اخبار و جشنواره ها

پایان دادن به جیغ زدن کودکان

جیغ زدن کودکان امری طبیعی است. تقریباً همه کودکان برای رسیدن به خواسته‌شان یک دوره فریاد کشیدن را تجربه می‌کنند که البته در دوران نوپایی و خردسالی طبیعی است.

کودکان به دلایل مختلفی فریاد می‌کشند. برخی کودکان وقتی می‌خواهند توجه والدین را جلب کنند، فریاد می‌کشند. این یک روشی است که در آن می‌خواهند به والدین بگویند: «منو نگاه کن». در موارد دیگر، وقتی که چیزی را می‌خواهند و نمی‌توانند آن را به دست آورند، فریاد می‌کشند. در این موارد، جیغ زدن یعنی: «من اون رو می‌خواهم، به من بدهید». بعضی وقت‌ها کودکان صدایشان را بالا می‌برند به این خاطر که شما را آزار دهند، فقط چون دوست دارند نیروی صدا و تجربه‌شان را به نمایش بگذارند.

در رابطه با جیغ زدن کودکان شما چه کار می­‌توانید بکنید؟

فریاد کشیدن بر سر کودک به خاطر اینکه تن صدایش را پایین‌تر بیاورد، کمک‌کننده نیست. او تنها پیام‌هایی را با صدای بلند می‌فرستد. بهترین راه این است که از محدودیت‌هایی که کودک را برای بالا بردن صدایش وسوسه می‌کند، بپرهیزید و وقتی شروع به فریاد زدن می‌کند، توجه او را به چیز دیگری جلب کنید. در اینجا برخی روش‌های بیشتر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

طبق برنامههای او حرکت کنید

قبل از اینکه خانه را ترک کنید، نخست مطمئن شوید که او خوب استراحت کرده و غذا خورده است.

به رستورانهای شلوغ بروید

وقتی کودکتان همراهتان است، از رفتن به مکان‌های رسمی، ساکت و خودمانی بپرهیزید. در عوض، جای دیگری بروید. جایی که وقتی کودکتان فریاد می‌کشد، کمتر خجالت بکشید زیرا احتمال دارد که او برای جلب توجه دیگران این کار را انجام دهد.

از او بخواهید از صدای درونی استفاده کند

اگر کودکتان فریاد می‌کشد، چون خوشحال است، به او پیام نداده و انتقادش نکنید اما اگر این کار واقعاً در شما تأثیر نامطلوب می‌گذارد، از او بخواهید که از صدای درونی استفاده کند و هنگام صحبت کردن با او تن صدایتان را پایین بیاورید. در نتیجه، او هم مجبور خواهد شد به دقت به حرف‌های شما گوش داده و برای اینکه صدای شما را بشنود، چاره‌ای جز پایین آوردن صدایش ندارد.

یک بازی طراحی کنید

سعی کنید با گفتن این جمله، بلندی صدای او را مهار کنید. نخست به او بگویید: «بذار هر دو تایمان با بیشترین صدایی که می‌توانیم جیغ بکشیم» و بعد او را به بازی دیگری تشویق کنید: «حالا بذار ببینیم چه کسی می­‌تواند بهتر پچ پچ کند». سپس شروع کنید به حرکات دیگر، مثل تکان دادن دست‌ها یا حرکت دادن گوش‌ها با دست یا بالا و پایین پریدن بدون سر و صدا. این باعث می‌شود که جیغ کشیدن نسبت به دیگر حرکاتی که انجام دادید، خیلی بی‌مزه به نظر برسد.

این بازی هم در خانه و هم در بیرون از خانه کاربرد دارد. اگر شما در مکانی عمومی قرار دارید، می‌توانید بازی آرام‌تری کنید. مثل اینکه به او بگویید: «اوه، تو مثل یک شیری! می‌توانی مثل یک جوجه صدا دربیاوری؟» اگر او تمایل به ادامه بازی داشت، صدای دیگر حیوانات کم‌صدا را دربیاورید.

احساسات او را شناسایی کنید

اگر کودکتان جیغ می‌کشد چون می‌خواهد توجه شما را جلب کند، از او بپرسید که آیا او واقعاً احساس ناراحتی می‌کند یا اینکه دچار بیش‌تحریکی شده است. به طور مثال اگر شما در یک سوپرمارکت بزرگ هستید، محیط برای داد و فریاد او خیلی آماده است. تا جایی که می‌توانید از آنجا دور شده یا خریدتان را کوتاه کرده و به آرامی از سوپرمارکت خارج شوید.

اگر فکر می‌کنید که او فقط کمی خسته و بدخلق است، به آرامی بگویید: «می‌دونم که می‌خواهی بریم خونه اما چند دقیقه‌ای باقی مانده». با این ابراز همدردی نه تنها آرام‌تر می شود بلکه می‌فهمد که شما درکش می‌کنید و یاد می‌گیرد که چگونه احساساتش را در غالب لغات بیان کند.

اگر شما می‌دانید که کودکتان فریاد می‌کشد چون می‌خواهد که شما برایش اسباب بازی تهیه کنید یا به شیرینی خاصی برسد، به او اسباب بازی یا شیرینی را ندهید چون این کار باعث می‌شود رفتار فریاد کشیدنش تقویت شود. در عوض، به آرامی به او بگویید: «می‌دونم که تو شیرینی می‌خواهی اما باید اول دست از جیغ زدن برداری. هر وقت این کار را انجام دادی و آرام گفتی من شیرینی می‌خواهم، یک مقدار از این شیرینی را به تو می‌دهم».

او را مشغول کنید

شما می­‌توانید کودکتان را با مشغول نگه داشتن در یک فعالیت، بسیار هدایت کنید. مادر یک کودک ۵ ساله می‌گوید: «من با پسرم وقتی در حال پیاده‌روی هستیم، صحبت می‌کنم. من به او می‌گویم که دارم چه کار می‌کنم، در اطرافمان چه اتفاقاتی دارد می‌افتد و چه کسی نزدیک ما است و… من فهمیدم که او وقتی سرگرم است، ساکت می‌ماند». شما همچنین می‌توانید از کودکتان بخواهید که اقلام مورد نیازتان را از طبقات سوپرمارکت بردارد یا اینکه از او بپرسید الآن داری چه کار می‌کنی؟ یا سعی کنید به او یک خوراکی مورد علاقه پیشنهاد دهید یا اسباب بازی به او بدهید که موقع خرید کردن سرگرم شود. برخی مادرها به روش‌های دیگری بر فریادهای کودکشان غلبه می‌کنند. آنها فریادهای کودک در مکان‌های عمومی را نادیده گرفته و او را به حال خود رها می‌کنند اما این کار صحیح نیست چون افراد دیگر هم در آن مکان هستند. نادیده گرفتن رفتار جیغ کشیدن به این معنا است که شما بتوانید رفتار او را با سرگرم کردن یا دور کردن او از آن حالت قبلی نادیده بگیرید.

به طور کلی کودکان در یک دوره از زندگی از فریاد کشیدن برای رسیدن به اهداف متعددی که دارند استفاده می‌کنند. این رفتار در ابتدا طبیعی به نظر می‌رسد اما پس از آنکه کودک به مهارت‌های زبانی دست یافت، فریاد زدن‌های او پذیرفته نیست و والدین می‌بایست به او کمک کنند تا این رفتارها را اصلاح کند. راهکارهای متعددی وجود دارد، از جمله سرگرم نگه داشتن و نادیده گرفتن رفتار کودک و… والدین می‌بایست پیش از هر چیز احساسات کودک را شناسایی کرده تا در حل مشکل به او کمک کنند.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.