اخبار و جشنواره ها

صمیمیت، راه مقابله با روزمرگی در زندگی زناشویی

بحث پیرامون ازدواج موفق، خانواده و تحکیم آن از مباحث متداول مجامع علمی است. ازدواج می­‌تواند یکی از سودمندترین روابط باشد، همان­ طور که می‌­تواند ناکام­‌ترین، ناامیدکننده‌ترین و مشکل‌سازترین روابط هم باشد. ازدواج برای دوام و پایداری و لذت‌بخش بودنش، به صمیمیت نیازمند است. صمیمیت یک پدیده میان‌فردی است که در طول زمان رشد می­‌کند و تعهد، صداقت وگذشت را به همراه دارد و یکی از عوامل مهمی است که زندگی روزمره­ را تحت تأثیر قرار می­‌دهد. ایجاد و حفظ روابط صمیمانه، یک هنر و مهارت است که نیازمند کسب مهارت­‌های زندگی و انجام وظایف خاص است تا به کمک آ­نها بتوان با چالش­‌های روزمره در زندگی زناشویی مقابله کرد. زوجینی که در زندگی روزمره زمان بیشتری را برای با هم بودن و شناخت یکدیگر می­‌گذارند، این چالش‌­ها را بهتر حل می­‌کنند. باید تدابیری اندیشید که روز به روز میزان ثبات خانواده را فزونی بخشید.

روزمرگی

ازدواج یکی از مهم­‌ترین عوامل پیونددهنده زمان­‌های دو نفر با یکدیگر است. زوجین برای ادامه زندگی نیازمند تعریف مجدد از زمان­‌هایشان هستند تا بتوانند صمیمیت و سازگاری را در زندگی مشترکشان تجربه کنند (منادی، ۱۳۹۱). غنی­‌سازی فعالیت­‌های روزمره مهم­‌ترین عامل برای ارتقای روحیه زوجین است و درگیر شدن در فعالیت­‌ها می‌تواند صمیمیت بیشتر با همسر را به دنبال داشته باشد.

صمیمیت

صمیمیت شامل فرآیندی از تمایل به توجه کافی داشتن به دیگری، اهمیت دادن به تجارب دیگری، پذیرش یکدیگر و تمایل به سپردن خود به دیگری است. همچنین خودافشایی (بی­پرده­گویی) عامل مهم در ازدواج‌­های موفقیت‌آمیز و پیش‌بینی‌کننده مهمی از صمیمیت است و سهیم شدن در تجارب یکدیگر را در پی دارد. خودافشایی نیازمند سپری کردن زمان‌­هایی با هم است. بنابراين برای ایجاد صمیمیت و خودافشایی در رابطه، زمان لازم است (پیری، ۱۳۹۰).

صمیمیت از عنصرهای چندگانه‌­ای تشکیل شده که در طول زمان رشد می­‌کنند و از الگویی مرحله‌­دار تبعیت می­‌کنند. با صمیمیت عقلانی (گفتگو و خودافشایی) شروع می‌­شود، با صمیمیت فیزیکی (گرفتن دست، در آغوش کشیدن و رابطه جنسی) ادامه می­‌یابد و سپس به صمیمیت عاطفی (در دسترس بودن حمایت، بیان عاطفی و حساسیت متقابل) منجر می­‌شود. بیان همدلانه یکی دیگر از مؤلفه­‌های مهم صمیمیت است.

صمیمیت را در نه حوزه مختلف مورد مطالعه قرار داده‌­اند: صمیمیت عاطفی، روانشناختی، عقلانی، جنسی – فیزیکی، معنوی، زیباشناختی، اجتماعی – تفریحی، زمانی (سهیم شدن در زمان­های یکدیگر برای انجام فعالیت­‌های مشترک)، ارتباطی (کوزه‌گران، ۱۳۸۷). همه ابعاد صمیمیت نیازمند زمان است؛ یعنی بیان امیدها، آرزوها، افکار، عقاید، کنار هم نشستن و انجام فعالیت­‌های رضایت‌بخش، همه در زمان اتفاق می‌افتد و باید زمانی به آنها اختصاص داده شود.

ـ صمیمیت اجتماعی و تفریحی: انجام فعالیت­‌ها و تجربه­‌های لذت‌بخش مشترک با یکدیگر. بیان تجربه­‌های روزانه و صحبت از مسائل روزمره، گذراندن تعطیلات و داشتن سرگرمی.

ـ صمیمیت زمانی: یعنی اینکه هر یک از زوجین چقدر دوست دارند در فعالیت‌­های صمیمانه برای همسر خود وقت صرف کنند. اینکه زوجین چقدر برای هم زمان می­‌گذارند، باعث می‌شود ابعاد دیگر صمیمیت ارضا شود.

