اخبار و جشنواره ها

تربیت جنسی کودکان

چند لحظه بیندیشید! چند بار اصطلاح « تربیت جنسی » به گوشتان خورده است؟ آیا این اصطلاح برای شما آشناست؟ به نظر شما تربیت جنسی چیست؟ چقدر به عنوان بخشی از تربیت کودک حیاتی است؟ به نظر شما تفاوت کودکی که از آموزش­‌های جنسی درست برخوردار بوده با کودکی که این بخش از تربیت در آن مغفول مانده، در روند رشد، آینده­ و مشکلات بزرگسالی چه خواهد بود؟

یکی از دغدغه‌های والدین آگاه، تربیت کودک دلبند خود به بهترین صورت ممکن است. تربیت دارای انواع مختلفی چون تربیت عاطفی، اجتماعی، اخلاقی و جنسی است. والدین مسؤول نمی‌توانند نسبت به غریزه­ جنسی فرزند خود بی‌تفاوت باشند یا با نادیده گرفتن آن از کنار این موضوع حساس و حیاتی بگذرند. آنها خوب می­‌دانند اهمیت این موضوع تا حدی است که اندک اشتباه و غفلتی در آن ممکن است کودک را به تباهی و فساد بکشاند.

تربیت جنسی کودکان

 غریزه جنسی به عنوان یکی از نیازهای حیاتی اولیه همواره در طول تاریخ مطرح بوده است و پیرامون سلامت جنسی، هر یک از فلاسفه، علما و صاحبنظران علوم رفتاری به گونه‌ای خاص دیدگاهی مطرح کرده‌اند. قوانین و سنت­‌های اسلامی این نیاز را محکوم نکرده است و از پیروان خود نخواسته که آن را واپس زنند. مباحث جنسی در ادبیات کهن نیز مورد توجه قرار گرفته است. مولانا در طرح قصه­ مثنوی به داستان­‌هایی پرداخته است که مرتبط با رفتارهای جنسی است و به میل جنسی به عنوان یک نیاز واقعی می­‌نگرد که باید رفع شود.

تربیت جنسی تحت تأثیر باورها و ارزش‌­های هر جامعه قرار دارد. در برخی جوامع با امور جنسی راحت‌تر برخورد می­‌شود و در برخی جوامع محدودیت­‌هایی مطرح می­‌شود.

 با وجودی که بسیاری از صاحبنظران و پژوهشگران در کشور بر توجه به غرایز انسانی و هدایت آن از طریق آموزش‌­ها تأکید داشته­‌اند، با این حال، جامعه در ارائه­ آموزش­‌های لازم و تربیت جنسی کودکان و نوجوانان و حتی بزرگسالان با ابهاماتی مواجه است و تربیت جنسی یکی از چالش‌برانگیزترین موضوعات خانواده­‌های ایرانی است.

تعریف تربیت جنسی

برای تربیت جنسی تعاریف متعددی ارائه شده است. برخی از روانشناسان معتقدند که تربیت جنسی شامل تمامی اطلاعاتی است که از دوران اولیه­ زندگی در جهت رشد مناسب غریزه جنسی به­ کار گرفته می­‌شود. به بیان دیگر سعی بر آن است که غرایز جنسی برای رسیدن به کمال هدایت شوند.

دسته‌ای دیگر معتقدند تربیت جنسی به تمامی فعالیت­‌هایی گفته می­‌شود که از دوران زندگی انسان در جهت رشد متعادل و متناسب انگیزه­ جنسی صورت می­‌گیرد و اهداف آن عبارتند از: اطلاع‌رسانی جنسی، کمک به اجرای وظایف جنسی، تداوم و بقای نسل و رسیدن به آرامش در زندگی.

اهمیت تربیت جنسی را می­‌توان در تأثیراتی که بر فرد دارد، یافت. پژوهش‌­ها حاکی از آن است که ارائه­ آموزش­‌های صحیح در مورد سلامت جنسی می­‌تواند ثمرات ارزشمندی داشته باشد. برای مثال: افزایش اعتماد به نفس، رضایت از زندگی، احترام به خویش و دیگران، رشد جنسی سالم، کسب هویت سالم، روابط مناسب بین‌فردی، تصویر مثبت از خود، روابط سالم زناشویی و ایجاد بهداشت روانی. تربیت جنسی در پیدایش حس زیبایی‌دوستی، هنر عشق ورزیدن، محبت، صمیمیت، ایثار و فداکاری، کاهش مشکلات جنسی و پیشگیری از انحرافات جنسی دخیل است. همچنین مطالعات نشان می‌­دهد اطلاعات درست که در سن مناسب فراهم آمده باشد، شروع فعالیت جنسی را به تأخیر انداخته و رفتارهای جنسی ایمن‌تر را ترویج می‌دهد. نقطه­ مقابل آن زمانی است که در صورت بی­‌توجهی و غفلت در تربیت جنسی کودک زمینه برای عوارض و مشکلات فراوان فراهم می‌­شود که سلامت جنسی را به خطر می­‌اندازد.

 از آنجایی که مسأله‌ جنس و جنسیت از همان سال­‌های اولیه­ کودکی مطرح می­‌شود، ضرورت تربیت جنسی نیز از همان دوران کودکی الزامی است. با مهم دانستن تربیت جنسی که مستلزم توانایی فوق‌­العاده، نزاکت خاص، تیزهوشی و دلسوزی فراوان است، می­‌توان نقش اساسی در پیشگیری از انحرافات جنسی در افراد ایفا کرد و به رشد هر چه بهتر کودک کمک نمود.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.