اخبار و جشنواره ها

چند توصیه برای والدینی که به تازگی بچه­‌دار شده‌­اند

محرومیت از خواب در کنار مجموعه نیازهای لحظه به لحظه­ نوزاد می‌­تواند محدودیت­‌های بی‌شماری در زندگی شما به عنوان یک فرد بالغ ایجاد کند. برای اینکه بتوانید به عنوان یک والد مراقبت خوبی را از نوزاد خود به عمل آورید، در گام اول باید به سلامت جسمانی و روانشناختی خود اهمیت دهید. در این زمینه توصیه‌های زیر را اجرا کنید.

چند توصیه برای والدینی که به تازگی بچه­‌دار شده‌­اند

مراقب سلامتی خود باشید

به گفته الیزابت استین سلامت یک خانواده وابسته به سلامت مادر خواهد بود. او توصیه می­‌کند که مادران هر گونه شرایط پزشکی مانند دیابت یا فشار خون بالا که طی حاملگی بروز می‌کند را بعد از وضع حمل نیز پیگیری کنند و همچنین به تغذیه خوب اهمیت دهند.

برای رسیدن به خواب کافی، به صورت تیمی عمل کنید

محرومیت مزمن از خواب نه تنها موجب خستگی مفرط می­‌شود، بلکه می­‌تواند در حافظه، خلق و خو، توان تمرکز و کیفیت انجام مسؤولیت­‌های جدید شما به عنوان یک والد تأثیر بگذارد. همچنین ادامه این وضعیت می­‌تواند شما را نسبت به ابتلا به بیماری­‌ها آسیب‌پذیرتر کند. اگر چه مقداری از محرومیت در ماه‌­های اول پس از تولد نوزاد برای والدین گریزناپذیر است، راهکارهایی برای افزایش مقدار خواب والدین وجود دارد. یکی از اشتباهات متداول زوجین این است هر دو در کنار نوزاد بیدار می­‌شوند. زوجین می­‌توانند رسیدگی به نوزاد در طول شب را به صورت شیفتی زمان­‌بندی کنند و به صورت نوبتی از خواب بیدار شده و به نوزاد خود رسیدگی کنند. بهتر است والدی که بیدار می­‌شود، نوزاد را به مکان دیگری از خانه برده تا والدی که خواب است، بتواند بخوابد. این گزینه برای والدینی که به تنهایی زندگی می­‌کنند، وجود نخواهد داشت. توصیه می­‌شود که این دسته از والدین برنامه خواب خود را با برنامه خواب نوزاد تنظیم کنند.

به همسرتان اجازه دهید که کمک کند

همان‌طور که طی دوران بارداری شوهرتان مراقب شما بوده، می­‌تواند در امر مراقبت از نوزاد نیز به شما کمک کند. اکثر مردانی که به تازگی پدر شده­‌اند، در مورد کمک کردن در مراقبت از نوزاد مردد هستند و گاهی از این می­‌ترسند که ناخواسته مرتکب اشتباهاتی شوند. باید به همسر خود اجازه دهید که در مراقبت از کودک مشارکت کند و اگر اشتباهی از او سر زد، سعی کنید که او را مورد انتقاد و سرزنش قرار ندهید. همچنین از همسر خود بخواهید که در صورت امکان، برای مشارکت بیشتر در مراقبت از کودک کمی زودتر از سر کار خود به منزل بازگردد.

