مراحل هویت جنسیتی قبل از 6 سال

والدین آگاه و پویا هویت جنسیتی را با توجه به اهمیت شکل‌گیری مردانگی و زنانگی در کودک جهت پذیرش نقش­‌های آینده­ فرزند خود به عنوان یکی از ابعاد مهم جنسی، مد نظر قرار می­‌دهند. آنها با آگاهی از تأثیر مهم هویت جنسیتی بر سازگاری اجتماعی کودک در آینده و مؤلفه‌های دیگر هویت جنسیتی بر لزوم کسب اطلاعات تأکید دارند. در این مقاله جهت آشنایی بیشتر با هویت جنسیتی در کودکان سن پیش از دبستان مراحل پیدایی آن در کودکان پیش­ از دبستان به صورت مجزا و در سه مرحله بیان شده است.

مراحل پیدایی هویت جنسیتی

مرحله اول

در حدود ۲ سالگی کودکان وارد مرحله­­ اول هویت جنسیتی می‌­شوند. در این سن آنها قادرند که به خود و دیگران برچسب دختر یا پسر بزنند ولی آنها طبقه‌­بندی خود را بر خصوصیات جسمانی مبتنی می‌­کنند. بنابراین یک فرد زن است چون موی بلند دارد و دامن می­‌پوشد اما اگر این خصوصیات ظاهری جسمانی تغییر کند، آن­ گاه جنسیت تغییر خواهد یافت.

مرحله‌ دوم

در حدود ۳ تا ۴ سالگی کودکان به مرحله­ دوم که استواری یا «پایداری جنسیت» نامیده می­‌شود، می‌رسند. در این مرحله کودکان به پایدار بودن جنسیت خود پی می­‌برند یعنی درک می­‌کنند که جنسیت در طول زمان ثابت است (دختر مادر و پسر پدر می­‌شود) اما هنوز درک نمی­‌کنند که جنسیت در موقعیت­‌های مختلف ثابت است (مثلاً در صورتی که مرد به فعالیت­‌های زنانه بپردازد، فکر می­‌کنند که جنسیت او عوض شده است).

مرحله­ سوم

در حدود ۵ سالگی است که کودکان به «ثبات جنسیت» خود می­‌رسند؛ یعنی می­‌فهمند که جنسیت در طول زمان و در موقعیت­‌های مختلف ثابت است. به بیان دیگر درمی‌یابند که حتی اگر فرد لباس جنس مخالف را بپوشد یا رفتارهای جنس مخالف را انجام دهد، باز جنسیت او تغییر پیدا نمی­‌کند.

با آگاهی از نکات ذکر شده، والدین عزیز از کودکان سنین پیش از دبستان خود نیم‌رخ بهنجاری از رفتارهای مرتبط با هویت جنسیتی خود خواهند داشت و می­‌توانند رشد نرمال کودک خود را در همان سن یا پیش از موعد بروز این رفتارها دنبال کنند.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.