اخبار و جشنواره ها

راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودکان

انتخاب اسباب بازی برای کودکان بسیار مهم است. همان‌طور که جسم کودکان از بدو تولد به غذا و ویتامین‌های گوناگون نیاز دارد، روح و روان آنها نیز نیازمند تغذیه است.

بازی و اسباب بازی برای کودکان نوعی غذای روحی و روانی است و یکی از نیازهای مهم کودکان به شمار می‌آید. اسباب بازی ابزار کودکان برای بازی و جزء جدایی‌ناپذیر زندگی آنان است. اسباب بازی به رشد و تکوین شخصیت کودک کمک می‌کند و می‌تواند وسیله‌ای باشد برای برقراری ارتباط وی با دنیای بیرون. اسباب بازی در افزایش تحرک و تجربه کودک نقشی مؤثر دارد و از آن می‌توان به عنوان وسیله‌ای برای تعلیم مفاهیم گوناگون از جمله رنگ، شکل، اندازه، جنس و حجم استفاده کرد و به این ترتیب بر دامنه لغات کودک افزود.

راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودکان

راهنمای انتخاب اسباب بازی برای کودکان

اسباب بازی‌ها به ۲ گروه سازمان یافته و سازمان نایافته تقسیم می‌شوند.اسباب بازی‌های سازمان یافته معمولاً برای کار مشخصی طراحی می‌شوند و اسباب‌ بازی‌های سازمان نایافته معمولاً خلاقیت کودک را تقویت می‌کنند.

اسباب بازی‌های سازمان یافته:

 • اسباب بازی‌های ویژه نوزادان مانند جغجغه و وسایل رنگی که بالای تخت کودک آویخته می‌شود.
 • اسباب بازی‌هایی برای جلب توجه کودکان مانند آژیر آمبولانس یا چراغ اتومبیل پلیس که روشن و خاموش می‌شود.
 • اسباب بازی‌هایی برای ایجاد تحرک در کودک مانند چوب و تخته تعادل.
 • اسباب بازی‌هایی برای تقویت مهارت‌های حرکتی دست و هماهنگی چشم با انگشتان مانند مهره‌های رنگی که نخ را باید از سوراخ آنها رد کرد.
 • اسباب بازی‌هایی برای تقویت قوه تشخیص مانند اشکال هندسی گوناگون، جورچین و کارت‌های مصور رنگی.
 • اسباب بازی‌هایی برای تقویت قدرت گویایی و بیان کودک مانند سازدهنی، بوق، سوت و کارت مشاغل.

اسباب بازی‌های سازمان نایافته:

 • اسباب بازی‌های ساختنی مانند لگو، ساختمان‌سازی و مکعب‌ها.
 • وسایلی برای تقویت قوه خلاقیت مانند مداد و آبرنگ برای نقاشی و بیان کردن احساسات به صورت بی‌کلام.
 • وسایلی برای بازی‌های تجسمی یا تخیلی مانند عروسک، خمیر مجسمه‌سازی، شن و ماسه و آب.

در واقع در بازی با عروسک، کودک خود را در نقش مادر تصور می‌کند، در مجسمه‌سازی با خمیر، میزان خلاقیت خود را نشان می‌دهد و با شن و ماسه، پل، تپه، خانه، حفره و… می‌سازد. توجه کنید که تفاوت مهم در جورچین و لگو این است که جورچین در سطح ساخته می‌شود اما لگو حجم دارد.

با توجه به انواع مختلف بازی‌ها و درنظر گرفتن ویژگی‌های جسمی، عاطفی، اجتماعی و عقلی کودکان فهرستی از اسباب‌باز‌ی‌ها برای سنین مختلف در زیر ارائه می‌شود.

انتخاب اسباب بازی برای سنین مختلف

 • از تولد تا 12 ماهگی:

جغجغه، عروسک پارچه‌ای، حلقه‌های پلاستیکی، مکعب‌های چوبی، کاسه‌های پلاستیکی رنگارنگ و لیوان پلاستیکی بزرگ و کوچک، قطعات درشت خانه‌سازی، مکعب‌های توخالی، اسباب بازی‌های کوکی، اسباب بازی‌های صدادار مانند دایره زنگی و طبل، اشیاء شناور برای آب‌بازی مثل ماهی و اردک پلاستیکی، ماشین گاری یا حیوانی که بتوان آن را با نخ به دنبال خود کشید، وسایل معمولی خانه مثل بشقاب، قابلمه و قاشق.

 • از چه چیزهایی باید پرهیز کنید؟ (تولد تا 1 سالگی)

اسباب بازی‌هایی با رشته‌ها یا نخ‌های بلند.

محصولاتی که از pvc ساخته شده باشند.

اسباب بازی‌هایی که در آنها از قطعات کوچک تیله‌مانند استفاده شده باشد.

