اخبار و جشنواره ها

بازی هایی برای غلبه بر کمرویی کودکان

کمرویی تأثیر بازدارنده و مهمی بر کارآمدی و پویایی کودکان دارد و از شکل‌گیری سالم شخصیت و نیز شکوفایی استعدادها و قوای فکری و عاطفی آنان و برقراری ارتباط اجتماعی درست جلوگیری می‌کند. (گلدفرید ودیویس، ۲۰۰۰).لذا غلبه بر کمرویی موضوع مهمی است که باید مورد توجه والدین و مربیان قرار گیرد.یکی از رایج‌ترین این مشکلات اجتماعی کمرویی کودکان است.

چیک و باس (۱۹۸۱) کمرویی را به عنوان واکنش‌های منفی فرد به بودن با غریبه‌ها یا آشنایان سببی تعریف کردند. این واکنش‌ها شامل تنش، نگرانی، احساس‌های غیرماهرانه و ناراحت‌کننده، نگاه از روی نفرت و بازداری رفتار اجتماعی است (باس، ۱۹۸۱). زیمباردو بر این باور است که کمرویی احتیاط مفرط در روابط بین‌فردی است. به ویژه افراد کمرو از ابراز وجود می‌هراسند، درباره شیوه واکنش دیگران به خود بسیار حساسند و به سرعت دستپاچه می‌شوند و نشانه‌های جسمانی اضطراب مانند بالا رفتن ضربان قلب، سرخ شدن چهره و ناراحتی معده را تجربه می‌کنند. کمرویی یک مشکل فردی بی‌سر و صدا است و چنان شایع شده که می‌توان آن را یک بیماری اجتماعی نامید؛ زیرا کمرویی موجب اضطراب اجتماعی، هراس اجتماعی، عدم اعتماد به نفس، نداشتن مهارت‌های اجتماعی و عدم سازگاری با جمع است (زیمباردو، ۲۰۰۰).

کیت (۲۰۰۷) معتقد است که بسیاری از افراد کمرو به جنبه‌های منفی شخصیتشان زیاد توجه دارند. آنها نقاط ضعفشان را بزرگ و نقاط قوتشان را کم‌ارزش می‌دانند. افراد کمرو نه تنها تصویری منفی از خود در ذهن دارند، بلکه درباره خود به قضاوت‌های غیرطبیعی می‌پردازند و احساس می‌کنند دیگران آنها را قبول ندارند (لیزژیک، اکیوز، دوگان و کوگو، ۲۰۰۴).

از آنجا که خانواده مهم‌ترین و نخستین بستری است که کودک در آن رشد می‌کند، به کارگیری راهکارهای مختلف در خانواده برای کاهش و غلبه بر کمرویی در کودکان از اهمیت زیادی برخوردار است. یکی از فعالیت‌های جالب و کاربردی که در خانواده امکان اجرای آن توسط والدین و فرزندان مهیا است، انجام بازی‌ها و سرگرمی‌های خلاقانه‌ای است که بر مهارت ابرازگری، جرأت‌ورزی و غلبه بر کمرویی کودکان مؤثر است. در این متن به آموزش برنامه‌ای می‌پردازیم که اجرای آن به همراه والدین و کودکان می‌تواند در رشد مهارت‌های ارتباطی و کاهش کمرویی و به ویژه خجالتی بودن کودکان مؤثر باشد.

بازی هایی برای غلبه بر کمرویی کودکان

انجام بازی‌های گروهی برای غلبه بر کمرویی کودکان

در این بازی‌ها والدین به همراه کودکان به بازی‌های گروهی می‌پردازند که اجرای آن به همراه خواندن ترانه جذاب‌تر می‌شود. ابتدا موضوع خاصی انتخاب می‌شود که قابل اجرای گروهی باشد، سپس با آماده‌سازی کودک و هدف‌گذاری مشخص برای اجرای حرکات یا اعمال خاص، والدین به همراه کودکان شروع به انجام بازی می‌کنند.

بازی پارو بزن

برای مثال: یکی از نمونه‌های مناسب برای اجرای چنین بازی‌هایی بازی همراه با ترانه «پارو بزن، پارو بزن، قایقت را پارو بزن» است. این ترانه دارای کلمه‌های تکراری است و بدون داشتن کلمه‌های پیچیده، به کودک فرصت می‌دهد روی زمین بنشیند و عمل پارو زدن با قدرت را تقلید کند و ترانه را با خود تکرار کند.

روش پارو زدن را به کودکان آموزش دهید. روبروی کودکان بنشینید طوری که بتوانند حرکت شما را ببینند و تقلید کنند. به آنان بگویید می‌خواهید ترانه‌ای درباره پارو زدن قایق بخوانید و آنان را ترغیب کنید که همراه شما ترانه را بخوانند. بسیاری از ترانه‌ها فعالیتی را تولید می‌کنند که کودکان می‌توانند انجام دهند. برای انجام این فعالیت ترانه‌ای را انتخاب کنید که موقعیتی را برای حرکت کردن مهیا کند و در ضمن برای کودکان آشنا یا یادگیری آن ساده باشد. ترانه‌هایی که حرکات آشنا یا تکراری بیان می‌کنند، بهتر است.

