اخبار و جشنواره ها

کمک به رشد ذهنی کودکان

بعد از دو سالگی و با پیشرفت توانایی‌های ذهنی کودک، مهارت‌های فکری و همچنین رشد ذهنی کودکان وی پیچیده و گسترده‌تر می‌شود.

توانایی تعامل با محیط و پردازش ذهنی نیز پیشرفت می‌کند. در این مرحله نیاز است که والدین شرایط مناسبی برای کودکان فراهم آورند تا بستر رشد ذهنی کودک نیز فراهم شود. در این مقاله به بررسی برخی از نکات مهم جهت رشد ذهنی کودکان می‌پردازیم.

کمک به رشد ذهنی کودکان 2 تا 3 سالگی

 • با هم دیگر جورچین‌های ساده انجام دهید و بگذارید او بدون نیاز به کمک شما آن را مرتب کند.
 • با فرزندتان بازی مرتب کردن اشکال انجام دهید. اشکال و رنگ‌های قطعات را هر بار که بازی می‌کنید، نام ببرید.
 • از کودکتان بخواهید صداهایی که می‌شنود را نام ببرد: پرندگان، هواپیما، بوق ماشین و..
 • یک جستجوی آهنگین با نشانه‌های ساده بسازید مثل «کجاست که تو همش می‌خندی و بابا روت آب می‌ریزه؟» « حمام!»
 • تا می‌توانید به کودکتان گزینه پیشنهاد کنید: «آب سیب دوست داری یا آب انگور؟»، «شلوار آبی‌ات رو می‌پوشی یا سبز رو؟» و «این کتابو بخونیم یا اون یکی رو؟»
 • آهنگ الفبا وکتاب‌های الفبا بخوانید. اعداد و شمردن را تمرین کنید. کتاب‌های شمارش را بخوانید. تعداد بیسکویترهای درون کاسه را بشمارید. تعداد موزهای یک خوشه را بشمارید. تعداد حشرات موجود در تصویر را بشمارید.
 • برای کودکتان کتاب بخوانید! در این سن، او اطلاعات بسیاری را یاد می‌گیرد و در مغزش دسته‌بندی می‌کند.
 • با پر کردن مکان بازی فرزندتان با قطعات خانه‌سازی، حیوانات عروسکی، حیوانات چوبی و مواد نمایش تخیلی مثل کلاه، لباس‌های قدیمی، کفش، پتو برای قلعه‌سازی و هر چه به ذهنتان می‌رسد، او را به بازی‌های تخیلی تشویق کنید.
 • یک مهمانی چای با شرکت تمام حیوانات عروسکی برگزار کنید.
 • با استفاده از جعبه‌های خالی برشتوک، میوه های پلاستیکی و وسایل خانه‌داری یک مغازه بقالی برپا کنید. از کودکتان بپرسید دوست دارد صندوق‌دار باشد یا مشتری، و بعد نقشتان را عوض کنید.

کمک به رشد ذهنی کودکان 3 تا 4 سالگی

 • این سن برای تمرین حل مسأله عالی است. سؤال‌های زیادی می‌پرسد و از چالش‌هایی مانند ردیف کردن جورچین، لباس پوشاندن به عروسک یا ساختن یک هواپیما با مکعب‌های لگو لذت می‌برد. او راه حل‌های متفاوت را آزمایش می‌کند، گزینه‌های دیگر را بررسی می‌کند و در تفکرش انعطاف‌پذیری و خلاقیت بیشتری نشان می‌دهد.
 • در این سن استقلال فرزندتان آشکار می‌شود. او می‌خواهد خودش کارها را انجام دهد و کمک شما را رد خواهد کرد اما وقتی با چیزی که واقعاً سخت است، روبرو ‌شود، کمک درخواست می‌کند. همچنین او درباره اولویت‌هایش قاطعیت بیشتری دارد: «من اول می‌خواهم این کتابو بخونم، بعداً ناهار می‌خورم».
 • اکنون فرزندتان مدت بیشتری می‌تواند تمرکز کند. او می‌تواند دستورهای یک‌مرحله‌ای را اجرا کند. پس اگر در کاری به او کمک می‌کنید، در هر لحظه فقط یک دستور بدهید. او مفاهیم الآن، زود و دیر را می‌فهمد و به یاد می‌آورد دیروز چه اتفاقی افتاد. همچنین او از آنچه در اطرافش می‌گذرد، بیشتر آگاه است و بدون هشدار یا یادآوری از خطرات شناخته شده مانند بخاری داغ یا یک خودروی در حال حرکت دوری می‌کند.
 • بازی‌های خیالی فرزندتان خلاقانه‌تر می‌شوند. او از اشیاء برای خیالپردازی استفاده می‌کند، مثلاً از یک مکعب به جای هواپیما استفاده می‌کند. او به عقاید احمقانه می‌خندد، مثل گذاشتن یک دیگ بر روی سرتان یا خواباندن میمون در تختخوابش. همچنین او به حماقت خودش، خواهر و برادرش و دوستانش می‌خندد. کمدی جسمی برای کودکی در این سن بسیار محبوب است (و برای سال‌های بعد!)
 • چون محدوده توجه کودکتان در این سن به زحمت به سه دقیقه می‌رسد، بهتر است «سخنرانی»هایتان را کوتاه کنید و مستقیم سر اصل مطلب بروید. یادتان باشد همیشه وقتی به کودکی می‌گویید چه کاری نباید بکند، همزمان بگویید چه کاری می‌تواند بکند.
 • کتاب‌هایی بخوانید که بر حروف الفبا تأکید دارند و مدام برایش بنویسید تا بتواند حروف و نوشتن آنها را یاد بگیرد.
 • برای کودکتان کتاب بخوانید! او مانند اسفنجی که آب را جذب می‌کند، تشنه دانستن است. کتاب‌های تخیلی یا واقعی درباره هر موضوعی که او به آن علاقه نشان می‌دهد، تهیه کنید. با هم کتاب‌هایی که دوست دارد را پیدا کنید. با زیاد خواندن کتاب‌ها او متن آنها را حفظ می‌کند.

