تازه ها:

بدکارکردی جنسی در زنان

عملکرد جنسی زنان همانند یک چرخه است و عوامل مختلف زیستی و روانی یا به عبارتی درونی و بیرونی بر روی آن اثر می­‌گذارد. به طور کلی ۶ مؤلفه در مورد عملکرد جنسی زنان تعیین شده است. ۱- مؤلفه میل جنسی (تمایل فرد به انجام فعالیت جنسی). ۲-برانگیختگی جنسی (برانگیختن پاسخ­‌های فیزیولوژیک در اندام­‌های جنسی). ۳- لغزنده‌سازی یا رطوبت که به دنبال تحریک جنسی، ترشحات واژن موجب لغزنده شدن آن می­‌شود. ۴- ارگاسم یا اوج لذت جنسی یا انقباضات ریتمیک عضلانی رحم، یک‌سوم خارجی واژن و دیگر عضلات درگیر. ۵- رضایت جنسی که شامل نزدیکی با همسر، رضایت از روابط جنسی و رضایت از سراسر زندگی جنسی است. ۶- درد (دفعات و میزان درد واژینال در حین نزدیکی و پس از آن است). (روزن و همکاران، ۲۰۰۰). میل غریزی خودانگیخته­ جنسی وجود دارد اما باید با یک انگیزش مثبت همراه شود تا اشتیاق به پذیرش جنسی در زن پدیدار شود. در غیر این صورت بدکارکردی جنسی ایجاد می­‌شود.

بدکارکردی جنسی

تمایلات جنسی یکی از عناصر مهم بهزیستی روانی کلی زنان است. بدکارکردی جنسی صرفاً شامل تنش‌­های شخصی و بین‌فردی نمی­­‌شود، بلکه با بیماری­‌های طبی و مشکلات روانی ـ اجتماعی زندگی زنان که به طور محسوسی بر سلامتی آنها تأثیر می­‌گذارد نیز مرتبط است. بدکارکردی جنسی شامل مشکلاتی است که بر میل جنسی فرد، توانایی برانگیختگی و توانایی رسیدن به اوج لذت جنسی اثر می­‌گذارد. همچنین این مشکلات منجر به درد طی مقاربت جنسی می­‌شود. بسیاری از زنان به این دلیل ناراضی هستند که همسران آنها آموزش ندیده­‌اند یا بی‌توجه هستند. در برخی دیگر نیز معاینات پزشکی، وجود مشکلات جسمی را آشکار می­‌سازد. بدکارکردی جنسی، صدمات روانشناختی، افسردگی ، اضطراب و احساس ضعف و بی­‌کفایتی سنگینی ایجاد می­‌کند (DSM-IV-TR،2000).

الف- اختلالات میل جنسی

۱- اختلال میل جنسی کم‌کار

وجود نقص یا فقدان احساسات و میل جنسی برای فعالیت جنسی

۲- اختلال بیزاری جنسی

وجود یا بروز بیزاری یا اجتناب از تماس جنسی با یک شریک جنسی

ب- اختلال برانگیختگی جنسی

به طور ذهنی فقدان لذت یا تهییج در حین فعالیت جنسی

به طور عینی نقص یا فقدان روان‌سازی واژنی

ج- اختلال ارگاسمیک (اوج لذت جنسی)

وجود تأخیر در رسیدن به ارگاسم یا فقدان آن

د- اختلالات ارتباط جنسی دردناک

۱- مقاربت دردناک: درد اندام تناسلی یا درد لگنی، قبل، در حین یا بعد از آمیزش.

۲- واژینیسم: اسپاسم عضلانی غیرارادی یک‌سوم بیرونی واژن که در آمیزش اختلال ایجاد می‌­کند یا آن را بازداری می­‌کند.

عوامل مؤثر

تعارض­‌های درون‌فردی همانند تابوهای مذهبی، محدودیت­‌های اجتماعی، اختلال در هویت جنسی، احساس گناه، سوءاستفاده جنسی در گذشته یا حال (جنسی، کلامی و جسمی)، تجاوز، تعارض­‌های ارتباطی، روابط خارجِ زناشویی، تفاوت میل جنسی در مقایسه با شریک جنسی، ارتباط جنسی ضعیف، مشکلات شغلی، مالی و خانوادگی، بیماری یا مرگ در اعضای خانواده، افسردگی، مصرف داروهای غیرقانونی و سوءاستفاده از الکل (فیلیپس،[۳] ۲۰۰۰).

درمان

افزایش اطلاعات: افزایش اطلاعات در مورد آناتومی بدن، عملکرد جنسی، خواندن متون مرتبط با بحث بدکارکردی جنسی .

افزایش تحریک و حذف یکنواختی: تشویق گفتگو در حین فعالیت جنسی، بحث در مورد وضعیت­‌های متنوع و زمان و مکان مناسب برای فعالیت جنسی. افزایش پیش‌نوازشگری (قبل از مقاربت) برای افزایش تحریک. به حداکثر رساندن تحریک و به حداقل رساندن بازداری، استفاده از تخیل، گوش دادن به موسیقی، ابراز عشق، میل به صحبت و دیدن، بوییدن و لمس شریک جنسی در واقع از قوی­‌ترین محرک­‌های انگیزش هستند. همچنین، خشم ابراز نشده نیز شاید سبب شود که ما پرخاشجویانه و غیرمستقیم خود را از برقراری رابطه جنسی منع کنیم. همچنین دغدغه­ درست انجام دادن کار یا اضطراب ناشی از مورد علاقه و توجه و احترام بودن، در میزان هیجان جنسی اثرگذار هستند. پس باید مراقب این موارد باشیم.

تأثیر رنگ­‌ها بر تحریکات جنسی: تأثیرگذارترین رنگ در این زمینه قرمز است. ادراک حسی این رنگ به صورت میل و اشتها ظاهر شده، محتوای عاطفی آن آرزو و آمال است. رنگ دیگر، زرد است. در تحریکات جنسی یکی از عوامل بسیار مؤثر، رنگ لباس طرفین است. مثلاً رنگ زرد لیمویی پررنگ حالت مسرت‌انگیز دارد و ضمن ایجاد شادابی جنسی، غدد جنسی را تحریک می‌کند و بالعکس رنگ سبز باعث ایجاد آرامش می­‌شود و تقریباً حالتی شبیه آرامش پس از آمیزش به انسان می­‌دهد (تیزرو، ۱۳۸۴).

امتیاز دهید
مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.