اخبار و جشنواره ها

تقویت مهارت های زبانی در نوزادان

بنابر تحقیقات، جنین ۱۰ هفته‌ای به سخنان مادش گوش می‌دهد. کودکان از لحظه تولد آماده برقراری ارتباط با محیط اطراف هستند. در طول دوان جنینی صداهایی شنیده‌اند و با زبان مادری خود آشنا شده‌اند. از همان دوران، شروع به یادگیری زبان مادری می‌کنند. آنها ذاتاً مشتاق شناختن جهان هستند. برقراری ارتباط با نوزادان در افزایش هوش و تقویت رشد مهارت های زبانی آنها دخیل است.

مهارت های زبانی

نوزاد یک ساعت پس از تولد می‌تواند بین صداهای زبان مادری که در طول دوران جنینی آن را شنیده است و زبان بیگانه تفاوت بگذارد. به همین دلیل مادر می‌تواند در رشد هوش کودک نقش بسزایی داشته باشد.

یکی از راه‌های برقراری ارتباط نوزاد گریه کردن است. او برای بیان هر نوع نیازش گریه می‌کند. پاسخگویی به‌موقع و مناسب باعث رشد اعتماد به محیط اطراف در نوزاد می‌شود. یکی دیگر از راه‌های برقراری ارتباط نوزادان غان و غون کردن است. نوزادان صداهایی از خود تولید می‌کنند که شبیه صداهای همه زبان‌های جهان است اما از آنجا که قدرت انطباقی زیادی دارند، به مرور تعدادی از این صداها را حذف می‌کنند و تنها صداهایی را تولید می‌کنند که اکثر آنها در زبان مادری رایج است. کودک برای رساندن مفهوم خواسته‌هایش به حالت و آهنگ صدای خود با بالا و پایین بردن تن صدایش شکل می‌دهد. این ابتدایی‌ترین صورت گفتاری نوزاد است.

با رشد نوزاد نحوه برقراری ارتباط نیز پیچیده‌تر می‌شود. کودک می‌آموزد که هنگام گریه کردن صداهای مختلفی تولید کند تا نیازهایی خاصی را بیان کند. در این مرحله، گریه نوزاد برای اطلاع دادن اینکه گرسنه است یا دل‌پیچه دارد، متفاوت است. والدین و مراقبان کم‌کم با این صداها آشنا می‌شوند و به نیاز خاص نوزاد در آن شرایط پاسخ می‌دهند.

سعی کنید تمام مدتی که کنار کودک هستید یا به کارهای او رسیدگی می‌کنید، با او صحبت کنید. هنگام عوض کردن لباس، حمام کردن و شیر دادن مدام با او صحبت کنید. هنگام خرید کردن، او را با خود ببرید. هنگام قدم زدن، او را بغل بگیرید. پارک ببرید. درست مثل یک فرد بزرگسال با او در مورد همه چیز صحبت کنید. هنگام صحبت کردن کلمه‌ها را شمرده و جدا بیان کنید تا فرصت پردازش اطلاعات را داشته باشد. با زبان کودکانه با او صحبت کنید.

هنگام خوابیدن برایش لالایی بخوانید. ترانه‌های کودکانه جذاب و آهنگ‌های محلی برایش بخوانید یا موسیقی راک برایش بگذارید. ریتم به تنظیم عملکرد مغز کمک می‌کند. به همین دلیل کودکان ریتم و کلمات موزون را بر آهنگ نامنظم ترجیح می‌دهند. سعی کنید یک ترانه یا آهنگ را چندین بار برایش بخوانید. با این کار او یاد می‌گیرد و می فهمد و با شنیدن آن آرامش می‌گیرد.

هنگام لمس هر قسمت از بدن کودک، نام آن قسمت را بگویید و چند بار آن را تکرار کنید. این کار به آموختن نام‌ها کمک می‌کند. تا می‌توانید، کودک را در آغوش بگیرید. با این کار به او آرامش می‌دهید زیرا ۹ ماه در شکم شما بوده است. کودک عاشق لمس شدن و در کنار مادر بودن است. می‌خواهد صدای او را بشنود. او را ببوید و ببیند و از او بشنود. نگران لوس شدن کودک نباشید. کودک وقتی توانست حرکت کند، خودش از شما جدا می‌شود.

یادگیری زبان توسط کودک کار بسیار دشواری است. کودک باید صدای زبان مادری، کلمات و معنای کلمات، دستور زبان و استفاده بجا و مناسب از کلمه و جمله برای رساندن مفهوم مورد نظرش به دیگران را بیاموزد. او باید بتواند واحدهای زبانی را از هم تفکیک کند و با هم ترکیب کند. یادگیری همه اینها زمان‌بر است به همین دلیل نوزاد تا مدت‌ها قبل از اینکه چیزی بگوید، فقط گوش می‌کند. در این مدت با زبان بدن، گریه و تولید صدا ارتباط برقرار می‌کند و والدین و مراقبان با همین کانال‌های ارتباطی به نیازهای او پاسخ می‌دهند.

والدین و مراقبان کودک مهم‌ترین افرادی هستند که کودک با آنها در ارتباط است. نحوه صحبت کردن والدین با کودک تعیین‌کننده نحوه رشد مهارت های زبانی او در سال‌های اول زندگی است. از این فرصت طلایی استفاده کنید و با کودک خود در مورد دیده‌ها ، شنیده‌ها و کارهایی که انجام داده‌اید، صحبت کنید. وقتی کودک در پاسخ به شما صداهایی تولید کرد، وانمود کنید که او را درک می‌کنید، به او توجه دارید و به سخنانش گوش می‌کنید تا رابطه‌ای مؤثر و لذت‌بخش داشته باشید.

پیشرفت کودکان مختلف متفاوت است. برخی به سرعت پیشرفت می‌کنند و برخی دیگر بسیار کند هستند. بنابراین هرگز کودک خود را با کودکان دیگر مقایسه نکنید. در مجموع معمولاً کودکان تا ۱۲ ماهگی جمله‌های یک کلمه‌ای معنادار می‌گویند اما در ۲ سالگی جمله‌های دو و سه کلمه‌ای می‌گویند و در مورد چیزهای مختلف از شما سؤال می‌کنند.

چند نکته

پاسخ به‌موقع و مناسب لوس کردن نیست. با این کار ضمن اینکه نوزاد را به برقراری ارتباط تشویق می‌کنید، نشان می‌دهید که شما اینجا هستید و می‌توانید نیازهایش را برطرف کنید. بنابراین حضور خود را در کنار نوزاد نشان بدهید.

ضمن پاسخ دادن به نوزاد با او صحبت کنید و به خاطر داشته باشید نگاه کردن و توجه کردن به نوزاد کمک می‌کند او نیز چهره شما را ببیند و با شما ارتباط چشمی برقرار کند. این روش به افزایش هوش کودک کمک می‌کند.

صداهایی را که کودک تولید می‌کند، تکرار کنید و اجازه بدهید او هم صداهایی را که شما تولید می‌کنید، تکرار کند.

هنگام رانندگی که نمی‌توانید چهره او را ببینید، برایش آواز بخوانید.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.