اخبار و جشنواره ها

فعالیت های تابستانی برای کودکان

فعالیت های تابستانی کودکان چگونه باشد؟ روزهای زیبای تابستان به اندازه کافی برای رفتن به بیرون از خانه و بازی با کودک پیش‌دبستانی‌تان پرانگیزه است.

و شما می‌توانید در این ایام بازی‌هایی را انجام دهید که هم به توانایی‌های جسمانی و رشدی کودکتان کمک می‌کند (مثل هماهنگی دست و چشم و نیز مهارت‌های حرکتی ریز و درشت) و هم در بهبود شرایط و اوضاع جسمی و روانی شما اثرگذار است. از این رو شما به عنوان والدین می‌بایست هر بار برای تفریح کودکتان برنامه‌ریزی داشته باشید تا او از بازی کردن لذت ببرد و دچار بی‌حوصلگی نشود. در اینجا به چند بازی مناسب کودکان پیش‌دبستانی در فصل تابستان اشاره می‌کنیم.

فعالیت های تابستانی برای کودکان

فعالیت های تابستانی کودکان

دوچرخه‌سواری

دوچرخه‌سواری یا سه‌چرخه‌سواری بازی بسیار خوبی برای کودک شما است که به هماهنگی دست و چشم و نیز پرورش مهارت‌های ریز و درشت بپردازد. به علاوه، این بازی کمک زیادی به رشد جسمانی و عضلات و نیز افزایش قد او می‌کند و شما را نیز به تحرک وامی‌دارد.

وقتی کودکتان به مهارت‌های راندن دوچرخه دست یافته است، شما کار زیادی ندارید. باید از دور مراقبش باشید و قوانین راندن و راه را تا حدودی به او گوشزد کنید تا به مهارت کامل برسد اما وقتی کودک هنوز مهارت کافی برای راندن نرسیده و در ابتدای یادگیری قرار دارد، شما با چالش بیشتری روبرو هستید. از این رو باید مطمئن شوید که دوچرخه از نظر اندازه، مناسب سن او باشد و همچنین او لباس‌های مناسب به تن داشته باشد. شما در این روزهای تابستان می‌بایست نقش یک مربی صبور برای راهنمایی او را ایفا کنید. بنابراین، بهتر است دوچرخه‌بازی را برای روزهایی بگذارید که وقت کافی برای آموزش و نظارت بر او داشته باشید.

بازی گرفتن، پرتاب کردن

بازی با توپ همه انواع فرصت‌ها را برای رشد مهارت‌های مختلف فراهم می‌سازد؛ مهارت‌هایی مثل پرتاپ کردن، گرفتن یا ضربه زدن. اغلب اوقات، کودکان در گرفتن و پرتاب کردن حرفه‌ای نیستند یا تسلط ندارند اما آنها در حدود ۵ سالگی به این توانایی دست می‌یابند، هر چند ممکن است مهارتشان هنوز پایین باشد. مهم‌ترین اتفاقی که در این میان می‌افتد، هماهنگی میان دست و چشم است که مهارت‌های کودک را بالاتر می‌برد. ناگفته نماند این مهارت‌ها صرفاً با تکرار و تمرین حاصل می‌شوند.

برای تمرین از توپ‌های اندازه‌های مختلف استفاده کنید و به نوبت توپ را گرفته و پرتاب کنید. سعی کنید این بازی را به شکل دسته‌جمعی اجرا کنید. توجه داشته باشید توپ نباید خیلی سفت باشد. برای شروع پرورش این توانایی و رساندن او به مهارت گرفتن و پرتاب کردن ابتدا نزدیک به هم ایستاده و بازی را آغاز کنید. سپس وقتی احساس کردید کودک مهارتش بالا رفته، به مرور فاصله را بیشتر کنید.

ضربه زدن به توپ نیز در همین سن به‌دست می‌آید. با توپ‌های اندازه‌های مختلف و نیز با درجه سفتی متفاوت بازی کنید. کودکان را برای شروع بازی تشویق کنید و سعی کنید با توپ بدوید و شوت کنید.

