اخبار و جشنواره ها

هویت جنسیتی در کودکان

شاید هنگام مطالعه­ متون تربیت جنسی یا وقتی مخاطب برنامه‌ای راجع به تربیت جنسی کودک بوده‌اید، به واژه‌ها و اصطلاحاتی از قبیل «جنس»، «جنسیت» و « هویت جنسیتی در کودکان » برخورده باشید. به راستی این واژه‌ها به چه معنا است؟ اهمیت و ضرورت دانش در مورد هویت جنسیتی در کودکان چیست؟

در این مقاله سعی شده است با پاسخ به این پرسش‌ها به دید جامعی از هویت جنسیتی و اهمیت آن دست یابیم.

واژه­ «جنس» چیست؟

 واژه­ «جنس» یا «Sex» به ابعاد بیولوژیکی مردانگی و زنانگی فرد محدود می‌شود و به عبارتی به اندام‌­های جنسی فرد اشاره دارد.

واژه «جنسیت» به چه معناست؟

«جنسیت» یا «Gender» صفات و ویژگی‏‌های اجتماعی و ویژگی­‌های شخصی و روانی دو جنس است. به بیان دیگر، این واژه به اجزای غیرفیزیولوژیکی جنس اشاره دارد که از نظر فرهنگی، برای مردان یا زنان مناسب تشخیص داده می‌شود. جنسیت در واقع، مجموعه انتظارات از مرد و زن است که در موقعیت‌های معین، چه باید بکنند. به عبارتی جنسیت، ناظر بر ویژگی‏‌های شخصی و روانی است که جامعه، آنها را تعیین می‌کند.

هویت جنسیتی به چه معناست؟

هر یک از ما بزرگسالان هویت جنسیتی داریم.

به عبارتی تصوری از خودمان به صورت فردی که ویژگی­‌های مردانه و زنانه دارد.

یعنی زن و مرد بودن یک موضوع زیستی است و بر مبنای آن خصوصیت زیستی و همچنین خصوصیاتی از قبیل توانایی­‌های فردی، اجتماعی و فرهنگی می­‌توان از زن یا مرد انتظار ایفای نقش­‌های خاصی داشت که به آن «هویت جنسیتی» گویند.

اهمیت و ضرورت «هویت جنسیتی» چیست؟

برای آنکه افراد جامعه‌پذیر شوند، لازم است به جنسیت خود کاملاً پی ببرند، چون این امر آنها را در یادگیری رفتار و مهارت­‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی یاری می­‌دهد. در واقع افراد می­‌آموزند که چه نوع فعالیت­‌هایی متناسب با جنسیت آ­نها است و جامعه (خانواده، همسالان و دیگر افراد جامعه) چه انتظاراتی بر اساس تعلقی که به یکی از دو گروه زن و مرد مطرح است، از آنها دارد.

علل اهمیت به هویت جنسیتی در کودکان چیست؟

بسیاری از پژوهش‌­ها حاکی از آن است که هویت جنسیتی پیش­­‌بین خوبی برای سازگاری روانی است؛ به این معنا که هویت جنسیتی سازگاری فرد قبل از بلوغ را پیش‌بینی می­‌کند و می­‌تواند جنبه­‌های متفاوت رشد و شخصیت را متأثر سازد. هویت جنسیتی می­‌تواند به تعیین اهداف واقع‌بینانه برای زندگی، آگاهی از نیازهای شخصی و سازگاری بهتر با محیط منجر شود. بسیاری از پژوهش­‌ها نشان دادند که برچسب نقش­‌های جنسیتی و هویت جنسیتی پیش‌بینی‌کننده­ خوبی برای اعتیاد به مواد مخدر است.

بنابر آنچه گفته شد، دو واژه­ جنس و جنسیت متفاوت هستند و لزوم اهمیت والدین به هویت جنسی کودکان خود جهت جلوگیری از مشکلات آتی و بروز اختلال هویت جنسی به خوبی پیدا است. توصیه می­‌شود نگاه والدین به هویت جنسی کودک در کنار سایر جنبه­‌های رشد به عنوان یکی از ابعاد مهم رشد جنسی معطوف باشد.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.