اخبار و جشنواره ها

روشی مؤثر تصحیح بیش از حد به‌جای تنبیه بدنی

در تربیت کودک ، علاوه بر به‌کارگیری روش‌های تنبیه ، استفاده از روش دیگری به شما کمک خواهد کرد تا امیال یا خواسته‌های کودکتان را کنترل کنید. در این روش، از پیامدهای طبیعی برای شکستن عادات ناپسند و آموزش رفتارهای مناسب به‌طور همزمان استفاده می‌شود.

تنبیه چیست؟

تنبیه چیست

اگر والدین به کودک خود بگویند که اگر این رفتار اشتباه را انجام دهی تنبیهت می کنم اما وقتی آن رفتار از فرزندان سر زد هیچ تنبیهی برایش درنظر نگیرند. این رفتارباعث تکرارکردن دوباره اشتباهات کودکان می شود زیرا والدین هیچ اقتداری از خود نشان نمی دهند.

والدین باید تبعات کارهای اشتباه فرزندان را مشخص کنند وهمانند یک قانون در ذهن فرزندشان بگنجانند . مانند این که اگر کودک او اسباب بازی هایش را مرتب کرد با تشویق والدینش روبرو شود ودرک کند که این رفتار در قوانین خانه جزو یک رفتار درست است یا اگر رفتاری نادرست انجام داد ، بداند با تنبیه روبه رو می شود ودرک کند این رفتار در قوانین خانه جزو یک رفتار نادرست است.

تصحیح بیش از حد به جای تنبیه بدنی

تصحیح بیش از حد به جای تنبیه بدنی

تصحیح بیش از حد برای کودکان روش بسیار مؤثری به جای تنبیه بدنی، فریاد زدن و سرزنش کردن کودک یا انواع دیگر تنبیه برای تغییر رفتارهای ناشایست محسوب می‌شود. این روش برای رفتارهای آزاردهنده شایع و عادت عصبی جدی‌تر یا حتی رفتارهای ناهنجار بسیار مؤثر است.

راهکارهایی برای تصحیح بیش از حد

  • از کودک می­‌خواهید که تلاش کند رفتار غلط خود را اصلاح نماید

به عنوان مثال کودک شما روی دیوار نقاشی می­‌کشد. به او بگویید: «دیوار کثیف شده است و یک نفر باید آن را تمیز کند تا دوباره قشنگ شود.» لوازم نظافت را در اختیار کودک قرار دهید و بر تمیز کردن دیوار نظارت کنید.

اگر کودک از دستورات شما سرپیچی کرد، با آرامش اما خیلی قاطع به او بگویید که احساسش را درک می­ کنید و می‌دانید که او به اندازه کافی در این کار مهارت ندارد. دست کودک را بگیرید و کمکش کنید؛ به عنوان مثال اگر اسباب بازی‌ها را جمع نمی­‌کند، دست‌هایش را بگیرید و مانند آدم ماشینی هدایتش کنید تا اسباب بازی‌ها را جمع آوری کند و در جای درست بگذارد.

  • کودک را وادار کنید تا روی رفتارهای مثبت تمرین کند

برای نمونه اگر صدایش می‌کنید ولی او از توی حیاط جواب می‌دهد، مجبورش کنید مدتی در حیاط بماند و بعد وقتی دوباره صدایش کردید و او وارد اتاق شد، از او بخواهید برای جبران اشتباهش ده بار این کار را تکرار کند. از این روش می‌توانید در موقعیت‌های مختلف استفاده کنید.

  • حرف‌شنوی کودک را تحسین و آن را تقویت کنید

در صورتی که کودک رفتار شایسته‌ای در پیش گرفت، با دست و دلبازی او را تحسین کنید و به خاطر پیشرفتش یک پاداش کوچک به او بدهید.

شما می­‌توانید از این تکنیک هم استفاده کنید

تکنیک لازم برای تنبیه کودکان

شما می‌­توانید به ازای هر سه خواسته‌ای که کودک دارد، به یکی از آنها جواب مثبت بدهید. یعنی بی‌چون و چرا آن را قبول کنید. در واقع با این کار به او به اندازه‌ای توجه مثبت نامشروط خواهید کرد. به خواسته دوم جواب منفی بدهید و بر سر حرف خود بمانید. این کار به کودک یاد می‌دهد که باید گاهی صبر کند و همیشه امکان دریافت هر چه که می­‌خواهد، وجود ندارد. این کار در درازمدت مفهوم شکست را به کودک آموزش می­‌دهد.

