اخبار و جشنواره ها

تشویق کودکان به عینک زدن

عینک زدن کودکان امری است که گاهی باید جدی گرفته شود. بسیای از کودکان به علت ضعیفی چشمشان به عینک نیاز دارند اما از کاربرد آن خودداری می­ کنند.

ممکن است بخواهند عینک را بشکنند یا برای همیشه آن را کنار بگذارند. بر اساس آمارهای موجود، از هر بیست کودک کوچک‌تر از سن مدرسه یک نفر دارای نوعی مشکل بینایی است. وظیفه شما به عنوان پدر و مادر این است که به کودکانتان بفهمانید «عینک وسیله‌ای برای مشاهده بهتر پیرامونشان است.» در این مقاله راهکارهایی پیشنهاد می‌شود تا مشکل کودکانتان را به حداقل  برسانید.

راهکارهایی برای عینک زدن کودکان

  •  از الگوبرداری استفاده کنید: ترتیبی دهید فرزندتان با کودکی که همیشه عینک به چشم دارد، بازی کند.
  •  برای کودک داستان‌هایی که در مورد تجارب کودکان باعینک نوشته شده‌اند، بخوانید.
  •  در خرید عینک حق انتخاب به کودکتان بدهید: اگر کودک عینک خود را دوست داشته باشد، میل بیشتری برای استفاده از آن خواهد داشت.
  •  قبل از هرگونه تصمیم‌گیری در مورد انتخاب عینک، آگاهی خود را بالا ببرید. به عنوان مثال شیشه‌های پلاستیکی برای کودکان مناسب‌تر است زیرا هنگام ورزش و بازی مطمئن‌تر و امن‌تر است.
  • از جدول ستاره استفاده کنید: هر بار که کودکتان به طور صحیح عینک می­‌زند، یک ستاره در جدول بگذارید. منظور از نحوه صحیح عینک زدن آن است که کودک هنگام مطالعه، برای نگاه کردن به تخته، هنگام تماشای تلویزیون یا همیشه از عینک استفاده کند.
  • از پاداش‌های ضروری به عنوان جایزه استفاده نکنید. هرگز نباید بغل کردن، نوازش کردن، ابراز علاقه و پاداش‌هایی از این قبیل را وابسته به ستاره کنید. به محض اینکه کودک کار خوبی انجام داد، به او تشویق ضروری بدهید؛ چه آن کار ستاره داشته باشد یا نداشته باشد.
  • حتی گاهی لازم است در طول روز چندین بار مچ او را به خاطر کار خوبی که انجام می­‌دهد، بگیرید و او را تشویق کنید. پس منتظر نباشید که او کار خوبی کند و آن را به شما اطلاع دهد و بعد تشویقش کنید. گاهی خودتان در پی کاری یا رفتاری بگردید که شاید حتی کودک نداند به خاطر آن استحقاق تشویق را دارد و او را به خاطر انجام آن تشویق کنید. این کار را مچ‌گیری مثبت می­‌نامیم.
  •  از منابع حمایتی کمک بگیرید: در مود کودکان خردسالی که عینک می‌­زنند، مصاحبت با کودکی مانند خودشان، بحث‌های کلاسی در مورد فایده‌های عینک، مطالعه کتاب‌های مناسب در کلاس یا دعوت از یک چشم‌پزشک برای سخنرانی در کلاس، می‌تواند راه را هموارتر سازد.

با توجه به آنچه اشاره شد، نباید انتخابی برای کودک باقی بماند. هر جا می­‌رود و هر کاری که انجام می­‌دهد، عینک باید همراهش باشد. این یک مسؤولیت مهم برای یک کودک خردسال است. شما باید اهمیت عینک زدن را به او بیاموزید و او را به استفاده از آن تشویق کنید. چشمان کودک باید پس از تولد، سپس در چهار سالگی و پس از آن به طور دوره‌ای معاینه شود. در طول سال‌های رشد، نیازهای بینایی یک کودک، در هر ۶ ماه تغییر می­‌کنند.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.