اخبار و جشنواره ها

آموزش جنسی به عهده والدین است یا همسالان؟

بهتر است آموزش جنسی را خودم به فرزندم به عهده بگیرم یا مدرسه این کار را بر اساس ضوابط انجام دهد؟ خانواده؟ دوستان؟ مدرسه؟ رسانه؟ بهترین آموزگار در مورد مسائل جنسی کیست؟ کدام یک، بهترین و مؤثرترین نقش را در آموزش مسائل جنسی به کودک ایفا می­‌کنند؟

امروزه ضرورت تربیت جنسی و تحقق سلامت جنسی از طریق آموزش‌­های صحیح و مناسب بر هیچ کس پوشیده نیست. آموزش جنسی كودكان، نوجوانان و جوانان يک جنبه­ حساس و بااهميت از يادگيری است. از طرفی ابزارهای رسانه­‌ای، برخی مواقع کودکان را در برابر گستره­ای از اطلاعات غیرضروری و نامناسب قرار می­‌دهد که ممکن است باعث شود فرزندان اطلاعات جنسی گسترده­‌ای کسب کنند که حتی والدین از آنها بی­‌خبرند. از طرفی هم والدین بر سر چندراهی انتخاب بهترین شخص یا گروه آموزش‌دهنده مسائل جنسی مانده­‌اند. در این بین، آموزش بهتر است توسط کدام یک صورت پذیرد؟

آموزش جنسی به عهده والدین است یا همسالان؟

آموزش جنسی

در ایران هنوز ابهاماتی در خصوص نحوه آموزش و اشخاص مناسب آموزش‌دهنده مطرح است. روانشناسان معتقدند کودکان دبستانی و نوجوانان معمولاً از دوستان خود خیلی بیشتر از والدین و بزرگسالان اطلاعات جنسی به دست می‌آورند. وقتی صحبت از اطلاعات جنسی، زشت و تابو است و در محدوده­ امور ناگفتنی است، این اطلاعات از طریق همسالان، هم­کلاسی­‌ها و دوستان در اختیار فرد قرار می­‌گیرد اما تا چه حد این اطلاعات مناسب سن، صحیح و قابل‌اطمینان خواهد بود؟

در مورد اوایل کودکی اشخاص آگاهی‌دهنده مشخص است. بنا بر برخی پژوهش‌­های صورت گرفته، خانواده نقش بسیار مهمی را در آموزش و تربیت جنسی فرزندان بر عهده دارد. به نظر می­‌رسد تا قبل از بلوغ، والدین خصوصاً مادران اولین کسانی هستند که با سؤالات و کنجکاوی­‌های جنسی کودک مواجه می­‌شوند و نقش تعیین‌کننده‌ای در تربیت جنسی کودکان و آموزش مراقبت بهداشت جنسی دارند. برخی منابع، والدین و معلمان را مناسب­‌ترین انتخاب برای آموزش سلامت جنسی معرفی کرده­‌اند. خانواده­‌ها در چه صورت بهترین گزینه­ آموزش خواهد بود؟

با آنکه خانواده نقش بی‌بدیلی در تربیت و آموزش جنسی دارد اما به علت آنکه بسیاری از والدین از نحوه آموزش جنسی بی‌اطلاع هستند، همچنین به دلایلی چون خجالت بین والدین، معلمان و مشاوران، هماهنگی نداشتن بین والدین و مدارس در ارائه اطلاعات، کم بودن اطلاعات والدین، معلمان و مربیان و گسترش وسایل ارتباط جمعی همچون رایانه، اینترنت، فیلم و لوح­‌های فشرده، این وسایل جای افراد مسؤول در آموزش را گرفته و لذا خانواده­‌ها نتوانسته­‌اند نقش مناسبی در ارائه­ صحیح اطلاعات و تربیت جنسی داشته باشند. در نتیجه، منبع­ کسب اطلاعات جنسی فرزندان دوستان، هم‌محلی­‌ها و هم‌کلاسی­‌ها بوده­­‌اند.

خانواده در تربیت جنسی و ارائه اطلاعات صحیح و مناسب به خصوص در دوران کودکی دارای نقش باارزشی است. با این حال خانواده­‌ها در ایران برای تأمین سلامت جنسی فرزندانشان چندان آموزشی ندیده­‌اند و با احساس شرم و حیا ممکن است از زیر بار این مسؤولیت شانه خالی کنند و میدان را برای منابع غیرمعتبر و حتی زیانبار خالی نمایند. بنابراین ضروری است که والدین خصوصاً مادران کودکان خردسال تحت جلسات آموزشی قرار گیرند. هدف از این آموزش‌­ها این است که والدین مطلع شوند اگر بخواهند فرزندان خود را در زمینه­ جنسی درست تربیت کنند، ابتدا باید به اطلاعات مناسب در زمینه­ شخصیت فرزند خود، شناخت صحیح آنها و اصول و راه­‌های درست تربیت دست یابند و نسبت به علائم تحول کودک خود در سنین مختلف توجه کافی داشته باشند. بدین منظور به مطالعه کتاب­‌های موجود در بازار بپردازند و در کارگاه­‌های مرتبط در این زمینه شرکت کنند. اصول برقراری رابطه­ دوستانه با فرزند خود را دریابند، راه‌های آموزش صحیح مسائل جنسی و پاسخ مناسب به پرسش­‌های جنسی کودکان را فراگیرند و بتوانند در مواقع لزوم واکنش مناسبی داشته باشند.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.