برای خواسته سوم کودک شرط قرار دهید، شرطی که فاعل آن خود کودک باشد. یعنی از کودک بخواهید که کار خاصی را انجام دهد تا او را به خواسته‌اش برسانید. فراموش نکنید همیشه ابتدا کودک باید رفتار مورد نظر را انجام دهد، بعد به خواسته‌اش برسد و نه اینکه ابتدا به خواسته‌اش برسد، بعد حاضر شود رفتار مورد نظر شما را انجام دهد. اجرای این قوانین از ۲ سالگی می‌تواند شما را در جهت قانونمند شدن بیشتر کودک در سنین بالاتر یاری دهد.

براساس این روش، از کودک می‌خواهید رفتار ناشایست خود را اصلاح کند و در انجام این تکلیف بکوشد. تأکید و اصرار بر جبران رفتار نابهنجار مانند یک پادزهر عمل می‌کند، به‌طوری که کودک دیگر نمی‌خواهد آن رفتار ناپسند را مرتکب شود. در این هنگام باید مقاومت، گریه و بداخلاقی کودک را تا به آخر نادیده گرفت. البته این روش ممکن است برایتان آسان نباشد ولی ضروری است.

صحیح ترین راه ها برای تنبیه کودکان

صحیح ترین راه تنبیه کودکان

گروهی از مشاورین و والدین کودکان بر این عقیده هستند که تنبیه می تواند در آموزش کودکان به کار آید و جدای از خشنود می باشد. تبیه می تواند اخلاقیات را به کودک بیاموزد و یادآور تعهد و مسئولیت می شود. گاهی والدین لازم است به طور جدی با کودکان برخورد کنند. و در برخی شرایط تنبیه نشدن کودکان اشتباه محض در تربیت آنهاست.

اصول و روشی مؤثر به‌جای تنبیه کودکان

اصول مناسب به جای تنبیه کردن

در مورد تنبیه فرزندان یک رای باشید

تنبیه به معنای اصلاح کردن و آگاه کردن می باشد و اگر والدین به وسیله تنبیه فقط خشم خود را فرو نشانند دیگر به معنای تنبیه نیست زیرا باعث اصلاح رفتار کودک نمی شوند. تنبیه کردن نا درست کودکان باعث می شود آسیب های روانی و تبعاتی مانند فرار از مدرسه و بزهکاری و اعتیاد ویا عدم پیشرفت شغلی برای کودکان به همراه داشته باشد. مهم ترین نکته در تنبیه کودکان یک رای بودن والدین بر سر تنبیه می باشد.

تنبیه کلامی کودکان

به جای تنبیه بدنی بهتر است ازبا رفتارها و واکنش های کلامی رفتار کودکان را اصلاح کنیم یا به سرکوب شخصیت آنها بپردازیم. در تنبیه کودکان نباید افراط کنیم زیرا تنبیه تاثیر خئد را از دست می دهد. به طور مثال نگوییم تو دختر یا پسر بدی هستی. رفتار آنهارا سرزنش کنیم و بگوییم کار بدی کردی. یکی از نکات تنبیه این است که دلیل تنبیه خود را بگوییم.

حد مجاز تنبیه بدنی کودکان

حد مجاز تنبیه بدنی کودکان

اگر تنبیه کودکان همراه با خشونت باشد، تاثیری در اصلاح رفتار آنان ندارد و می تواند کودک را پرخاشگر کند، بنابر این توصیه می شود در مواقعی که استفاده از تنبیه بدنی تنها راه چاره برای والدین است آرام پشت دست کودکتان بزنید اما از آن فراتر نروید.

اگر کودک با تنبیه و ترس از آن به تکرار اشتباهش نپردازد و ما نتوانیم او را توجیه کنیم ، در بزرگسالی با تهدید و تنبیهی که والدین اعمال می کنند، به مقابله می پردازد و دیگر نمی توانیم او را کنترل کنیم.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.