اخبار و جشنواره ها

آموزش توالت رفتن کودک

توالت رفتن و کنترل عمل دفع از مواردی است که والدین و مراقبان در زمان خاصی باید به کودک آموزش بدهند. وقتی کودک به دو سالگی نزدیک شد، والدین و مراقبان بهتر است او را به نشستن روی توالت یا لگن تشویق کنند. ابتدا کمک کنید تا با پوشک روی توالت کودک بنشیند. این کار را برای هفته‌ها ادامه دهید تا عادت کند. سپس می‌توانید پوشک را از کودک جدا کنید و او را بدون پوشک روی توالت بنشانید. اجازه ندهید کودک خسته شود. داشتن تجربه بد، آموختن را به تأخیر می‌اندازد.

آموزش کنترل ادرار و مدفوع

کودک حدود دو سالگی صحبت‌های دیگران را درک می‌کند. بنابراین می‌توانید نکات لازم را به او تذکر دهید. به علاوه، می‌توانید به او شرح بدهید که «پاکیزه بودن و پوشک را کثیف نکردن، نشانه بزرگ شدن است. پس سعی کن دفعه بعد کمی زودتر خبر بده.» هر گاه کودک به حد کافی رشد کند که از خیس بودن پوشک خود شکایت کند، با علائم امیدوارکننده‌ای روبرو شده‌اید و می‌توانید امیدوار شوید که به زودی آداب توالت رفتن را خواهد آموخت. اگرچه اکثر اوقات نمی‌تواند زودتر شما را خبر کند اما از خیس بودن پوشک خود ناراحت است.

چندین ماه بعد می‌تواند توالت رفتن را یک ساعت به تعویق بیندازد و خود را کنترل کند. در این مرحله می‌توانید هر دو ساعت یک بار او را به توالت ببرید. این کار را قبل و بعد از غذا و همچنین قبل از خواب و پس از بیدار شدن از خواب تکرار کنید. اگر کودک نتوانست دو ساعت یا بیشتر پوشک خود را تمیز نگه دارد، نگران نباشید به مرور این کار را می‌آموزد. پسرها دیرتر می‌آموزند و امکان دارد تا مدت ها پس از ۲۴ ماهگی نتوانند این کار را انجام دهند.

از مواردی که در یادگیری آداب توالت رفتن اهمیت دارد، تغییر دادن بستن پوشک است. مثلاً می توانید هنگامی که کودک توانست به مدت ۲ ساعت پوشک را خشک نگاه دارد، شورت لاستیکی را جایگزین پوشک کنید. این تغییر به یادگیری آداب توالت رفتن کمک می‌کند.

گاهی اوقات برخی کودکان حتی پس از آموزش توالت رفتن امکان دارد در اثر تغییر دمای هوا، تغییر مکان، نوع تغذیه یا افزایش هیجان کنترل خود را از دست بدهند و لباس خود را کثیف کنند. گاهی تغییر زمان خواب کودک حالاتی ایجاد می‌کند که کودک به طور مقطعی عادات توالت رفتن را فراموش می‌کند. نگران نباشید، این دوره کوتاه است و به زودی سپری خواهد شد. واکنش والدین در این موارد بسیار اهمیت دارد. بهتر است خونسردی خود را حفظ کنید. از این موارد چشم‌پوشی کنید و به او گوشزد کنید که دفعه بعد زودتر خبر کند. هرگز کودک را در این گونه موارد تنبیه نکنید. تنبیه فایده‌ای نخواهد داشت. علاوه بر این، کودک را از این عادت منزجر خواهد کرد. کودکان از اینکه بر بدن خود مسلط باشند، خوشحال می‌شوند.

می‌توان کنترل ادرار و مدفوع را همزمان آموزش داد. چون کودک می‌خواهد او را بزرگ فرض کنند، به راحتی با والدین همکاری خواهد کرد. کنترل مدفوع کمی زودتر از کنترل ادرار اتفاق می‌افتد زیرا اسفنکتر معده زودتر از اسفنکتر مثانه تکامل پیدا می‌کند.

بسیاری از کودکان در سه سالگی تختخواب خود را خیس نمی‌کنند اما رشد پسرها در این موارد کندتر از دخترها است. کنترل ادرار در کودکان عصبی‌تر دیرتر اتفاق می‌افتد. خشک ماندن در خواب را معمولاً خصوصیتی خانوادگی می‌دانند. اصولاً لازم نیست والدین برای خشک ماندن کودک در طول شب کاری بکنند . فقط کافی است از کودک بخواهند که در صورت نیاز به توالت رفتن به آنها اطلاع دهد. رشد مثانه و آموزش اندک والدین کارساز است. تحسین والدین با افزایش اعتماد به نفس و غرور کودک، او را در این کار هدایت می‌کند.

نکات مفید و کاربردی

والدین باید بدانند که هرگز نباید پیشرفت کودک را با قدرت فراگیری آداب توالت رفتن او مقایسه کنند زیرا آموزش به زمان بیشتری احتیاج دارد. فقط به خاطر داشته باشید که نباید کودک را وادار به نشستن روی توالت کنید. ضمناً مبادا کودک را برای تأخیر در آموختن توالت رفتن تنبیه کنید. تنبیه تأثیر منفی دارد. به فرزند خود آزادی عمل بدهید، به او اعتماد کنید تا اجبار و فشار از جانب شما باعث شکل‌گیری رفتارهای ناکارآمد مثل اجتناب یا لجبازی و سر باز زدن نشود. این رفتارها هم تجربه بد ایجاد می‌کند و هم عادات نامناسب در وی شکل می‌گیرد. اگر کودکی به هیچ وجه حاضر نبود از توالت استفاده کند، به زور متوسل نشوید. چند هفته با او مدارا کنید و او را به این کار وادار نکنید. بار دیگر به روال قبلی برمی‌گردد.

بیشتر پسر بچه‌ها هنگامی که کنترل ادرار کردن را آموختند، کنترل دفع مدفوع را در توالت فراموش می‌کنند. در این هنگام والدین نباید به کودک فشار بیاورند. این کار باعث می‌شود که کودک خود را بیش از حد کنترل کند و دچار یبوست بشود.

همه در مورد آمادگی توالت رفتن کودک صحبت می‌کنند اما کسی در مورد آمادگی والدین برای آموزش آن صحبت نمی‌کند. باید با این موضوع راحت برخورد کنید و نگران آن نباشید. توالت رفتن را زشت و قبیح ندانید. به کودک زور نگویید و به او فشار نیاورید. اگر با احساسات خود بهتر کنار بیایید، بهتر می‌توانید آموزش بدهید. توالت رفتن و کنترل دفع از نخستین مواردی است که کودک به گفته والدین عمل می‌کند، بنابراین با غرور همراه است. ضمناً او را از شر پوشک خلاص می‌کند و مسؤولیت‌پذیری و کنترل را به او می‌آموزد.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.