریم. در نظر بگیرید در جمعی هستید و یک لطیفه یا ماجرای خنده‌دار را تعریف می‌کنید اما هیچ کس به شما توجه نمی‌کند و نمی‌خندد. آیا به تعریف خود ادامه می‌دهید؟ مسلماً خیر، ادامه­ رفتار شما بستگی به واکنش دیگران دارد. در مورد کودکان نیز همین طور است. بی‌توجهی و نادیده گرفتن رفتاری خاص در آنها منجر به کاهش و خاموشی آن رفتار می‌شود.

رهایی از رفتارهای منفی کودک با نادیده گرفتن

نادیده گرفتن رفتارهای منفی کودک

ناديده گرفتن معمولاً برای متوقف کردن رفتارهای منفی کودک به کار می‌رود که مورد توجه بوده‌اند و هميشه به کودک اجازه داده شده است که به هدفش برسد. برای مثال بداخلاقی‌ها؛ کودک شما شکلات می‌خواهد اما شما می‌گوييد «نه، حالا نه» ولی او گريه می‌کند، خودش را روی زمين می‌اندازد و جيغ می‌زند. ابتدا سعی می‌کنيد مقاومت کنيد ولی در نهايت تحمل خود را از دست می‌دهيد و تسليم می‌شويد و برای از بين بردن بداخلاقی‌اش به او شکلات می‌دهيد. گريه فرزندتان تمام می‌شود اما شگرد او به نتيجه رسيده است! شما اعتماد کودک را نسبت به بداخلاقي‌اش تقويت کرده‌ايد. اگر سعی کنيد به جای دادن شکلات، از اتاق خارج شده، قدم بزنيد، احتمالاً از اينکه به زودی گريه‌اش بند می‌آيد، متعجب می­‌شويد.

زمان­‌های مناسب برای نادیده گرفتن

  • رفتارهای منفی کودک که خطرناک نباشد.
  • رفتارهایی که منبع توجه­‌طلبی داشته باشد (به عنوان مثال: نق زدن، گریه‌های بی­‌مورد و ادا و اطوار)
  • رفتارهای منفی که به تازگی آغاز شده است.

مراحل تکنیک نادیده گرفتن

  • تصميم بگيريد که چه چيزهايي را می­‌توانيد ناديده بگيريد و چه چيزهايی را نمی­‌توانيد.
  • هيچ­ گاه کاری را که نمی­‌توانيد به پايان ببريد، شروع نکنيد. اگر فکر مي­‌کنيد که قادر به ناديده گرفتن يک رفتار برای مدت طولانی نيستيد، پس هيچ‌ گاه شروع نکنيد زيرا در اين صورت، رفتارهای منفی بدتر خواهند شد.
  • اگر تصميم گرفتيد که در مورد يک رفتار از روش ناديده گرفتن استفاده کنيد، به هيچ وجه به آن واکنش نشان ندهيد؛ چه زبانی و چه غيرزبانی.
  • وقتی کودکتان در حال انجام رفتارهای منفی است، با حرکات صورت به او اشاره نکنید، حتی نگاه هم نکنيد.
  • وانمود کنيد که مشغول انجام کاری هستيد و اتاق را ترک کنيد. اگر نمی‌توانيد از اتاق بيرون برويد، رويتان را به سمت ديگری برگردانيد و تا وقتی که کودک به عملش ادامه می‌­دهد، شما نيز اين روش را ادامه دهيد.
  • هر تلاشی را برای جلب توجه به عنوان علامتی از پيشرفت در نظر بگيريد و کوشش خود را برای بی­‌توجه نشان دادن به آن دو برابر کنيد. راديو را روشن کنيد، نگاهی به پنجره بيندازيد، در مورد کارهای روزانه با خودتان صحبت کنيد. اينها راه‌­هايی مؤثر برای تداوم بی­‌توجهی هستند.

رفتارهای مطلوب را تقویت کنید

برای سرعت بخشیدن در اصلاح رفتارهای نامطلوب، رفتارهای مطلوب را با تعریف و تمجید و جوایز تقویت کنید. گاهی می‌­توانید در حضور کودک متخلف از رفتار مثبت کودک دیگر ستایش کنید اما اگر این رویه، رفتار نامطلوب را تشدید کرد، دست نگه دارید.

نکته بسیار مهم: رفتارها قبل از بهتر شدن، بدتر می‌شوند

وقتی برای اولین بار اقدام به نادیده گرفتن یک رفتار ناشایست می­‌کنید، کودک شما تمام سعی‌­اش را می‌­کند تا توجهی را که قبلاً جلب می­‌کرده، دوباره به دست آورد. او از هر نظر، به شدت رفتارش می‌افزاید تا آنجا که مطمئن شود از شما پاسخ دریافت خواهد کرد ولی شما نباید تسلیم شوید. به خاطر داشته باشید که هرچه ثابت­‌قدم­‌تر باشید و بی‌توجهی کامل­‌تری نسبت به رفتار هدف داشته باشید، آن رفتار در زمان کوتاه‌تری فروکش خواهد کرد.

در نهایت باید بگوییم که نادیده گرفتن سنجیده، یک راه مؤثر برای برطرف کردن برخی رفتارهای منفی و آزاردهنده کودک است. نادیده گرفتن سنجیده، هنر ندیدن رفتارهایی است که دوستشان نداریم. کودکان از چگونگی توجه و واکنش‌ والدین نسبت به کارهایشان درمی‌یابند که با انجام کدام عمل توجه آ‌نها جلب می‌شود و چه کاری را ادامه دهند یا رها کنند. پدر و مادری که فقط به محض رعایت یک رفتار ناهنجار و ناپسند از فرزندشان، واکنش نشان داده و برآشفته می‌شوند، در واقع به کودک یاد می‌دهند که این رفتارش را ادامه دهد چون در جلب توجه آنها بسیار موفق عمل کرده است. ما می‌توانیم شکارچی لحظه‌های مثبت فرزند دلبندمان باشیم. اگر کودک تصویری مثبت از خود داشته باشد، نسبت به تهدید دیگران مقاوم است.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.