عروسک‌های پر شده‌ای که قسمت‌های دوخته شده روی آن به راحتی جدا شوند.

 • از 1 تا 2 سالگی:

توپ در اندازه متوسط و نرم، پیچ و مهره‌های پلاستیکی، مکعب‌های درشت خانه‌سازی، آینه، کتاب‌های تصویری ساده، اسباب‌ بازی‌های چرخ‌دار، میخ، چکش، خاک، ماسه، سطل، بیلچه، عروسک، مداد و کاغذ و سه‌چرخه.

 • از 2 تا 3 سالگی:

لوازم نقاشی مانند مداد شمعی، گچ، آبرنگ، قلم‌مو و مدادرنگی، خمیر بازی و گل رس، توپ، سه‌چرخه، الاکلنگ، سرسره و تاب کوچک، انواع جورچین 4 تا 5 قسمتی مانند آدمک، لگو، مکعب‌های چوبی رنگی، عروسک و وسایل مرتبط با آن مانند تختخواب عروسک و لباس‌هایش، قیچی کوچک و کاغذ باطله جهت برش، تلفن اسباب‌ بازی‌، طناب، گاری، کامیون، دومینو و تخته سیاه کوچک.

 • از چه چیزهایی باید پرهیز کنید؟ (1 تا 3 سالگی)

اسباب‌ بازی‌هایی که در آنها از قطعات کوچک تیله‌مانند استفاده شده باشد.

اسباب‌ بازی‌هایی که در آنها قطعه‌هایی مثل آهن‌ربا یا باتری وجود داشته باشد به‌خاطر جلوگیری از بلعیده شدن توسط کودک.

عروسک‌های پرشده‌ای که قسمت‌های دوخته شده روی آن به راحتی جدا شوند.

اسباب‌ بازی‌هایی که لبه‌های تیز دارند.

اسباب‌ بازی‌هایی که در رنگ آنها از سرب استفاده شده است.

 • از 3 تا 4 سالگی:

نردبان، وسایل نجاری مثل چکش و میخ، وسایل آشپزی مانند ظرف‌های کوچک غذاخوری، وسایل و اسباب‌ بازی‌های حمل و نقل مانند واگن، گاری دستی، کامیون، هواپیما، قایق، کشتی، اتومبیل، مکعب‌های چوبی، آهن‌ربا، خانه عروسکی، حیوانات گوناگون، ماشین آتش‌نشانی، خمیر بازی،گل رس، ماسه و انواع جورچین از ساده به مشکل‌تر.

 • از 4 تا 5 سالگی:

وسایل ساده خیاطی مانند نخ و سوزن، انواع جورچین با 9 تا 15 قطعه، کلاه مأموران آتش‌نشانی، کلاه افسر پلیس، لباس پرستار و پزشک، وسایل برش و چسباندن مثل چسب و قیچی، لگو یا قطعه‌های ساختمان‌سازی، مهره‌های رج‌شونده، وسایل ساده نجاری مثل چکش و اره پلاستیکی، طناب برای طناب‌بازی، سه‌پایه و تخته سیاه یا تخته وایت‌برد کوچک، وسایل باغبانی مثل بیلچه و شن‌کش، آهن‌ربا، براده آهن و تکه آهن.

 • از چه چیزهایی باید پرهیز کنید؟ (4 تا 5 سالگی)

اسباب‌ بازی‌های الکترونیکی

اسباب بازی‌هایی که کنترل از راه دور دارند بدون نظارت والدین

لباس‌هایی که خطر کنده شدن اجزایشان وجود داشته باشد.

 • از 5 تا 6 سالگی:

میز تحریر و صندلی، جعبه رنگ و وسایل نقاشی، وسایل باغبانی، فرفره، طناب برای طناب‌بازی، وسایل خیاطی، دوچرخه، توپ با راکت، قیچی و کاغذ، انواع عروسک مانند عروسک خیمه شب بازی، گل رس، خاک، شن و خمیر بازی.

 • از 7 تا 12 سالگی:

وسایل نمایش عروسکی، وسایل ساده تردستی، وسایل بافندگی، وسایل سبدبافی و حصیربافی، وسایل کامل نجاری، وسایل آزمایش‌های علمی، وسایل نقاشی، وسایل خیاطی، وسایل باغبانی و وسایل برش و چسباندن.

بهتر است که تا جای ممکن استفاده کودکان از بازی‌های رایانه‌ای و تبلت را محدود کنیم و با انتخاب اسباب بازی‌ای که برای سن آنها مناسب باشد، به رشد مهارت‌های حسی، حرکتی و شناختی آنها کمک کنیم تا کودکانی شادتر و سالم‌تر داشته باشیم.

امتیاز دهید
مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.