حلقه کمر

استفاده از حلقه کمر به خاطر نوع طراحی‌اش ممکن است برای کودک کمی سخت باشد اما راه‌های زیادی وجود دارد که کودکان می‌توانند با حلقه کمر بازی کرده و احتمال مهارت‌های رشدی و جسمانی‌شان بالا برود. در اینجا ما چند بازی با این وسیله را به شما آموزش می دهیم.

  •  یک توپ سبک انتخاب کنید. سپس از کودک بخواهید تا حلقه کمر را روی زمین عمود به زاویه شما قل دهد. سپس به هنگام رد شدن حلقه از جلوی چشمانتان توپ را داخل حلقه بیندازید. این بازی برای هماهنگی صدور فرمان مغز و سرعت واکنش مناسب است. حال می‌توانید از کودک بخواهید تا توپ را داخل حلقه بیندازد.
  •  در بازی دیگر از او بخواهید تا حلقه را مثل یک چرخ به حرکت دربیاورد و سعی در کنترل آن داشته باشد.
  •  بازی بعدی این است که او را تشویق کنید تا حلقه را به روی زمین انداخته و به درون آن بپرد و با پرش از آن خارج شود یا اینکه به صورت لی‌لی داخل آن شده و از آن عبور کند یا حلقه را به حالت ایستاده نگه دارید تا او از لابلای آن بخزد.

پیاده‌روی با کودک

کودکان می‌بایست به پیاده راه رفتن عادت کنند. علت اینکه برخی از کودکان تمایل زیادی به راه رفتن ندارند و می‌خواهند زود به بغل شما بیایند، این است که آنها عادت به پیاده‌روی پیدا نکرده‌اند و تنها دلیل هم این ست که شما چنین عادتی را در آنها نهادینه نکرده‌اید. ممکن است شما حتی برای مسیرهای کوتاه هم از وسیله نقلیه استفاده کنید، کودک را بغل گرفته و با سرعت به محل مورد نظرتان بروید. از این رو تابستان بهترین فرصت برای ایجاد این عادت در کودکان است. می‌توانید از هفته‌ای دو روز پیاده‌روی در مدت زمان کوتاه شروع کرده و به تدریج مدت زمان را بالاتر ببرید. پیاده‌روی به مرور زمان عضلات پای کودکتان را قوی و مقاوم می‌سازد.

پریدن از روی طناب

کودکان معمولاً تا حدود ۵ تا ۶ سالگی توانایی پریدن از روی طناب را ندارند اما این بدان معنا نیست که نمی­‌توانند این بازی را امتحان کنند.

بنابراین، از پایه با او شروع کنید. کودکان همین طور که با آنها راه می‌روید، دوست دارند از روی ترک‌های پیاده‌رو بپرند، روی جدول‌های کنار خیابان راه بروند یا از پله‌ای بپرند. آنها می‌توانند با یک پا جست و خیز کنند. وقتی در پارک هستید، روی چمن‌ها یا یک زمین نرم ابتدا طناب را روی زمین پهن کرده و به او اجاز دهید تا از طرفین طناب بپرد. دقت داشته باشید که در این مرحله طناب را بالا نیاورید. وقتی او آماده شد و برای این بازی پس از مدتی مهارت یافت، می‌تواند از روی طناب بالا آورده‌شده بپرد.

بازی‌های دیگر مثل تاب‌بازی، سرسره و الاکلنگ، دویدن دنبال پروانه‌ها، بالا کشیدن از صخره‌ها و… همه و همه از بازی‌های تابستانی هستند؛ بازی‌هایی که در کل، مهارت‌های ریز و درشت و هماهنگی مغز و بدن را فراهم می‌سازد و کودکان وقتی به سن مناسب رشد یک مهارت می‌رسند، می‌بایست به آنها کمک کنید تا آن مهارت را بالا برده و به توانمندی در آن برسند.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.