اخبار و جشنواره ها

گوش دادن به حرف‌های کودک

در راستای تربیت کودک باید در نظر داشت که یکی از عواملی که باعث می‌شود کودک رفتارهای نابهنجاری انجام دهد، عدم آگاهی والدین از نحوه صحیح گوش دادن به حرف‌های کودک است. باز نگه داشتن پل ارتباطی میان كودكان و والدین فوق‌العاده مهم است. ما از كودكانمان می‌خواهیم افكار و احساساتشان را با ما در میان بگذارند تا بتوانیم آنها را درک كنیم و در بحران‌های زندگی به یاری آنها برخیزیم. ما از کودکانمان انتظار داریم به جای آنكه واكنش منفی نشان دهند، احساسات خود را به طور مناسبی بیان كنند، به حرف ما گوش كنند و كاری را كه از آنها می‌خواهیم انجام دهند. بچه‌ها به طور غریزی نمی‌دانند كه چطور باید افكار و احساساتشان را بیان كنند. همچنین به طور خودكار آماده گوش دادن به دستورات و پیروی از آنها نیستند و برای انجام این مسئولیت‌ها باید آموزش ببینند.

گوش دادن به حرف‌های کودک

گوش دادن به کودک

بعضی از والدین از این موضوع ناراحت هستند که چرا فرزندم از مهدکودک خاطره‌ای نمی‌گوید و چیزی تعریف نمی‌کند. عمدتاً علت آن است که والدین نمی‌دانند وقتی فرزندشان چیزی را برای آنها تعریف می‌کند، باید چگونه به حرف‌های او گوش دهند. یادتان باشد نصیحت کردن، قضاوت کردن، سرزنش کردن و رفتارهایی نظیر اینها باعث می‌شود که کودک از شما دور شود، عصبانی شود و رفتار ناهنجار انجام دهد.

راهکار:

متناسب با سن و توانایی او رفتار کنید: از کلمات انتزاعی که کودک معنی آنها را نمی­‌فهد استفاده نکنید. در مورد مشکل زیاد توضیح ندهید.

شما پیشقدم شوید: گاهی شروع صحبت برای كودكان مشكل است. سر صحبت را با جملاتی مانند «خب چی شده؟» و «بگو از چی ناراحتی» باز كنید. برای مثال به او بگویید «وقتی امروز از مدرسه اومدی خونه، خیلی ناراحت به نظرم اومدی. می‌خوای راجع به اون با من صحبت کنی؟» اگر دلش نخواست که صحبت کند به او القا کنید که: آزاد است و می‌تواند در فرصت دیگری این کار را انجام دهد.

برای کودک خود نیز وقت بگذارید: طوری رفتار كنید كه انگار تا ابد می‌خواهید گوش كنید. همان قدری كه برای دوستان خود كه برای مشورت نزد شما آمده‌اند، وقت می‌گذارید، برای كودكان خود نیز وقت بگذارید.

بگذارید كه كودک حس كند كه شما از درد دل كردن او خوشحالید: وقتی در مورد مشكلات زندگی‌اش با شما صحبت می‌كند، بگذارید حس كند كه شما احساس خوبی نسبت به این كار دارید.

هنگام صحبت کردن با کودکتان تماس چشمی برقرار کنید

اگر الأن فرصت حرف زدن ندارید، آن را به تأخیر بیندازید و زمان مشخصی را تعیین کنید و بعد از تعیین قرار بدقولی نکنید.

به کودک خود حق صحبت کردن بدهید: افراد بالغ معمولاً تمایل دارند راه حل‌هایی پیشنهاد دهند و حتی برای كودكان نطق كنند. در برابر این وسوسه‌ها مقاومت كنید. سعی كنید حرف‌های كودک را به خودش برگردانید تا شما را با بخش بیشتری از احساساتش شریک كند. شیوه گوش كردن فعال یعنی تكرار یا تفسیر آنچه كودک به شما گفته است را به كار گیرید. با پاسخ‌های كودک پیش بروید و بیشتر یک دوست دانا باشید تا یک پلیس كنجكاو. توجه داشته باشید شما در حال مشاهده دنیا از دید كودک هستید، نه لزوماً واقعیتی كه اتفاق افتاده است. از هر روشی زیاد استفاده نكنید. اگر همه جملات كودک را تكرار كنید یا مطالب زیادی از او بپرسید، ممكن است خسته و آزرده خاطر شود.

خلاصه  آنکه  اگر کودک با شما حرف می­ زند، با تمام وجود به حرفش گوش دهید. او نیاز به گوش دارد، نه زبان. پس حرف نزنید و خوب گوش دهید. مطمئناً در ساعت‌های بعدی روز، زمانی را پیدا خواهید کرد که در مورد مطلبی که برایتان تعریف کرده، با او صحبت کنید. پس صحبت را به بعد موکول کنید.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.