اخبار و جشنواره ها

پذیرش خویشتن در کودکان

کودکان به ابزاری نیازمندند تا بتوانند به وسیله آن با موفقیت با دنیای بیرون ارتباط برقرار کنند. ابزار و رکن مهم برای دستیابی به این هدف داشتن حس تعلق و پذیرش خویشتن است. پذیرش خویشتن از مؤلفه‌های هوش هیجانی است که سهم بسیار عمده و مهمی در رشد عاطفی و هیجانی کودک دارد و یکی از عوامل مهم و اساسی در سلامت روان و موفقیت‌های آتی کودکان است. پذیرش خویشتن بدین معنی است که کودک خود و توانایی‌های خود را بشناسد و متناسب با آن تصمیم بگیرد. این امر سبب می‌شود کودک در تعریف انتظارات از خود درست عمل کند و در ادامه دچار ناکامی نشود.

پذیرش خویشتن در کودکان

پذیرش خویشتن

اولین و مهم‌ترین مرحله‌ای که هر کس می‌تواند در زندگی‌اش داشته باشد، پذیرش خویشتن است. هر فردی ممکن است تصمیم بگیرد که خودش را بدون هیچ تغییری بپذیرد یا ممکن است تصمیم بگیرد که مهارت‌های خود را رشد دهد.

پذیرش خویشتن پیش از اینکه تلاشی به سوی تغییر و پیشرفت باشد، هنر پذیرفتن خود اسـت؛ خـود همـان طور که هست و با همه نقاط قوت و ضعفی که وجود دارد. خودپذیري در بطن شادي‌ها وجود دارد، زیرا تا زمـانی که کودک نتواند خود را به عنوان یک انسان بپذیرد، نمی‌تواند به خشنودی حقیقی دست یابد. خودکم‌بینی سبب می‌شود که کودکان در بیشتر عرصه‌هاي زندگی با مشکلات بسیار و حتی شکست کامل روبرو شوند و در نهایت بپذیرند که از عهـده انجام هیچ کاري برنمی‌آیند و همه پدیده‌هاي این جهان دست به دسـت هـم داده‌انـد تـا آنهـا را از رسـیدن بـه خواسته‌هایشان بازدارند اما واقعیت این است که ریشه همه این مشکلات در وجود خود نهفته است و تنها راه چاره، تقویت اعتماد به نفس و رسیدن به پذیرش خویشتن است.

والدین و مراقبان کودک نقش بسیار مهم و اساسی در پذیرش خویشتن در کودک دارند. از این رو رعایت موارد زیر به آنها کمک می‌کند تا به کودک خود یاری برسانند تا خود را به صورت کامل قبول کند و دوست داشته باشد. این نکات عبارت است از:

  • والدین و مربیان بایستی برای موفقیت‌های کوچک کودک ارزش قائل شوند و در مورد این موفقیت‌ها با فرزند خود صحبت کنند. این امر سبب می‌شود کودک خود را ارزشمند بداند و در پذیرش خویشتن مصمم‌تر باشد.
  • والدین بایستی در مورد ویژگی‌های مثبت کودک و اینکه چرا این ویژگی‌ها مثبت هستند، با کودک صحبت کنند.
  • مناسب است والدین مواردی را برای کودک مثال بزنند که نشان دهد او چقدر دوست‌داشتنی است. بهتر است والدین در این زمینه بر ویژگی‌های جسمانی تأکید نکنند. به عنوان مثال به جای آنکه به کودک گفته شود تو به خاطر صورت زیبایت دوست‌داشتنی هستی، گفته شود شما خیلی بچه باادبی هستی و خیلی دوست‌داشتنی.
  • والدین باید تلاش کنند همواره از جملات مثبت استفاده کنند. این امر تأثیر فراوانی در پذیرش خویشتن دارد. والدین می‌توانند از جملات مناسبی استفاده کنند، مانند: «زمانی که به دنیا آمدی، ما خیلی هیجان‌زده شدیم» یا «تو تلاش خود را کردی و این نتیجه تلاش شما است» یا «تو امروز کمک بزرگی برای من بودی. واقعاً ازت متشکرم». در ضمن والدین باید از جملات منفی دوری کنند. زیرا به شدت پذیرش خویشتن کودکان را تحت تأثیر قرار می دهد، به عنوان مثال «تو مرا دیوانه کردی» که تأثیر بسیار بدی بر کودک دارد.
  • والدین باید این توانایی را در کودکان خود ایجاد کنند که از درون شاد باشند و خودشان را با اشتباهاتشان بپذیرند و از اشتباهات خود به عنوان فرصتی برای یادگیری استفاده کنند و دیگران را نیز با اشتباهاتشان بپذیرند.
  • والدین باید به کودکان خود بیاموزند که از خویش قدردانی نمایند و خود را دوست داشته باشند.
  • کودکان باید بیاموزند که نیازی نیست همیشه کامل باشند و کودکان نباید خود را با دیگران مقایسه کنند.
  • والدین باید توجه داشته باشند که به هیچ وجه نباید به کودکان خود برچسب‌های منفی بزنند و این امر می‌تواند برای کودک بسیار آسیب‌رسان باشد.
  • والدین باید این نکته را در نظر بگیرند که کودکان باید پیش از آنکه تلاش کنند نگرش خود را در مورد مردم، اشیاء و وقایع شکل دهند، بهتر و مناسب‌تر است در مورد خود بیندیشند و زمانی که حس ارزشمندی در کودکان شکل گرفت، آن گاه می‌توان آغاز به شکل‌دهی نگرش آنها نسبت به دیگران کرد.
مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.