اخبار و جشنواره ها

آموزش مهارت های زندگی به کودکان

مهارت‌های زندگی چیست؟ مهارت‌های ده‌گانه زندگی کدامند؟ چرا آموزش مهارت های زندگی به کودکان ضروری است؟

نقش مهارت‌های زندگی در بهبود سلامت جامعه چه خواهد بود؟

در این مقاله با هدف بررسی اهمیت آموزش این مهارت‌ها در زندگی کودک به بحث در این موضوع خواهیم پرداخت.

آموزش مهارت های زندگی به کودکان

تعریف مهارت‌های زندگی

مطابق با تعریف سازمان بهداشت جهانی، (WHO)، مهارت‌های زندگی «توانایی‌هایی هستند که موجب رفتار مثبت و سازگاری فرد و نیز برخورد مؤثر او با چالش‌ها و نیازهای زندگی روزمره می‌شوند.»

مهارت‌های زندگی را می‌توان به دو دسته طبقه‌بندی کرد:

  • مهارت‌های اجتماعی و میان‌فردی: شامل مهارت‌های برقراری ارتباط، گفتگو و امتناع، جرأت، همکاری و همدلی.
  • مهارت‌های شناختی: عبارتند از مهارت تصمیم‌گیری، حل مسأله، تفکر انتقادی، درک پیامدها و توانایی خودارزیابی.

مهارت‌های ده‌گانه‌ زندگی کدامند؟

این مهارت‌ها به عنوان هسته مرکزی تمام مهارت‌های زندگی عبارتند از: تصمیم‌گیری، حل مسأله، تفکر خلاق، تفکر انتقادی، ارتباط مؤثر، مهارت‌های ارتباط بین‌فردی، خودآگاهی، همدلی، مقابله با هیجان و نیز مقابله با استرس.

چرا آموزش مهارت های زندگی به کودکان اهمیت دارند؟

مهارت‌های ده‌گانه‌ زندگی نقطه آغاز مهارت‌هایی است که تأثیرات مثبت زیادی بر فرد و جامعه دارد. برای مثال:

  • سلامت و تندرستی کودکان و نوجوانان را به همراه دارد.
  • سبب تغییر نگرش و ایجاد و تقویت حس خودکارآمدی در کودکان می‌شود.
  • بهبود در برقراری ارتباط با همسالان را به همراه خواهد داشت.
  • در روابط مدرسه کودکان بهبود ایجاد می‌کند.
  • در ارتقای سلامت روانی کودکان نقشی مؤثر دارد.

نقش مهارت های زندگی در بهبود سلامت جامعه

آموزش مهارت‌های زندگی در برخی کشورهای پیشرفته تا کنون در برنامه‌های گسترده‌ای دیده شده‌اند. از نقش‌های مهم این مهارت‌ها می‌توان به جلوگیری از مورد سوءاستفاده قرار گرفتن، بارداری در نوجوانی، شکوفا کردن توانایی‌های ذهنی، ممانعت از زورگویی دانش‌آموزان قوی‌تر به ضعیف‌تر، تقویت اعتماد به نفس و احترام به خود و پیشگیری از ابتلا به ایدز اشاره کرد. آموزش چنین مهارت‌هایی در سطحی گسترده در برنامه‌های آموزشی پیشگیرانه یا برنامه‌هایی که به منظور بهبود وضعیت سلامت به کار می‌روند، نشان از ارزش بالای آنها دارد.

آموزش مهارت‌های کلی زندگی در رابطه با مسائل روزمره می‌تواند زیربنایی از مهارت‌های زندگی جهت بهبود وضع سلامت ذهنی و رفتاری در جامعه ایجاد کند. بر روی چنین زیربنای مهارتی ساخته‌شده‌ای می‌توان مهارت‌های لازم برای مشکلات دیگری را نیز ایجاد کرد، از جمله: مقابله با فشار گروه همسن و سالان برای استفاده از مواد مخدر، داشتن رابطه جنسی محافظت نشده و حتی مشارکت داشتن در تخریب اموال عمومی.

مهارت‌های زندگی سبب می‌شوند که فرد دانش، نگرش‌ها و ارزش‌ها را به توانایی‌های عملی تبدیل کند؛ یعنی بتواند پاسخ این سؤال را بدهد که چه کاری باید انجام دهد و آن را چگونه انجام دهد. این مهارت‌ها فرد را قادر می‌سازد که سالم رفتار کند.

این توانایی‌ها تنها بر روی رفتار اثر نمی‌گذارند. فراگیری مؤثر و به‌کارگیری مهارت‌های زندگی می‌تواند بر احساسی که ما نسبت به خود و دیگران داریم اثر بگذارد و متقابلاً درک دیگران از ما را تحت تأثیر قرار دهد. این مهارت ها در درک ما از اعتماد به نفس و حس احترام به خود مؤثر است. در نتیجه، تأثیر بسزایی بر بهبود وضعیت سلامت ذهنی افراد جامعه دارد. همچنین، در صورتی که وضعیت سلامت ذهنی بهبود یابد، انگیزه ما را در مراقبت از خود و دیگران بالا برده و از بیماری‌های ذهنی و مشکلات سلامت و رفتاری افراد پیشگیری می‌کند.

توصیه به والدین

مهارت زندگی در یک فرد نوجوان علاوه بر ایجاد توانایی لازم جهت پیشرفت و رشد انسانی، موجب اتخاذ رفتاری می‌شود که وی را قادر به برخورد با چالش‌های زندگی می‌سازد.

نظریه‌های مربوط به رشد انسانی و رفتار نوجوانان، مهارت‌های زندگی یاد شده و نیز مهارت‌های دیگری را که موجب پرورش یک کودک قوی می‌شود، برای رشد سالم فرد ضروری می‌داند.

با توجه به آنچه بیان شد و تأثیرات مهم و گسترده این قبیل آموزش‌ها، به والدین عزیز توصیه می‌شود نسبت به تقویت این مهارت‌ها در خود اقدام کنند و از طریق مطالعه کتب و جزوات مرتبط با مهارت‌های زندگی یا با شرکت در کلاس‌های ارتقای مهارت‌های زندگی، این مهارت‌ها را در خود بهبود بخشند و نسبت به تقویت این مهارت‌ها در فرزندان خود پویا باشند.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.