اخبار و جشنواره ها

علت صحبت نکردن کودکان از سوءرفتار جنسی

تا به حال این سؤال برایتان مطرح شده است که چرا بسیاری از کودکان با وجودی که ممکن است داستان­‌ها و اخبار متفاوتی در مورد آسیب و سوءرفتار جنسی کودکان شنیده باشند، با این وجود زمانی که مورد آزار جنسی قرار می­‌گیرند، از سوءرفتار جنسی صحبت نمی­‌کنند؟ چه عواملی کودکان را وادار به سکوت می­‌کند؟ چگونه می­‌توان این سکوت را شکست؟ در این مقاله به این علل پرداخته شده است.

کودکان از آسیب‌پذیرترین گروه‌های جامعه هستند و خطر تعرض افراد گوناگون در خانواده یا اجتماع، همواره آنها را تهدید می‌کند. بسیاری از آنها آزار و سوءرفتارجنسی را به عنوان یک راز درون خود نگه می­‌دارند. این امر ممکن است که مشکلات عاطفی ـ روانی زیادی برایشان داشته باشد. برای مثال، تحقیقات نشان می‌دهد که تجربه بدرفتاری در دوران کودکی می‌تواند اثرات بلندمدت روی تمام جنبه‌های سلامت، رشد، هوش و بهزیستی روانی داشته باشد. همچنین، می‌تواند عامل ایجاد عزت نفس پايين، مشکلات ارتباطی، هیجانی و بیماری­‌های روانی چون اضطراب، رفتار پرخاشگرانه، اختلال افسردگی و افزايش خطر خودکشی و رفتارهای پرخطر در آینده شود. بنابراین، بهتر است که این سد شکسته شود و خانواده به راحتی با فرزندشان صحبت کنند.

علت صحبت نکردن کودکان از سوءرفتار جنسی

دلایل سکوت کودکان درباره سوءرفتار جنسی

برای این منظور، ابتدا باید مطلع شویم که چرا کودک از گفتن می‌­هراسد. این اتفاق ممکن است به دلایل متفاوتی باشد، برای مثال:

ـ بزرگسالانی که از کودکان سوءاستفاده جنسی می­‌کنند، از قربانیان خود می­‌خواهند که موضوع را مانند یک راز نزد خود نگاه دارند. کودکان گاهی دوست دارند که با سوءاستفاده‌کننده‌ه­ایی که از آنها بزرگ‌تر است، شریک راز باشند؛ به ویژه اگر از قبل هم با او رابطه داشته­‌اند.

ـ آزاردهندگان کودکان را شرمسار می­‌کنند. مثلاً می­‌گویند: «اگر به پدر و مادرت چیزی بگویی، آبرویت می‌رود.» یا «اگر پدر و مادرت بفهمند، از دست تو بسیار خشمگین می‌شوند.»

ـ سوءاستفاده­‌کننده معمولاً کودک را تهدید می­‌کند که اگر جریان را تعریف کند، بلایی بر سر او خواهد آورد.

ـ کودکان می­‌ترسند که نکند خانواده از هم پاشیده شود. زیرا اغلب آزارگران یکی از نزدیکان کودک هستند است. دختر جوانی که مورد آزار و سوءرفتار جنسی پدر خود بود، این راز را پیش خود نگه داشته بود؛ چراکه در کودکی فکر می­‌کرده است که اگر جریان را بازگو کند، زندگی پدر و مادرش به هم خواهد خورد و در خانواده درگیری ایجاد خواهد شد.

ـ برخی از کودکان آن‌قدر کم‌سن و سال هستند که نمی­‌فهمند چه رفتاری با آنها شده است.

ـ برخی از آزاردهندگان به کودکان می­‌گویند که رفتارهای جنسی خوب است یا می­‌گویند که یک بازی است.

با توجه به نکات ذکر شده، آنچه اهمیت دارد این است که خانواده‌­ها بهتر است بدانند کودکشان چگونه ارتباط برقرار می‌­کند. در پدیده آزار و سوءرفتار جنسی دیده شده است که تعداد زیادی از کودکانی که آزار می­‌بینند، اغلب پیش از اینکه به والدین خود بگویند، به فرد بزرگسالی اطلاع می­‌دهند که به او اعتماد دارند. این فرد می‌­تواند معلم، مشاور، یکی از بستگان نزدیک یا… باشد. لذا شایسته است که افرادی که با کودکان کار می­‌کنند، در این زمینه آموزش ببینند.

از طرف دیگر، ممکن است که کودکان تنها بخشی از اتفاق را بازگو کنند. در این صورت، بهتر است که خانواده با توجه به توانایی بیان واقعه به صورت تلویحی با کودک صحبت کنند. رعایت عفت کلام در مکالمه با کودک ضروری است. مثلاً می­‌توان گفت: «پسرم/ دخترم انگار تو را اذیت کرده­‌اند و تو ناراحتی، می­‌خواهی با هم صحبت کنیم؟»

باید به خاطر داشت که کودکان در صورتی که با برخوردهای جدی و خشن مواجه شوند، خاموش می­‌شوند و از ادامه صحبت اجتناب می­‌کنند. از این رو، توصیه می­‌شود که وقتی کودک مشکلی را در این زمینه بازگو می­‌کند، والدین از آشفتگی بپرهیزند. در این شرایط کودک را پذیرفته و به او آرامش می­‌دهیم و تأکید می­‌کنیم که او تقصیرکار نیست. سپس، آموزش حریم خصوصی به کودک داده می­‌شود؛ بدین صورت که بخش­‌هایی از بدن خصوصی هستند و کسی حق ندارد به آنها دست بزند، به جز افرادی که ما در شرایط خاص تعیین می­‌کنیم، مانند پزشک در حضور پدر یا مادر. به عبارتی، شما باید این مفهوم را که بدن آنها متعلق به خود آنها است، به ایشان منتقل کنید. در ضمن، به کودک آموزش داده می­‌شود که اگر کسی او را اذیت کرد، به راحتی به پدر یا مادر خود اطلاع دهد.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.