کمک به رشد ذهنی کودکان4 تا 5 سالگی

 • یک کودک چهار، پنج ساله بسیار کنجکاو و مشتاق یادگیری است. او ممکن است بسیار پرچانه باشد و به سنی وارد می‌شود که از گفتگوهای جدی لذت می‌برد. او بالاخره صحبت با دیگران را آغاز می‌کند!
 • فرزندتان هر روز بیشتر از روز قبل خودمختار می‌شود. او دوست دارد خودش درباره اینکه چه بپوشد، چه بخورد، چطور بازی کند و با چه چیزی بازی کند، تصمیم بگیرد. شما اغلب خواهید شنید «این انتخاب منه، نه تو». این فوران استقلال خوب است، اگر چه ممکن است در برخی موارد برای شما چالش‌برانگیز باشد.
 • با کودکتان بازی‌هایی بکنید که به فکر نیاز دارد. ممکن است او از بازی‌های مسابقه‌ای، بازی‌های صفحه‌ای، کارت‌بازی، دومینو، بازی ایکس او (XO) خوشش بیاید.
 • تفکر ریاضی فرزندتان را با درخواست شمارش، دسته‌بندی، تطابق، ردیف کردن و تشخیص الگوها در موقعیت‌های مختلف زندگی روزمره تقویت کنید. از او بخواهید لباس‌های کثیف رنگ روشن را از رنگ تیره جدا کند. از او درخواست کنید جوراب‌های تمیز را بردارد و جفت کند. وقتی که به شما در چیدن میز غذا کمک می‌کند، از او بخواهید تعداد چنگال‌ها، قاشق‌ها، چاقوها، بشقاب‌ها و لیوان‌هایی را که لازم است، بشمارد و بعد آنها را مرتب بچیند.
 • با تشویق او به بازی با قطعات خانه‌سازی و مواد بازی نمایشی مانند روسری، کلاه، لباس‌های کهنه، کفش، مواد بازیافتی لازم برای صحنه نمایش و هر چیز دیگری که ممکن است به درد این کار بخورد، به قدرت جادویی بازی نمایشی کمک کنید. شما می‌توانید به عنوان شخصیتی که او می‌خواهد وارد نمایش شوید تا بهتر بفهمید او چطور فکر می‌کند و چه احساسی دارد. از دستورها و قوانین بازی او پیروی کنید. سعی نکنید نمایش او را کارگردانی کنید. فقط با او بازی کنید.
 • با استفاده از جعبه‌های ماکارونی، پاکت‌های میوه خشک و مواد خانه‌داری مثل اسفنج‌های تمیز یا رول حوله کاغذی، یک فروشگاه در خانه‌تان راه بیندازید و بگذارید کودکتان تصمیم بگیرد چه کسی نقش مشتری را بازی کند و چه کسی صندوق‌دار باشد.

به‌کارگیری نکات بیان شده در رشد ذهنی کودکان مؤثر بوده و لازم به ذکر است که والدین می‌توانند نکات مراحل قبل را نیز همچنان برای سنین بعدی با پیچیده‌تر و گسترده‌تر کردن نوع تکلیف یا رفتاری خاص ادامه دهند (مثلاً خواندن کتاب‌هایی ساده در سه سالگی و همچنان ادامه دادن به کتابخوانی ولی با موضوعاتی پیشرفته‌تر ضمن درگیر کردن کودک با داستان در سنین بالاتر).

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.