اخبار و جشنواره ها

راهکارهای مقابله با ترس از مهدکودک

حدود ۵ سالگی کودک، زمانی که باید برای رفتن به مهدکودک او برنامه­‌ریزی می‌کنید، لازم است که به خود کودک نیز توجه بیشتری داشته باشید. کودکان نسبت به این تغییر هشیار هستند و گاهی احساسی مانند غیرقابل‌پیش‌بینی بودن این محیط جدید برایشان ایجاد می‌­شود. این حس خود می­‌تواند منجر به ترس از مهدکودک شود. بعضی از کودکان که راحت­‌تر احساسات خود را بیان می­‌کنند، صراحتاً به شما اعلام می‌­کنند که از رفتن به مهدکودک می­‌ترسند. بعضی دیگر به صورت مستقیم ترس و نگرانی خود را بروز نمی‌دهند و در عوض، با انجام رفتارهای خاصی مانند بدخلق شدن، بدرفتاری کردن یا پرخاشگری نگرانی خود را نسبت به رفتن به مهدکودک نشان می­‌دهند. اگر شما کودکی دارید که به زودی قرار است رفتن به مهد کودک را تجربه کند یا هم اکنون از حاضر شدن در مهدکودک واهمه و ترس دارد، شاید مطالبی که در ادامه مطرح می­‌شوند، بتوانند به شما کمک کنند.

راهکارهای مقابله با ترس از مهدکودک

مقابله با ترس از مهدکودک

۱. اگر کودک شما از رفتن به مهدکودک واهمه دارد، سعی کنید با او در خانه کمی بازی‌درمانی کنید! از حیوانات پلاستیکی کوچک و عروسک­‌های بندانگشتی به عنوان شخصیت­‌های نمایش استفاده کنید. این شخصیت‌­ها قرار است که یک مکان جدید را تجربه کنند. فراموش نکنید که راهکارهای سازشی را نیز با کودک در حین بازی مرور کنید. برای مثال «اگر آقای فیل احساس می‌کنه که مهدکودک می­‌تونه ترسناک باشه، خب اون برای احساسش چی کار می‌تونه بکنه؟ شاید بتونه به معلمش بگه تا به اون کمک کنه!»

۲. تلاش کنید تا در مورد این تغییر ـ رفتن به مهدکودک ـ در زندگی کودک به طور مثبتی صحبت کنید و از منتقل کردن اضطراب خود به کودک در این مورد خودداری کنید.

۳. تلاش کنید که در اولین زمان ممکن قبل از شروع دوره، به همراه کودک خود از مهدکودک بازدیدی داشته باشید. اگر در این ملاقات شما کلاس‌­هایی در مهدکودک در حال برگزاری است، در صورت امکان از آنها بازدید داشته باشید.

۴. در صورت امکان و در حضور کودک با بعضی از کودکان مهد صحبت کنید و نظر آنها را در مورد رفتن به مهدکودک جویا شوید.

۵. در مورد احساس خودتان زمانی که در کودکی باید به مهد می­‌رفتید، به کودک خود بگویید. در مورد چیزهایی که بعد از رفتن به مهدکودک احساس شما را نسبت به این مکان تغییر داد، با کودک صحبت کنید.

۶. از خواهر و برادرهای کودک بخواهید که در مورد رفتن به مهدکودک با او صحبت کنند.

۷. به کودک یادآوری کنید که داشتن کمی واهمه در مورد رفتن به مهدکودک و به صورت کلی یک مکان جدید هیچ اشکالی ندارد و طبیعی است. شاید وسوسه شوید که با نصیحت کردن و صحبت ترس از مهدکودک را از بین ببرید اما باید گفت که تلاشتان در اکثر مواقع بی­‌ثمر خواهد ماند. به جای آن تلاش کنید احساسات کودک را درک کرده و به حس ترس او توجه کنید. در عین اینکه به کودک در مورد نگرانی­‌هایش تضمین می­‌دهید، ترس او را به عنوان امری طبیعی و قابل‌قبول بپذیرید.

۸. زمانی را به صحبت با کودک راجع به احساساتش اختصاص دهید.

۹. با همراهی کودکتان داستانی را راجع به اولین روز حضور او در مهدکودک بنویسید. در این داستان کودک شما به عنوان شخصیت اول خواهد بود. بخش­‌هایی از داستان را به افکار و احساسات کودک در آن روز اختصاص دهید.

۱۰. در مورد رفتن به مهدکودک برای کودک کتاب بخوانید؛ داستان‌هایی که معطوف به ترس از مهدکودک هستند.

۱۱. هیچ گزینه‌­ای را در مورد ماندن کودک در خانه و نرفتن به مهدکودک مطرح نکنید و در این مورد هیچ گونه بحثی را نپذیرید.

۱۲. از معلمان و مربیان مهد بخواهید که در مورد تجربه مهدکودک با کودک صحبت کنند. شاید بتوانید از معلم کودک بخواهید که قبل از شروع شدن دوره، زمانی را برای صرف چای به منزل شما بیاید و در آنجا با کودک شما ملاقات کند.

۱۳. بعضی از کودکان بعد از چند روز به مهد عادت کرده و حتی به مهد علاقمند می­‌شوند، در صورتی که برای بعضی کودکان عادت کردن به مهدکودک زمانی بیشتری نیاز دارد. در نتیجه برای این فرآیند زمان مشخصی را نمی‌توان تعیین کرد و والدین باید در این مورد صبور باشند.

۱۴. زمانی که کودک را به مهد بردید، به او بگویید که در زمان مقرر حتماً به دنبال او خواهید آمد. تلاش کنید که با او یک خداحافظی سریع داشته باشید و زود از مهد خارج شوید. معطل کردن و به درازا کشیدن خروج شما از مهد تنها موجب رنج بیشتر کودک شما خواهد شد و طبیعتاً در خداحافظی بعدی، او سخت­‌تر گریه خواهد کرد. اگرچه ترک کودک زمانی که گریه می‌­کند، کار آسانی نیست اما به یاد داشته اشید که با این رفتار شما او به زودی به محیط عادت کرده و در مهدکودک دوستان زیادی خواهد یافت و با آنها شاد خواهد بود. به یاد داشته باشید که یکی از رفتارهایی که می‌­تواند به اعتماد کودک شما لطمه بزند و همین طور شرایط اضطراب جدایی را وخیم­‌تر کند، این است که در گوشه‌ای از مهد پنهان شده و به این صورت به خیال خود مراقب کودک باشید! بهترین کار این است که هر چه زودتر مهد را ترک کنید.

۱۵. با کودک در مورد ترسش صحبت و بررسی کنید که دقیقاً کودک از چه موضوعی در مورد مهدکودک هراسان است. آیا او نگران این است که کسی با او بدرفتاری کند؟ یا اینکه او هنوز نمی‌داند که دستشویی مهد کجاست یا اینکه نمی‌داند باید در مهد چه کار کند؟ زمانی که از ماهیت ترس کودک اطلاعات کافی داشته باشید، به صورت مؤثرتری می‌توانید به مسائل او بپردازید.

در غالب موارد، قبل از اینکه متوجه بشوید، کودک شما که هم اکنون در مورد مهدکودک مردد است، به زودی دوستان متعددی در مهد خواهد یافت و در آنجا اوقات شادی را سپری خواهد کرد. چه این دوره چند روز به طول بینجامد و چه یک ماه، باید صبور باشید تا روند طبیعی خود را طی کند اما در صورتی که تحمل شرایط برای شما سخت شد، می‌توانید از کمک یک متخصص روانشناسی بالینی کودک و نوجوان بهره بگیرید.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.