اخبار و جشنواره ها

اسباب بازی های فکری برای کودکان

اسباب بازی های فکری پیش‌نیاز رشد کودک هستند. آیا شما هم کودکتان با اینکه یک عالمه اسباب بازی در اتاقش دارد، باز هم تنها با تعداد محدودی بازی می‌کند؟

فکر می‌کنید چرا چنین اتفاقی می‌افتد؟ یعنی او پر توقع شده یا اینکه نمی‌تواند خودش را سرگرم کند؟

اسباب بازی باید ویژگی‌های منحصر به فردی داشته باشد تا کودک بتواند از آن لذت ببرد. غالب اسباب بازی‌هایی که ما برای کودکمان می‌خریم، ابتدا لذت‌بخش به نظر می‌رسند اما چون خیلی پیش‌بینی‌پذیرند، کودک از توجه و تمرکز و بازی با آن خسته شده و زود آن را کنار می‌گذارد. بهترین اسباب بازی‌ها آنهایی هستند که نیاز به به‌کارگیری تخیل دارند و می‌توانند به شکل‌های مختلفی مورد استفاده قرار گیرند. در اینجا ما ۶ اسباب بازی را که توجه کودک شما را حفظ می‌کند، معرفی می‌کنیم.

اسباب بازی های فکری

بلوک‌ها یا پازل‌های ساختنی

بلوک‌ها برای کودکان بسیار سرگرم‌کننده هستند چون آنها می‌توانند در هر لحظه با استفاده از تخیلشان چیزی بسازند. بلوک‌های ساختنی از انواع اسباب بازی‌های ساده هستند که امکاناتشان محدود است و تنها با به‌کارگیری تخیل کودک کار می‌کنند.

کودکان پیش‌دبستانی می‌توانند از این اسباب بازی برای یادگیری برخی فعالیت‌ها مثل شمردن و جمع کردن استفاده کنند. این اسباب بازی‌ها فرصت‌های یادگیری را در کودک بالا برده و کودک را سرگرم می‌سازد. اندازه متوسط این اسباب بازی مناسب کودکان پیش‌دبستانی است. بلوک‌های ساختنی نباید برای این سن خیلی کوچک باشند. چون کودک در این سن تمایل دارد سریع نتیجه کار و ساخت و سازش را ببیند. بلوک‌های کوچک این امکان را به کودک نمی‌دهد.

خمیر بازی

این ابزار بازی و البته ابزار کمک آموزشی برای سنین پیش‌دبستانی کاربردهای زیادی دارد. خمیر بازی علاوه بر اینکه تخیل کودک را برمی‌انگیزد و کودک متناسب با شرایط و وضعیت روانی‌اش اقدام به ساخت با خمیر می‌کند، برای به‌کارگیری تخیل کودک نیز مفید است.

خمیر بازی ابزاری مناسب برای آموزش بسیاری از مفاهیم به کودک است. از مفاهیم ریاضی مثل «کوچک و بزرگ»، «دراز و کوتاه»، «بیشتر و کمتر»، «شمردن اعداد» و… گرفته تا مفاهیمی که برای شناسایی احساسات به کودک مثل «حالت خنده و خوشحالی»، «حالت گریه و ناراحتی»، «حالت عصبانیت» و… قابل استفاده است. خمیرهای بازی همچنین ابزار مناسبی برای تخلیه هیجانات کودک است. به یاد داشته باشید این ابزار بازی باید از جنس مرغوب باشند؛ یعنی نه زیاد سفت باشند که کودک توان دست‌ورزی با آن را نداشته باشد و نه زیاد شُل که کودک رغبتی برای بازی با آن را پیدا نکند. به علاوه، دقت کنید این خمیرها را از برندهای معتبر خریداری کنید که از سمی نبودن رنگ‌ها و مواد اولیه خمیرها مطمئن باشید.

تجهیزات هنری

کودکان کلاً مشغول شدن با ابزار هنری را دوست دارند. آنها می‌توانند ساعت‌ها با کشیدن نقاشی و مداد رنگی و پاستل سرگرم باشند. از قوه تخیل خود استفاده کرده و چیزی را خلق کنند. برخی از ابزارهای هنری مثل رنگ‌های انگشتی علاوه بر نقش خلاقیت‌بخششان می‌توانند برای تخلیه هیجانات کودکان نیز مفید باشند. کودک از دست‌ورزی و بازی با آن لذت برده و می‌تواند مدت‌ها با آن مشغول شود. وقتی کودکان پیش‌دبستانی از این ابزارها استفاده می‌کنند، علاوه بر خلاقیت اعتماد به نفسشان نیز به خاطر خلق یک اثر بالا می‌رود.

