اخبار و جشنواره ها

درمان و مدیریت استرس بارداری

بارداری در کل شرایط استرس‌زایی را برای والدین به همراه دارد. نحوه کنار آمدن با اضطراب و درمان استرس بارداری بسیار حائز اهمیت است.

بنابراین حق دارید که به عنوان والد نگران خوردن، نوشیدن، احساسات و افکارتان باشید و کاملاً هم طبیعی است که روی سلامتی کودک، اینکه چگونه به دنیا می‌آید و در زندگی‌تان چه تغییری ایجاد می‌کند و شما چگونه می‌توانید او را پرورش دهید، نگران باشید.

برای شروع، تمام نگرانی‌هایتان را با همسرتان در میان بگذارید. شاید او هم نگرانی‌های شما را داشته باشد. ارتباط باز درباره اضطرابتان می‌تواند به شما احساس بهتری بدهد. شما می‌توانید از دیگر اعضای خانواده‌تان نیز برای کاهش اضطرابتان کمک بگیرید.

اگر شما نگرانی‌ها، ترس‌ها و اضطراب‌هایتان را با پزشک خود در میان گذاشتید و او درباره بی‌مورد بودن نگرانی شما حرف زد و تمامی آزمایش‌ها و سونوگرافی‌ها حاکی از سلامت کودکتان بود و باز هم شما احساس نگرانی داشتید، نیاز دارید که مورد بررسی‌های حرفه‌ای‌تر روانشناستان قرار بگیرید.

داشتن استرس بخشی از زندگی مدرن است اما اگر شما در سطحی بالاتر از حد معمول از استرس رنج می‌برید، ممکن است با زایمان سخت یا وزن پایین کودک به هنگام تولد روبرو شوید. بنابراین، مراقبت از خودتان بخش اساسی مراقبت از کودکتان به حساب می‌آید. استرستان را کم کنید و یاد بگیرید که چگونه آن را مدیریت کنید تا بارداری سالم‌تری داشته باشید.

چگونگی درمان استرس بارداری و کاهش آن

درمان و مدیریت استرس بارداری

در این قسمت راه‌هایی برای مدیریت استرس شما و کاهش اضطراب در محل کارتان ارائه می‌شود.

 •  تمرین کنید که «نه» بگویید. درست الآن وقت آن است که به هر آنچه در شما استرس ایجاد می‌کند و نمی‌توانید انجام دهید، «نه» بگویید. از هیچ چیز نترسید حتی اگر محتاطانه به مدیرتان «نه» بگویید، باز هم شانس کاهش اضطراب و سلامت کودک خود را بالا برده‌اید.
 •  خیلی وقت‌ها دست از کار در خانه بکشید و دراز کشیده، کمی پاهایتان را بالاتر از سطح بدن خود قرار دهید، چرتی بزنید و کتابی خوانده و استراحت کنید.
 •  از مرخصی‌هایتان برای درمان یا مرخصی‌های مجاز خود در محل کار استفاده کنید. در خانه بمانید و استراحت کنید.
 •  تمرین نفس عمیق کنید و یوگا بروید یا عضلات بدن خود را برای دقایقی از روز بکشید.
 •  به طور منظم ورزش و پیاده‌روی کنید و در هفته یک یا دو بار به یک استخر ایمن بروید و شنا کنید.
 •  بهتر است که غذاهای سالم میل کنید و بین ‌وعده‌های غذایی‌تان تعادل ایجاد کنید و غذاهایی بخورید که سطح انرژی فیزیکی و عاطفی‌تان را بالا ببرد.
 •  زود بخوابید. بدنتان برای پرورش فرزندتان انرژی زیادی صرف می‌کند. بنابراین، شما بیشتر از قبل نیاز به استراحت و خواب دارید.
 •  از پرداختن به کسب اطلاعات اضافی بپرهیزید. خواندن کتاب‌های پیرامون بارداری کافی است. بنابراین، سعی نکنید با گوش دادن به حرف‌های دیگران و اطلاعات غیرواقعی، خودتان را از واقعه‌ای که اتفاق نیفتاده و احتمال وقوعش کم است، بترسانید و به خود اضطراب وارد کنید. در عوض، بر اینکه اکنون چه احساسی دارید و چه اتفاقاتی در شما می‌افتد، تمرکز داشته باشید.
 •  عضو گروه‌های حمایتی شوید. اگر نمی‌توانید افکار خودتان را کنترل کرده و نگرانی دست‌بردار نیست، عضو گروهی شویدکه همگی شرایط را مثل شما تجربه کرده و الآن به دست‌آوردهای مفیدی رسیده‌اند. آنها می­توانند به شما کمک کنند تا با مشکلات و مسائل پیش‌آمده کنار بیایید.
 •  اگر احساس می‌کنید که استرستان غیرمعمول است و این احساس شما را بیش از پیش رنج می‌دهد، از متخصص بخواهید تا به یک روانشناس خوب ارجاعتان دهد. او می‌تواند به شما کمک کند که از وقوع اضطراب‌ها جلوگیری کنید و همچنین تکنیک‌های کاهش اضطراب را به شما خواهد آموخت. راهکارهایی که او جلوی پای شما قرار میدهد، می‌تواند شما را از ابتلا به استرس و اضطراب پس از زایمان حفظ کند.
 •  در مورد اضافه وزنتان نگران نباشید و به خود استرس وارد نکنید. بر حسب توصیه‌های پزشکتان تغذیه مناسب را میل کنید ولی اگر مثلاً بستنی میل کردید، به خاطر خوردن یک بستنی کامل اضطراب به خود راه ندهید.
 •  اگر شما مادری هستید که از سلامت تغذیه و فعالیت‌ها و عملکرد خود مطمئن هستید، پس دیگر نگرانی معنایی ندارد چون خود شما از سلامت همه چیز باخبرید و همه چیز را کنترل کرده‌اید.
 •  یادتان باشد مادرشوهرتان همه واقعیات زندگی‌تان را نمی‌داند پس به خاطر حرف‌های بی‌اساس او خود را پریشان نکنید.
 •  به خاطر گفته‌هایی که می‌شنوید، تشویش به خود راه ندهید. سعی نکنید به خاطر اتفاقات نیفتاده، به خوداسترس وارد کنید. اگر خطری نباشد، کودک شما به جز استرس شما آسیب دیگری نخواهد دید.
 •  هر درد و سوزش کوچک به معنای مشکلات در وضعیت بارداری‌تان نیست.
 •  اگر نتوانستید همه برنامه‌های یک روزتان را اجرا کنید، به خود اضطراب اضافه وارد نکنید. با این کار تنها کودکتان را بیقرار می‌کنید زیرا او نمی‌داند که کارهای شما نیمه‌تمام مانده است. او تنها احساس اضطراب و پریشانی می‌کند. بنابراین شما به عنوان مادر اجازه ندارید او را با بالا رفتن سطح استرس بیقرار کنید و رشد او را با مسأله روبرو سازید.

به طور کلی اضطراب اثرات نامطلوبی روی جنین می‌گذارد. وقتی سطح کورتیزول و هورمون استرس در خون مادر بالا می‌رود، این هورمون از طریق جفت به جنین انتقال پیدا کرده و اگر اضطراب مادر زیاد و ادامه‌دار باشد، احتمال اختلالات رشدی در کودک نیز بالا می‌رود. بنابراین لازم است مادر با کنترل بر استرس خود، این اضطراب را پایین آورده یا در صورت لزوم به متخصص مراجعه کند.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.