اخبار و جشنواره ها

مسائل جنسی کودکان و تفاوت های فرهنگی

گاه والدین به دلایلی مجبور می­‌شوند که برای مدتی به کشورهایی با فرهنگ متفاوت سفر کنند یا تصمیم به مهاجرت دارند اما تمایل به حفظ فرهنگ و ارزش‌­های خود از یک سو و تفاوت فرهنگی و تناقض برای کودکان از سویی دیگر، آنها را با چالش‌­های متعددی روبرو خواهد ساخت. یکی از مهم­‌ترین این موارد تفاوت فرهنگی در مورد مسائل جنسی است. با توجه به اینکه به طور موقت سفر می­‌کنیم یا قصد مهاجرت داریم، واکنش­‌ها متفاوت خواهد بود. در این مقاله به این موارد خواهیم پرداخت.

تفاوت فرهنگی در مسائل جنسی کودکان

اگر موقتاً به کشور دیگر مسافرت می­‌کنیم، با تفاوت فرهنگ جنسی موجود چگونه برخورد کنیم؟

طبیعی است که در سفرهای موقتی به کشورهای دارای فرهنگ متفاوت، کودک با شرایط تازه­ای روبرو می‌شود. لذا ضروری است که قبل از سفر، کودک را متناسب با درک و فهم خودش آماده کنیم و تفاوت پاره‌ای رسوم و رفتار را به او یادآوری کنیم. ضمن آنکه بهتر است که در کشور مقصد نظارت­‌هایی صورت گیرد تا کودکان ناگهان با الگوهای رفتاری جنسی خارج از درک منطقی فرهنگ خود مواجه نشوند. در صورت مشاهده­ برخی از الگوها و صحنه­‌ها، والدین می­‌توانند در کمال خونسردی و صمیمیت به کودک بگویند: «همان­ طور که غذاهای این کشور با غذاهای خودمان فرق دارد و ممکن است برای ما مزه خوبی نداشته باشد، رفتارهای بعضی از مردم هم در اینجا کمی با کشور خودمان فرق می­‌کند و ما بهتر است که رفتارهای خودمان را داشته باشیم.»

در مورد تفاوت­‌های فرهنگی، بهخصوص در مورد مسائل جنسی چه کنیم؟

در مورد مهاجرت نیز بسیاری از مهاجران با چالش تفاوت فرهنگ جنسی روبرو می­‌شوند. به‌خصوص، مسلمانان دغدغه آموزش به کودکان و نوجوانان خود در مورد تفاوت­‌های فرهنگی و مسائل جنسیتی دارند.

پژوهش­‌ها حاکی از آن است که دختران مسلمان در جامعه کشور مقصد با مسائل جنسی و مشکلات مربوط به آن برخورد می­‌کنند. همچنین در محیط‌های آموزشی، سؤالاتی در ذهن آنها درباره این قبیل موضوعات شکل می‌گیرد که نیاز دارند در مورد آنها با خانواده، به ویژه مادران خود گفتگو کنند. این در حالی است که تحقیقات نشان می‌دهد که اطلاعاتی که در این زمینه بین مادرها و دخترانشان رد و بدل می‌شود، بسیار اندک است و آن مقدار ناچیز نیز تنها به موارد معدودی محدود می­‌شود که از آن جمله می‌توان به خطرهای روابط جنسی پیش از ازدواج اشاره کرد. از این رو می‌توان دریافت که کودکان و والدین آنها می‌بایست در ارتباط با مسأله مهاجرت و نحوه رویارویی با مشکلات ناشی از تفاوت‌های فرهنگی، آموزش‌های لازم را ببینند.

از طرفی، آموزش مسائل جنسی و تفاوت‌های­ فرهنگی به دانش‌آموزان اقلیت قومی و مهاجران، چالش‌های بسیاری را در سال‌های اخیر برای کشور میزبان و نیز خانواده‌های مهاجر ایجاد کرده است. این آموزش­‌ها باید به قدری غنی باشد تا ضمن تناسب با پیشینه زندگی و آداب و سنن مهاجران، بتواند تأمین‌کننده اطلاعات کافی برای بزرگسالان باشد و نیز بچه‌ها را با واقعیت‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جامعه مقصد آشنا و برای مواجهه با آن آماده کند.

آموزش جنسی در کودکان تأثیر مطلوبی خواهد گذاشت زیرا با توجه به نتایج برخی از مطالعات، علاوه بر آنکه کلاس‌های آموزش مسائل جنسی برای این دختران مفید بوده‌ و اطلاعات بسیاری را در اختیار آنان قرار داده است، موجب به حاشیه راندن تصمیم‌های آنان برای تجربه کردن روابط جنسی پیش از ازدواج شده است. این کلاس­‌ها با هشدارهای جدی در مورد خطرات و بیماری‌های مقاربتی باعث امتناع دختران از داشتن روابط مذکور می‌شود.

مطابق با برخی از پژوهش­‌ها، یکی از چالش­‌های اساسی در مهاجرت این است که میزان آسیب جنسی و سوءرفتار جنسی در کودکان اقلیت و مهاجر بیشتر ذکر شده است. لذا والدینی که قصد مهاجرت دارند، باید در خصوص اقدامات پیشگیرانه دقت لازم را داشته باشند.

با توجه به اهمیت این موضوع، در مورد مسافرت موقت و مهاجرت، دغدغه­ تفاوت فرهنگی جنسی و نیز نوع برخورد والدین پیشنهادات ارائه شده عبارتند از:

ـ شکافتن تفاوت­‌ها با زبان مناسب کودکان؛ بدین صورت که به کودک با دلایل ملموس مثل تفاوت در نوع لباس پوشیدن و غذا خوردن به تفاوت­‌های رفتاری علی‌الخصوص رفتارهای جنسی اشاره کنیم.

ـ آموزش حریم خصوصی و مراقبت از خود (مهارت «نه گفتن») جهت جلوگیری از آزار جنسی که در کودکان اقلیت و مهاجران بیشتر است.

ـ متمرکز شدن گروهی از بزرگسالان و والدینی که پس‌زمینه‌ای از فرهنگ‌های مختلف دارند، بر روی امر مهاجرت و آموزش‌های لازم و به اشتراک گذاشتن تجربیات با یکدیگر.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.