مدیریت زمان

زمان در خانواده­‌ها یکسان نیست و هر خانواده‌­ای فعالیت­‌های مختلفی انجام می­‌دهد و زمان­‌های مختلفی دارد. زمان گفتگو، زمان مطالعه، استفاده از رسانه‌­ها و زمان کارهای هنری و ورزشی. این فعالیت‌­ها خود به عنوان سرمایه­‌های فرهنگی افراد به حساب می‌آید. یعنی هر قدر افراد دارای سرمایه­‌های فرهنگی غنی‌تری باشند، تنوع زمانی در آنها یعنی فعالیت‌­هایی که انجام می‌دهند، بیشتر است. از آنجایی که زوجین گاهی از خانواده‌­هایی با فرهنگ‌­های مختلف هستند و در خانواده­‌های خود از فضاها و فعالیت‌­های مختلفی برخوردار بودند و با سرمایه‌ه­ای متفاوتی وارد زندگی مشترک می‌­شوند، نیازمند آن هستند که در زندگی مشترک خود این فضاها و زمان­‌ها را با هم تطبیق دهند و تعریف مجددی از زمان­‌ها داشته باشند تا کمتر دچار مشکل شوند و مدیریت زمان را یاد بگیرند.گاهی نیازمند خلق زمان­‌های جدید هستند. در فضایی که تعاملات سازنده و صمیمیت حاکم باشد، «خود» افراد شکوفاتر شده و فرزندانی که در این فضا رشد می­‌کنند، از سلامت روان بهتری برخوردارند.

گفتگو

گفتگو یکی از فعالیت‌­های روزمره و عادی است که در زندگی زوجین اتفاق می­‌افتد. با این وجود، داشتن زمان گفتگو در خانواده‌­ها با توجه به طبقه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و همچنین تصورات آنها در مورد مسائل مختلف زندگی متفاوت است. با توجه به اهمیت و تأثیري که ارتباط صحیح و مناسب بر سازگاري زناشویی دارد و از آنجایی که هسته آموزش‌­های زناشویی، گفتگوی مناسب و صحیح و نحوه صحیح صحبت کردن و گوش دادن در ارتباط بین زوج‌­ها است، می‌­تواند سازگاری زناشویی را بهبود بخشد. پس اختصاص وقت برای گفتگو، توجه در حین گفتگو، ابراز علاقه به یکدیگر و افزایش زمان‌­های با هم بودن یکی از تعیین‌کننده‌­های رضایت زناشویی و صمیمیت زوجین است (گارچوف،[۱] ۲۰۰۸).

کیفیت ارتباط زوجین

روابط صمیمانه، ارتباط را قوي‌­تر می­‌سازد. مشغولیت­‌های دائمی و روزمره زنان غیر از کار روزانه، بسیار مهم هستند. از آنجایی که زنان خانه­‌دار بیشترین زمانشان را در خانه سپری می­‌کنند، بیشتر دچار روزمر­گی می­‌شوند، کمتر به دنبال ایجاد صمیمیت با همسرشان می­‌روند و بیشتر گله و شکایت از فرآیند روزمره زندگی دارند. درگیر شدن در فعالیت­‌ها می­‌تواند صمیمیت بیشتر با همسر را به دنبال داشته باشد و صمیمیت با همسر هم، باعث شادکامی زنان شده و این روحیه زنان فضای خانواده را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

ـ زمان گفتگو: میزان گفتگوها در روز نباید حالت کوتاه پاسخ داشته باشد و فقط در حد رفع تکلیف باشد.

ـ زمان مشورت: مؤلفه دیگری که میزان تعامل را می­‌سنجد و درصمیمیت نقش دارد، مشورت زوجین است. مشورت از مسائلی مانند تزئین منزل و تغییر دکوراسیون گرفته تا مسافرت، تربیت فرزند، خرید و برنامه‌­ریزی برای آینده را شامل می­‌شود.

ـ زمان مطالعه: مطالعه از عناصر مهم سرمایه‌­های فرهنگی و کتاب، مجله، روزنامه و یک کالای فرهنگی به حساب می‌­آید. میزان مطالعه بر میزان و چگونگی برقراری گفتگو تأثیر دارد. منظور از مطالعه صرفاً تحصیلات دانشگاهی نیست. زوجینی که اهل مطالعه هستند، بیشتر به دنبال گفتگو هستند و سعی دارند مطالب خوانده شده را با هم در میان بگذارند.

ـ زمان استفاده از رسانه­‌های تصویری: مسأله مهم دیگری در زنان که تأثیر زیادی بر چگونگی و سطح فرهنگ آنها و در نتیجه سرمایه فرهنگی‌شان دارد، مقدار زمان استفاده از تلویزیون و انتخاب نوع برنامه‌های تلوزیون و نیز تماشای ماهواره است که باید در مدیریت زمان برای ایجاد صمیمیت مد نظر قرار داده شود. در دنیای امروز که صنایع فرهنگی (تلویزیون، ماهواره، اینترنت، کتاب و…) زندگی روزمره افراد را شدیداً تحت تأثیر قرار داده است، افرادی که مدیریت زمان نداشته باشند، در این فضاها غرق شده و روابط کمتری با یکدیگر برقرار می­‌کنند اما اگر زمان‌­ها و فضاها به درستی در زندگی خانوادگی خلق و مدیریت شوند، نه تنها داشتن زمان­‌های مختلف افراد را از هم دور نمی‌­کند، بلکه داشتن زمان مطالعه، زمان فعالیت­‌های اوقات فراغت، زمان استفاده از رسانه­‌ها، زمان دید و بازدید و زمان گفتگو را هم در پی خواهد داشت.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.