زمانی برای رسیدگی به امور شخصی خود در نظر بگیرید

کیفیت زمانی که دور از نوزاد خود هستید، به اندازه زمانی که به نیازهای نوزادتان رسیدگی می‌­کنید، دارای اهیمت است. جرالد لی شاپیرو،[۲] روانشناس بالینی اظهار می­‌کند که والدین نوزادان باید زمانی را برای رسیدگی به نیازهای شخصی خود تخصیص دهند. پیاده‌روی، معاشرت با دوستان، مطالعه و هر چیز دیگری که برای فرد آرامش ایجاد می­‌کند، باعث می­‌شود که برای مدتی، از پرداختن به نیازهای شخص دیگر دور باشید و به زندگی شخصی خود بپردازید. آرتور کواکس[۳] روانشناس بالینی اظهار می­‌کند زمانی که بچه­‌دار می­‌شوید، نیازهای شخصی شما ناپدید نمی­‌شوند. هر انسانی به سه موضوع بنیادی نیاز دارد؛ زمان شخصی، صمیمیت انسانی و معاشرت با دیگران و در نهایت حس بارآوری. اگر والد مسؤول و باوجدانی باشید، شاید همه زمان و انرژی خود را وقف کودک نوزاد خود کنید اما باید بدانید که ضرورت دارد حداقل چند ساعت در هفته کار دیگری جز عوض کردن پوشک نوزادتان انجام دهید.

از کمک دیگران استفاده کنید

استین اظهار می‌­کند زنانی که از کمک کافی برخوردار نیستد، احساس می­‌کنند زیر بار مسؤولیت­‌های روزانه نوزاد خود غرق شده­‌اند. این موضوع می­‌تواند منجر به افزایش احتمال ابتلا به افسردگی پسازایمانی (بعد از زایمان) شود. برای دستیابی به انطباق سریع و راحت‌­تر با زندگی به همراه یک نوزراد، باید دیگر افراد خانواده را به درگیر شدن در رفع نیازهای نوزاد و کمک به والد یا والدین تشویق کرد.

زندگی اجتماعی خود را حفظ کنید

ممکن است آن قدر به مسائل نوزراد خود متمرکز شوید که فراموش کنید خودتان یک بالغ هستید. شاپیرو پیشنهاد می­‌کند که والدین باید با دوستان و دیگر افرادی که خود به تازگی والد شده‌اند، دیدار و گفتگو کنند. ملاقات با دوستان و اقوام می­‌تواند از حس انزوایی که رسیدگی مداوم به نوزاد ایجاد می­‌کند، بکاهد.

زمانی را به همسر خود اختصاص دهید

اگر به همراه همسر خود از نوزادتان مراقبت می­‌کنید، تلاش کنید که در طول روز زمانی را برای یکدیگر اختصاص دهید. می­‌توانید از یک پرستار کودک استفاده کنید یا از بستگان خود بخواهید چند ساعتی مراقب نوزاد شما باشند. توصیه می‌کنیم به همراه همسر خود به پیاده­‌روی بروید. برای شام رستوران رزرو کنید و تلاش کنید که روابط شما دچار یکنواختی و سستی نشود. بودن در کنار همسرتان نه تنها برای سلامت شما و رابطه­‌تان حیاتی است، بلکه بهترین چیزی است که به عنوان یک والد می­‌توانید به نوزاد خود عرضه کنید.

کمتر به کارهای خانه بپردازید

توصیه می‌کنیم در ماه‌­های اول تولد نوزادتان زمان بیشتری را برای شناخت او صرف کنید. می­‌توانید از یک نظافتچی برای انحام کارهای منزل کمک بگیرید. در هر حال اگر کسی از شما برای انجام ندادن مرتب کارهای منزل انتقاد کرد، از او بخواهید که خودش این کار را برای شما انجام دهد!

اگر بیش از ۴۰ سال سن دارید، دلسرد نشوید

اگر بیش از ۴۰ سال سن دارید و به تازگی والد شده‌­اید، باید بدانید که تبدیل شدن به یک والد می‌­تواند برای شما نسبت به دیگران کمی دشوارتر باشد اما نباید دلسرد شوید. شاید شما نسبت به مادران کم‌سن­‌تر انرژی کمتری داشته باشید اما صبر شما به مراتب بیشتر خواهد بود. هیچ چیزی به اندازه­ عقلانیت نمی­‌تواند افراد را برای قبول نقش والدگری آماده کند. اگرچه توان جسمانی مادران بزرگسال­‌تر کمتر است اما این دسته افراد از لحاظ هیجانی دارای آمادگی بالاتری هستند.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.