اخبار و جشنواره ها

بددهنی کودکان

طبیعی بودن رفتار بد دهنی کودکان و فحش دادن کودک و به اصطلاح «بد دهانی» کردن در هر دوره رشدی نسبت به دوره دیگر فرق می‌کند. کودکان کوچک اغلب یا هر آنچه می­شنوند را تکرار می کنند یا برای امتحان کردن واکنش‌های والدینشان فحش می‌دهند. ارزش‌های خانوادگی شما نیز نقش مهمی در تصمیم به کاهش و از بین بردن لغات نامناسب در کودک دارد. در خانواده‌هایی که خود از لغات نامناسب استفاده می‌کنند، احتمال اینکه کودکشان نیز از همان لغات استفاده کند، زیاد است. شما نخست می‌بایست کشف کنید که کودک در چه شرایط و موقعیت‌هایی و چرا فحش می دهد. آیا او نمی‌تواند تکانه‌هایش را کنترل کند و موقع عصبانیت بد دهانی می‌کند؟ آیا او در مهارت اجتماعی و ارتباط گرفتن با دوستانش مشکل دارد؟ آیا او نمی‌تواند هیجاناتش را کنترل کند؟ به خاطر اعتماد به نفس پایین این کار را انجام می­ دهد؟

بددهنی کودکان

الگوی فحش دادن را از میان بردارید

شما بهترین الگو برای کودک هستید. اگر شما به آسانی از لغات نامناسب استفاده می‌کنید، کاربرد این کلمه‌ها در کودکتان بسیار طبیعی است. بنابراین نخست باید از خودتان شروع کنید. تنها گفتن این جمله که: «این لغات مربوط به آدم بزرگ‌ها است» و بچه‌ها نباید استفاده کنند، کارساز نیست زیرا کودکان دوست دارند هر چه سریع‌تر بزرگ شده و مانند شما باشند. بنابراین، از این لغات استفاده خواهند کرد. از این رو تصمیم اول برای تغییر و حذف کلمات نامناسب را خودتان بگیرید.

همچنین کودکان هر چه بزرگ‌تر می‌شوند، میزان استفاده آنها از تلویزیون و بازی‌های کامپیوتری بیشتر می­شود. بنابراین، آنها بیشتر احتمال دارد که از این رسانه‌ها فحش یاد بگیرند. لذا میزان تماشای تلویزیون را در کودکتان محدود کنید.

فحش دادن کودک را نادیده بگیرید

اگر کودک برای نخستین بار است که از لغتی نامناسب استفاده می‌کند و قصد دارد توجه شما را جلب کند، شما این رفتار او را نادیده بگیرید؛ یعنی نه به حرف‌های او نیشخند بزنید و نه واکنش شدید نشان دهید و در ابتدا طوری رفتار کنید که انگار این کلمه را نشنیده‌اید و در چهره‌تان هم چیزی نمایان نسازید. سپس اگر متوجه شدید که او این رفتار را تکرار می‌کند، فقط به او بگویید «این کلمه اصلاً کلمه خوبی نیست و ما حرف‌های زشت را تکرار نمی‌کنیم».

قوانین را برای فحش دادن وضع کنید

اگر فحش دادن کودک برای شما مسأله‌ساز شده، لازم است که از قوانین خانگی استفاه کنید. قانونی که «استفاده از زبان مناسب» نام دارد. کودکان نیاز به هشدار و یادآوری دارند و هر بار که شما قانونی را وضع می‌کنید، می‌بایست مدام به کودک یادآوری کنید که قانون را رعایت کند و تنها با یک جمله این کار را انجام دهید: «ما حرف بد نمی‌زنیم».

همچنین شما می‌بایست ترتیبی دهید تا قانون ادامه پیدا کند. اگر کودک از لغات مربوط به اندام‌های خصوصی بدن به طور نامناسب استفاده می‌کند، شما می‌بایست بگویید: «ما از این لغت‌ها فقط در حمام و دستشویی، برای خودمان استفاده می‌کنیم و از آنها برای لقب دادن به شخص دیگری استفاده نمی‌کنیم».

پیامدها را در نظر داشته باشید

اگر شما قانونی را در رابطه با فحش دادن و بد دهانی کودک وضع کرده و آن را ادامه می‌دهید، لازم است پیامد منفی برای اجرا نکردن قوانین در نظر بگیرید. مثلاً اگر کودکتان عصبانی است و فحش می‌دهد، او را به گوشه تنهایی بفرستید. این کار قبل از اینکه کودک چیز دیگری بگوید، او را آرام می‌کند و وضعیت بدتر نمی‌شود.

برخی متخصصان تأکید بر اجرای قانون «کاسه فحش دادن» در خانه دارند. در این تکنیک اگر کسی از اعضای خانواده حرف زشتی بزند، می‌بایست مقداری از پول توجیبی‌اش را داخل ظرف بیندازد تا برای خیریه استفاده شود. البته این روش برای سنین دبستان مناسب است که کودکان پول توجیبی دریافت می‌کنند اما این تکنیک مشکلاتی دارد، از جمله اینکه پس از مدتی تبدیل به یک بازی مفرح شده و کودک از آن لذت می‌برد. همچنین کودک پس از مدتی درمی‌یابد که ما با حرف‌های زشت بیشتر، کمک بیشتری به دیگران می‌کنیم! بنابراین، این تکنیک چندان موفق نیست و در حال حاضر بهترین تکنیک همان وضع قانون خانگی است.

به طور کلی، کودک پس از شناخت محیط خود و یادگیری و تسلط بر زبان، اطلاعات بیشتری از محیط به دست می‌آورد. او روزانه با لغات زیادی در محیط خارج از خانه و رسانه روبرو می‌شود و قادر است لغاتی را که تا کنون نشنیده و جنبه افزایش برانگیختگی در دیگران دارد را زودتر یاد گرفته و به منظور جلب توجه و کنترل واکنش دیگران استفاده کنند. بنابراین پس از دو سالگی تا حدود ۶ سالگی بزرگ‌ترین بحران بعضی از خانواده‌ها بد دهانی کودک می‌شود، لذا والدین می‌توانند این رفتارها را در کودک با وضع و اجرای قوانین خانگی به پایان برسانند. والدین می‌بایست برای رفتارهای نامناسب پیامدهای منفی در نظر بگیرند. پس از گذشت اندک زمانی متوجه خواهید شد که کودک توانایی مهار تکانه‌های خود را پیدا خواهد کرد.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.