اخبار و جشنواره ها

آیا رفتار جنسی کودکم طبیعی است؟

تا به­ حال برایتان پیش آمده که از خود بپرسید رفتار جنسی کودکم تا کجا طبیعی است؟ با چه ابزار یا مقیاسی می­‌توان این مرز را مشخص کرد؟ چه زمانی باید از روان­ درمانگران و مراجع دارای صلاحیت کمک گرفت؟ چه تفاوتی بین کودک سالم از لحاظ جنسی با کودک دارای رفتارهای نابهنجار وجود دارد؟

آیا رفتار جنسی کودکم طبیعی است؟

انسان موجودی جنسی است که تکامل آن از بدو تولد، آغاز می­‌شود و تا پایان زندگی او ادامه دارد. رشد و تکامل جنسی در تمام انسان­‌های کره­ زمین اتفاق می‌افتد. ارضای میل جنسی برای بقای بشر ضروری است به طوری که برخی روانشناسان این نیاز را در رده نیازهای فیزیولوژیک یا حیاتی اولیه قرار داده­‌اند. روانشناسان بر این باورند که اساساً افکار و روابط جنسی از ویژگی­‌های بارز انسان است که می­‌تواند در دو جهت منفی و مخرب یا زیبا و سازنده بروز کند.

بسیاری از کودکان و نوجوانان طی دوران رشدی خود به رفتارهای جنسی، علاقه­ یا کنجکاوی جنسی خاصی نشان می­‌دهند اما مهم آن است که این رفتارهای طبیعی انفجارگونه نباشد. به بیان دیگر تمام فکر کودک مشغول این امور نباشد. در غیر این صورت نگرانی­‌هایی مطرح می‌شود.

غالباً کودکان دارای مشکلات رفتاری در امور جنسی افرادی هستند که رفتار جنسی نامناسب یا پرخاشگرانه ­ای از خود بروز می‌دهند. برخی دارای خودارضایی شدید بوده یا به زور کودکان دیگر را به فعالیت جنسی مجبور می­‌کنند.

برخی مجامع علمی اظهار داشته­‌اند زمانی رفتارهای جنسی کودک مشکل‌دار می­‌شود که رفتار جنسی:

ـ با رشد شناختی کودک تداخل کند. مثلاً در روابط اجتماعی او اثر گذاشته و در هر مکانی مشکل‌ساز شود. از سوی دیگر فکر و ذهن کودک به طور غیرطبیعی مشغول امور جنسی شود.

ـ همراه با زور و ترساندن باشد.

ـ با کودکان دارای تفاوت سنی اعمال شود (۶ سال تفاوت سنی). بدین معنا که کودکان مایلند با هم‌سن و سالان خود بازی کنند و گاه از روی کنجکاوی دست به رفتارهای جنسی نیز می‌زنند اما کودکان دارای مشکلات جنسی معمولاً رفتارهای متعددی با کودکان کوچک‌تر و بزرگ‌تر از خود نشان می­‌دهند.

ـ حتی پس از تذکر و ارشاد بزرگسالان مبنی بر نهی این رفتارها به طور مخفیانه تکرار شود.

در مورد تشخیص طبیعی و بهنجار بودن رفتارهای جنسی کودک سه مقوله شدت، مدت و فراوانی را باید در نظر داشت. بدین معنا که گاه رفتارهای کودک به شدت بروز می‌یابد یا اینکه رفتار جنسی به مدت طولانی تداوم دارد و نیز تعداد رفتار جنسی ظاهر شده به طور خاص فراوان است.

 گروهی از کودکان که یا در معرض مشاهده روابط جنسی بوده یا خود درگیر فعالیت جنسی غیرطبیعی و نامعمول بزرگسالان قرار داشته‌ اند، در اصطلاح «کودکانی که از نظر جنسی واکنش نشان می‌دهند» نامیده می­­‌شوند. این کودکان ممکن است به طور گسترده­‌ای درگیر رفتارهای جنسی غیرطبیعی شوند که نتیجه تجاربشان از مواجه شدن با صحنه­‌ها یا اعمال جنسی نامتعارف بوده است. رفتارهای جنسی بی‌پرده در خانواده و در معرض خشونت و آزار خانگی قرار داشتن از عوامل دیگری است که می‌توان نام برد.

این گروه از کودکان ممکن است تجارب خود را به شکل بازی‌­های جنسی افراطی، سخنان و ادا و اطوارهای نامناسب جنسی، فعالیت جنسی متقابل یا آزار سایر کودکان بازنمایی کنند.

اگر والدین آگاه باشند که اصولی‌ترین تکامل جنسی بین کودکانی است که در این مسیر تربیت شوند، آموزش ببینند و به شناخت کافی برسند و به نقش مهم خانواده به‌خصوص والدین واقف باشند، مرزهای رفتار بهنجار از نابهنجار ذکر شده را با دقت در رفتار کودک خود یا همسالان وی بررسی می­‌کنند و بدین ترتیب در صورت مشاهده­ رفتار غیرطبیعی و تشخیص آن با اقدام به‌موقع از گسترش و وخامت آن می‌کاهند.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.