در حالی که می‌خوانید «پارو بزن پارو بزن، قایقت را پارو بزن، آرام به سمت پایین رودخانه» پس و پیش بروید و وانمود کنید پارو می‌زنید. کودکان را نیز تشویق کنید همراه شما پارو بزنند. وقتی می‌خوانید «شاد و خوشحال، شاد و خوشحال، شاد و خوشحال»، لبخند بزنید و سرتان را هماهنگ با آهنگ به این طرف و آن طرف حرکت دهید. تنوع جالبی که می‌توانید در این ترانه ایجاد کنید، به این صورت است: در حالی که روبروی کودک نشسته‌اید، دست یکدیگر را بگیرید و همراه با آهنگ با حرکت دست‌ها به عقب و جلو پارو بزنید.

همچنین می‌توانید داستان‌ها و ترانه‌های دیگری نیز که برای کودک آشنا هستند یا یادگیری آن آسان است نیز انتخاب کنید.

سپس برای اجرای داستان با مبالغه در حرکات و کمک به حفظ کردن ترانه‌ها، نشاط بیشتری ایجاد کنید.

به‌کارگیری موسیقی در اجرای داستان

والدین می‌توانند همانند فیلمسازان که برای بیشتر شدن جذابیت داستان فیلم از موسیقی استفاده می‌کنند، در حین بازی‌های تخیلی با کودکان، موسیقی پخش کنند. موسیقی باعث ابراز احساسات می‌شود و بازی کودکان را شاد می‌کند. استفاده از موسیقی‌های شاد و مورد علاقه برای کودکان جذاب‌تر است.

در حالی که کاری انجام می‌دهید یا نقش شخصیتی را بازی می‌کنید، موسیقی هم پخش کنید؛ مثلاً می‌توانید ضمن کارهای زیر موسیقی پخش کنید:

ـ اوج گرفتن مثل عقاب

ـ سوارکاری روی اسب

ـ رانندگی در جاده‌های ناهموار

ـ پایین آمدن از تپه با دوچرخه

ـ ماهیگیری و…

 

اجرای داستان‌های کامل‌تر

همچنین می‌توانید برای جذاب‌تر شدن و قرار گرفتن کودکان در موقعیت‌های متنوع‌تر، از داستان‌های پیچیده‌تر استفاده کنید.

ـ رفتن به جنگل و دیدن حیوانات متنوع که هر کدام اعمال گوناگونی انجام می‌دهند و غذاهای متنوعی دارند.

ـ سفری به فضا با موشک‌های فضاپیما که روی ماه و دیگر سیارات می‌نشینند و بلند می‌شوند و در آن فضانوردان به قدری آهسته حرکت می‌کنند انگار اصلاً وزنی ندارند و با شگفتی متوجه اشیاء و موجودات عجیب و ناشناخته می‌شوند.

ـ سفری دریایی در حالی که کودکان صدای آب، حرکت امواج، تکان خوردن حلقه لاستیکی نجات و صدای بوق کشتی را تقلید می‌کنند. سپس به جزیره‌ای می‌رسند و پیدا کردن گنج، ساختن پناهگاه، جستجو برای غذا، ماهیگیری، پختن صید و صدای پرندگان و حیوانات ناآشنا را تقلید می‌کنند.

چند نکته

ـ با انتخاب موضوعات متنوع دیگری نیز والدین می‌توانند به همراه کودکان با هدف غلبه بر کمرویی فرزندشان به بازی بپردازند.

ـ در همه این بازی‌ها استفاده از موسیقی و ترانه بر حس شادابی و نشاط کودکان تأثیرگذار است.

ـ از کودکان بخواهید ترانه‌ها را همراه با شما یا به صورت تکی اجرا کنند.

ـ از کودکان بخواهید در چنین بازی‌هایی متناسب با روند داستان اعمال خاصی را انجام دهند یا تکرار کنند.

ـ در اجرای چنین داستان‌هایی موسیقی را پخش کنید و موقع تقلید به صدایتان احساس مناسبی بدهید و وزن و آهنگ موسیقی را منعکس کنید.

– موسیقی ممکن است وزن و آهنگ ملایم یا پرهیجان، شاد یا غمگین، آرام یا آتشین داشته باشد.

ـ به کودکان هم برای اجرای احساس مربوطه فرصت کافی بدهید.

ـ انجام بازی‌های گروهی به همراه والد و کودک بر کیفیت رابطه والدین با فرزندان نیز بسیار مؤثر است.

ـ داستان‌های متنوع و جذابی را برای اجرا انتخاب کنید تا کودکان مشارکتی فعال در اجرای آن داشته باشند.

اجرای این بازی ها به گونه ای که کودک با کم اهمیت ترین موضوعات به ابراز وجود بپردازد برای غلبه بر کمرویی توسط کودک بسیار موثرند.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.