ابزارآلات موسیقی

کودکان موسیقی را خیلی دوست دارند اما علاوه بر گوش دادن موسیقی، نواختن و بازی با ابزارآلات موسیقی برای آنها مفید است. آنها با این وسایل می‌توانند تولید صدا و نوا کنند. هر چند از ابتدا بازی با انواع آلات موسیقیایی مثل خاشخاشک، قاشقک، دَقَک و دایره زنگی برایتان گوشخراش است اما پس از مدتی بازی، می‌توانید با کمک هم ریتم‌سازی کنید. مثلاً شما می‌توانید دایره زنگی را دست گرفته و به او بگویید: «من هر چه انجام داده و هر ریتمی را که اجرا می‌کنم، تو تکرار کن»، سپس با دایره زنگی ریتمی مثل «دینگ، دینگ، دینگ» درآورده و از کودک بخواهید آن را با ابزار دیگری مثلاً خاشخاشک تکرار کند. اگر شما در شهر یا موقعیت زندگیتان دسترسی به این ابزار ندارید، خودتان می‌توانید «ساز» بسازید. مثلاً برای تهیه خاشخاشک یک لوله مقوایی دستمال کاغذی رولی را برداشته، یک طرف آن را نخست با کاغذ و چسب ببندید. سپس با کمک کودک مقداری نخود داخل آن ریخته و دوباره سمت دیگر را با کاغذ و چسب ببندید تا کودک با آن بازی کند. حتی شما می‌توانید با وسایل آشپزخانه کنسرت خانگی به راه بیندازید.

ابزارآلات باغبانی و خاله‌بازی و شن‌بازی

کودکان دوست دارند از بزرگ‌ترها تقلید کنند. آنها حتی کمتر با اسباب بازی‌های خود بازی کرده و بیشتر دوست دارند که با آنچه که شما با آن کار می‌کنید، بازی کنند. مثلاً از بازی با وسایل آشپزخانه لذت می‌برند. بازی با این وسایل یا حتی وسایل باغبانی بزرگ‌ترها اگر خطری برای کودک نداشته باشد، اشکالی ندارد و بهتر است شما صبور بوده و به آنها سخت نگیرید ولی وقتی زمان بازی مشخص کرده‌اید، خودتان هم به نوعی وارد بازی و تعامل با او می‌شوید و بهتر است در اتاق خودش و با اسباب بازی‌های او سرگرم شوید. بنابراین، داشتن یک سرویس اسباب بازی آشپزخانه ضروری است. از طرف دیگر وسایل باغبانی هم برای کودکان بسیار جذاب است. شما هم می‌توانید یک باغچه را انتخاب کرده و مطمئن شوید که آلودگی ندارد. سپس به کودک دستکش پوشانده و با او باغبانی کنید. تماشای کرم‌های زیر خاک برای کودکان خیلی جذاب است. آنها دوست دارند گلکاری را هم یاد بگیرند.

به علاوه، وسایل شن بازی نیز به کودکان انرژی زیادی می‌دهد. آنها ساعت‌ها می‌توانند در ساحل یا زمین شن برخی از پارک‌های بازی مشغول باشند. روانشناسان معتقدند بازی با شن به تخلیه هیجانات کودک و حفظ تمرکز او کمک زیادی می‌کند و زمینه خوبی برای ایجاد و حفظ خلاقیت در کودکان است.

توپ‌ها

توپ‌ها نه تنها کودکان را سرگرم نگه می‌دارند، بلکه آنها را برای فعالیت فیزیکی تشویق می‌کنند. روش‌های زیادی وجود دارد که کودکان می‌توانند با توپ بازی کنند و خسته نشوند. توپ‌ها به حفظ تمرکز و فعالیت جسمانی کودک کمک زیادی می‌کنند. همچنین این ابزار بازی وسیله مناسبی برای هماهنگی چشم با دست، پا و مغز است. کودکان پیش‌دبستانی بیش از هر چیز می‌بایست با توپ بازی کنند زیرا این وسیله به کارکردهای مغزی کودکان کمک زیادی می‌کند. به علاوه، کودکان در این سن می‌بایست بتوانند با اندازه‌های مختلف توپ بازی کنند.

به طور کلی اسباب بازی می‌بایست متناسب با سن و ویژگی‌ها و علایق کودک خریداری شود. کودکان هنگام خرید اسباب بازی به شکل ظاهری و جلد و بسته‌بندی آن توجه می‌کنند اما والدین می‌بایست به او کمک کنند تا اسباب بازی‌هایی را انتخاب کند که بتواند در بالا بردن توجه و تمرکز او سهیم باشد.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.