اخبار و جشنواره ها

اسباب بازی و نیاز کودک به آن

یکی از نیازهای مهم و اساسی کودک نیاز به تفریح و بازی و سرگرمی است. بازی با اسباب بازی یکی از مهم‌ترین سرگرمی‌های کودکان در سنین مختلف است. خاطرات دوست‌داشتنی کودکی معمولاً از فکر کردن به اسباب بازی‌های محبوب و مورد علاقه می‌آید. یک عروسک در آغوش گرفته‌شده، مدادهای رنگی یا یک ترن به‌خصوص می‌تواند تمام یک کودکی مطلوب باشد. بخش مهمی از لذت کودکان را اسباب بازی‌هایشان ایجاد می‌کنند که همچنین می‌توانند ابزار مهمی برای یادگیری باشند. کشف کردن، وانمود کردن و شراکت کردن فقط بخش کوچکی از توانایی‌هایی است که کودک در حین بازی می‌آموزد. مسأله مهم این است که اسباب بازی، متناسب با ویژگی‌های سنی، رشد جسمی و روانی کودک باشد تا اثرات مفید و سازنده داشته باشد، در غیر این صورت ممکن است منجر به بروز آسیب و ضرر شود.

اسباب بازی و نیاز کودک به آن

نکات مهم در مورد اسباب بازی

سالیانه بیش از ۱۲۰ هزار کودک به دلیل صدمات ناشی از اسباب بازی‌ها به اورژانس بیمارستان‌ها برده می‌شوند. اسباب بازی‌ها را از نقطه نظر استاندارد بودن ارزیابی کنید.

موارد زیر نکاتی را در این مورد گوشزد می‌کند:

  • اسباب بازی‌هایی انتخاب کنید که مناسب سن کودک شما باشد. بعضی از اسباب بازی‌هایی که برای کودکان زیر ۳ سال ممنوع است، دارای قطعات کوچکی هستند که امکان دارد بلعیده شده و ایجاد خفگی کند.
  • هنگامی که اسباب بازی انتخاب می‌کنید به چیزهای بزرگ فکر کنید، به‌خصوص برای کودکان زیر ۳ سال. اسباب بازی‌های بزرگ بدون قطعات کوچک می‌تواند برای سنین مختلف لذت‌بخش باشد. اسباب بازی‌هایی که متعلق به کودکان بزرگ‌تر است، مانند اسباب بازی‌های با قطعات کوچک، مهره‌ها و توپ‌های کوچک را از دسترس بچه‌های کم‌سن و سال‌تر دور نگه دارید.
  • بادکنک‌های باد نشده را از دسترس کودکان زیر ۶ سال دور نگه دارید و بادکنک‌های ترکیده شده را دور بیندازید، زیرا خطر بلعیده شدن و ایجاد خفگی دارد.
  • به کودک خود روش صحیح و مناسب استفاده از لوازم ایمنی (مانند کلاه ایمنی برای دوچرخه‌سواری) را توضیح و نشان دهید. تحقیقات نشان می‌دهد که داشتن کلاه ایمنی از بسیاری از صدمات جدی هنگام زمین خوردن جلوگیری می‌کند.
  • اسباب بازی‌های کودکتان را هر چند وقت یک بار کنترل کنید که شکستگی یا احتمال بالقوه خطرناک بودن نداشته باشد. اسباب بازی‌های خراب‌شده می‌توانند خطرناک باشند. بهتر است آنها را تعمیر کنید یا دور بیندازید.
  • اسباب بازی‌ها را در محلی مطمئن نگهداری کنید تا خطرناک نباشد. به صورت دوره‌ای بسته‌ها و قفسه‌های اسباب بازی‌ها را بررسی کنید.

اسباب بازی‌های مناسب برای کودکان

تولد تا ۲ سالگی: اشیای براق رنگی، عکس یا منظره اما غیرقابل دسترس، پیمانه‌های پلاستیکی، ماشین‌های پلاستیکی بزرگ و کامیون، اسباب بازی‌های مخصوص حمام، جغجغه‌هایی که صداهای مختلف تولید می‌کند، توپ‌های نرم در سایزهای مختلف، کتاب مقوایی یا پارچه‌ای، آینه غیر‌شیشه‌ای، خرس پشمالو، تلفن موزیکال، مکعب‌های پلاستیکی و تصویر بزرگ حیوانات.

۲ تا ۵ سالگی: خمیر بازی، مدادرنگی بزرگ، آلات موسیقی ساده، کتاب شعر، ماژیک قابل شستشو، عروسک‌هایی با لباس‌های ساده، کامیون و قطار غیرالکتریکی، کارت بازی یا بازی‌های مقوایی با مهره.

۵ تا ۷ سالگی: بازی با کارت، پازل (۱۵-۱۲ قطعه)، مکعب پلاستیکی یا چوبی، خمیر بازی، کامیون و ماشین، وسایل با اندازه بچگانه و قیچی، چسب، کاغذ و ماژیک قابل شستشو و گواش، ست‌های ساخت و ساز، دوربین ساده، رنگ و ماژیک‌های رنگی، بادبادک، اسباب بازی‌هایی که با باتری کار می‌کند، دومینو و بازی‌های تخته‌ای.

۷ تا ۱۲ سالگی: اسکیت و لوازم ورزشی، لوازم کمپینگ (چادر زدن و پیک‌نیک)، دوچرخه‌سواری و دوچرخه با سایز ۲۶ اینچ، آلات موسیقی، طراحی کردن و لوازم طراحی.

نگهداری صحیح از اسباب بازی‌ها

مطمئن بودن اسباب بازی‌ها به انتخاب صحیح، کنترل مرتب و دائم و انبار کردن صحیح آنها بستگی دارد. یکی از مهم‌ترین خطراتی که در انبار کردن اسباب بازی‌ها وجود دارد، داشتن صندوق اسباب بازی با درپوش است که مستعد افتادن است. کودکان در اثر افتادن سرپوش، از نواحی سر، بازو یا گردن صدمه می‌بینند. صندوق با سرپوش سبک و قابل جا بجا شدن یا با در لغزنده چنین خطراتی را ایجاد نمی‌کند. انتخاب قفسه‌های باز و کوتاه که اسباب بازی بتواند به سادگی سر جای خود گذاشته شود یا در دسترس کودک قرار گیرد، انتخاب مناسبی است و معمولاً بچه‌ها آن را ترجیح می‌دهند. چیزهای کوچک‌تر مانند مکعب یا پازل می‌تواند در صندوق یا تشت‌های پلاستیکی نگهداری شود.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.