اخبار و جشنواره ها

آموزش پاکیزگی به کودکان

«دست‌هاتو بشور». این جمله‌ای است که بارها و بارها والدین در رابطه با پاکیزگی کودکان در طول روز می‌گویند.

اگرچه کودکان معمولاً به‌اندازه بزرگ‌ترها به پاکیزگی اهمیت نمی‌دهند اما برای کودکان ضروری است که شیوه صحیح شستشوی دست را بدانند زیرا بیش از ۸۰ درصد آلودگی‌ها از طریق دست منتقل می‌شوند و کودکان در سنین پایین همه چیز خود اعم از خوراکی، اسباب بازی، لوازم نقاشی و کاردستی و… را با یکدیگر مبادله می‌کنند. پس شستشوی دست برای این کودکان بسیار مهم است تا بتوانند بهتر با میکروب‌ها مبارزه کنند.

آموزش پاکیزگی به کودکان

پاکیزگی کودکان

کودکان خردسال معمولاً دوست دارند که خودشان به تنهایی و بدون کمک والدین، شستشو را انجام دهند. بیشتر کودکان در ۴ سالگی بدون نظارت پدر و مادر دست خود را می‌شویند. ۶ ماه بعد آنها می­‌توانند به طور مستقل و به شکل قابل قبولی صورت خود را بشویند. حال این سؤال مطرح می‌شود که چگونه کودکمان به شستن دست و صورت تشویق شود؟

آموزش را زود شروع کنید

هنگامی‌که آداب توالت رفتن را به کودک می‌آموزید، کاری کنید که شستشوی دست‌ها بعد از توالت رفتن به‌صورت یک عادت درآید. شستشو را با همراهی همدیگر انجام دهید و به کودک اجازه دهید که علاوه بر اینکه روی خودش تمرین می‌کند، روی شما نیز تمرین کند (یعنی مثلاً دست شما را هم بشوید).

به پاکیزه بودن پاداش دهید

یک جدول در حمام بگذارید و پس از شستن دست قبل از غذا و بعد از توالت، او را وادارید که در جدول علامت بگذارد. هنگامی‌که کودک با دست و صورت تمیز سر میز آمد، به او لبخند بزنید و به این صورت به او پاداش بدهید و به او بگویید که صاحب تمیزترین دست، قبل از همه دسر یا غذا را دریافت می‌کند. هنگامی‌که کودک در جدول، نمره مشخصی را به دست آورد، به او اجازه دهید که یک دسر مخصوص یا شام را انتخاب کند.

تشوق یا پاداش به سه دسته تقسیم می‌­شود: پاداش‌ها یا مادی هستند یا فعالیتی یا ضروری. پاداش مادی شامل پول یا هر چیزی است که با پول به دست می‌­آید. مثلاً خرید توپ، عروسک و… معمولاً این پاداش از انواع دیگر پاداش قدرت بیشتری دارد.

برای پاداش فعالیتی لازم نیست پولی خرج شود. فقط فعالیتی انجام می‌­دهیم که کودک از انجام آن فعالیت لذت می­‌برد. به طور مثال گاهی بردن کودک به پارک محله یک پاداش فعالیتی است. زیرا برای این کار نیازی به صرف هزینه نیست. نوع دیگر پاداش، پاداش ضروری است، مانند تشویق کلامی، بغل کردن، بوسیدن و… به این معنا که در هر حال والدین باید پس از انجام رفتار مطلوب، فرزند خود را مورد نوازش‌های کلامی و غیرکلامی قرار دهند.

به کودکتان حق انتخاب دهید

اجازه دهید که کودک خودش لوازم شستشو را انتخاب کند تا بدین ترتیب هنگامی‌که از آنها استفاده می‌کند، لذت بیشتری ببرد. برای مثال کودکان نوپا حوله‌هایی را که عکس فانتزی دارند یا صابون‌های رنگی و خوش‌عطر را دوست دارند.

از صابونی استفاده کنید که چشم‌ها را نمی‌سوزاند. دو حوله را به هم بدوزید و خورده‌های صابون را در آن بریزید تا یک دستگاه صابون‌سازی خودکار درست کنید. اجازه دهید کودک با نوک انگشتش کف صابون روی صورتش بگذارد تا شستشو برای او به حالت بازی پیدا کند.

اشیاء را طوری قرار دهید که برای کودک قابل‌دسترسی باشند

از آنجایی‌ که دستشویی خانه برای کودک بسیار بلند است و او نمی‌تواند از آن استفاده کند، یک چهارپایه کوچک تهیه کنید و در زمان شستشو، آن را بیرون بیاورید. لوازم شستشو مانند حوله و برس ناخن را طوری قرار دهید که به‌راحتی در دسترس کودک باشد.

کودک را با پیامد کارش روبرو کنید

اگر کودک به سنی رسیده که می‌تواند به‌ خوبی از عهده شستشوی خودش برآید ولی از این کار امتناع می‌کند، موقع آن است که نتایج کارش را ببیند. برای مثال، به کودک خردسال بگویید که اگر نمی‌تواند خودش دست و صورتش را بشوید، شما مجبور خواهید شد این کار را برایش انجام دهید.

بعد از دو یا سه بار، او ترجیح خواهد داد که خودش این کار را انجام دهد. همچنین می‌توانید از تصحیح بیش‌ازحد استفاده کنید. اگر بار اول کودک دست و صورتش را نشست، نظارت کنید که این کار را دوباره و سه‌باره انجام دهد.

کودک را هر روز بازرسی کنید

وانمود کنید که یک کارآگاه خصوصی یا بازرس ویژه هستید و بعد از اینکه کودک شستشوی خود را تمام کرد، به‌ دقت او را وارسی کنید. در عین ‌حال سعی کنید این کار را برایش جالب کنید. هنگامی ‌که کارش را خوب انجام داد، او را شدیداً تحسین کنید و در مورد قسمت‌هایی از کار که نیاز به تلاش بیشتری دارد، کاملاً دقیق باشید.

با توجه به آنچه گفته شد، اگر بهداشت و پاکیزگی در سنین اولیه به کودکان آموزش داده شود، به‌تدریج به‌صورت قسمتی از زندگی روزمره آنها درمی‌آید. اگر خودتان الگوی مناسبی برای کودک باشید، به کودک کمک خواهید کرد که عادت‌های خوبی را در زمینه پاکیزگی شخصی به دست آورد و همچنین به این نتیجه می­‌رسد که شستشو بسیار سرگرم‌کننده و مسرت‌بخش است.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.