اخبار و جشنواره ها

موقعیت­‌های خطرساز برای آزار جنسی کودکان

در بروز فجایعی چون کودک‌­آزاری جنسی بهترین کار پیشگیری از وقوع این جنایت است. بدین ترتیب که با شناسایی عوامل خطرساز و جلوگیری از به وجود آمدن آنها و آموزش آن به کودکان از بروز این اتفاقات دلخراش جلوگیری کنیم. در این مقاله سعی شده است موقعیت­‌هایی که احتمال بروز آزار جنسی کودکان را بالا می­‌برند، بیان شوند تا با آگاهی از آنها سهمی در کاسته شدن از این فاجعه، که گاهی سرنوشت یک کودک را تغییر می‌­دهد، داشته باشیم.

بسیاری از اوقات وقتی سخن از آزار جنسی کودکان است، موقعیتی زمینه‌­ساز بروز این واقعه شده است.

موقعیتی که اگر خانواده‌­ها از آن مطلع بودند، شاید هرگز مجالی برای پدید آمدن نمی‌یافت.

موقعیت‌های زمینه‌ساز بروز آزار جنسی کودکان

در اکثر موارد سوءرفتار جنسی در موقعیتی مطرح بوده است که یک بزرگسال و یک کودک تنها بوده‌­اند؛ لذا در صورتی ­که موقعیت‌­های تنها بودن یک کودک و یک بزرگسال به حداقل رسانده شود، خطر سوءرفتار جنسی به شدت کاسته خواهد شد. در صورتی­ که مجبور به تنها گذاشتن کودک با یک فرد بزرگسال هستیم، به شرایطی که امنیت رابطه را تضمین می­‌کند، بیندیشیم.

در موقعیت­‌هایی که کودک با کودک بزرگسال دیگری تنها است، نظارت والدین ضروری است و باید یکی از والدین یا فرد بزرگسال دیگری در آن موقعیت حضور داشته باشد.

بهتر است که خانواده با عوامل اجرایی اماکنی که فرزندشان در آنجا مشغول به ورزش، فعالیت هنری یا آموزشی است، صحبت کنند که نظارتی بر روی رفتارهای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانانی که ممکن است مسؤولیت کودکان را نیز برعهده داشته باشند، اعمال کنند. مثلاً ممکن است از مربیان شنا یا موسیقی فرزندان سؤال شود که آیا مراقبت­‌های لازم در زمینه­ جلوگیری از رفتارهای غیراخلاقی کودکان بزرگ‌تر اعمال می­‌شود یا خیر؟ گاهی والدین به صورت سرزده به محل فعالیت کودک خود وارد شوند تا مطمئن شوند که محل مورد نظر امنیت لازم را دارد و در این زمینه دقت لازم را به عمل آورند.

از اینکه افرادی که خدماتی به فرزندانتان ارائه می‌­دهند، دارای صلاحیت اخلاقی هستند، اطمینان یابید.

بهتر است که خانواده‌­ها از مسؤولان مربوطه بخواهند که در مورد نداشتن سوءسابقه اخلاقی کارمندان خود اطمینان کافی را ارائه دهند. مصاحبه­‌های فردی و داشتن تأییدیه یا توصیه‌­نامه از مراجع دارای اعتبار می‌­تواند احساس امنیت را افزایش دهد.

رانندگان سرویس مدارس، مربیان موسیقی و مربیان کلاس­‌های ورزشی در این زمره قرار دارند.

مراقبت از کودک زمانیکه با یک بزرگسال تنهاست

زمانی که کودکی با بزرگسالی تنها است، سرزده و غیرمنتظره به سراغ آنها بروید.

حتی اگر آن فرد مورد اعتماد است یا یکی از اعضای خانواده باشد.

بهتر است که در موقعیتی قرار بگیرید که کودکان را در هنگام تنهایی با کودک بزرگ‌تر یا بزرگسال مشاهده کنید.

اگر کودک با بزرگسال یا کودک بزرگ‌تر از خود تنها بود و پس از بازگشت از اتاق خلق آشفته‌­ای داشت، از او بپرسید آیا اتفاقی برای او افتاده است؟

بهتر است بررسی شود که آیا کودک می‌­تواند با اعتماد به نفس بگوید چه اتفاقی افتاده است یا دچار ترس، دودلی و تردید است؟

به شکل ظریف به بزرگسالانی که به هر طریق مسؤولیت مراقبت از کودک یا حتی نوجوان را دارند، فهمانده شود که کودک نسبت به آزار حساس است و آموزش دیده است که در برابر آزار برخورد خواهد کرد.

مثلاً می‌­توان این گونه گفت:

«ببخشید، دخترم/پسرم خیلی حساس است. طوری تربیت شده است که زیر بار نمی‌رود و اگر مشکلی داشت، سریع به ما خبر می‌­دهد.»

مطالعات نشان داده است که کودکانی که برای جسم خود ارزش قائل هستند، کمتر مورد سوءاستفاده قرار خواهند گرفت.

والدین باید این مفهوم را که بدن کودکان برای آنها است و به خودشان تعلق دارد، در آنها تقویت کنند.

کودکان با این کار برای جسم خود ارزش قائل خواهند شد.

اهمیت آموزش جنسی کودک

در صورتی که کودک شما از آموزش‌های لازم جهت جلوگیری از آزار جنسی کودکان بهره نبرده است، بهتر است که با او رابطه­ صمیمانه­‌ای داشته باشید و مهارت «نه گفتن» را به او آموزش دهید و به او بگوییدکه محل امن برای صحبت درباره­ مسائل خصوصی، محیط خانه و نزد والدین است.

در نهایت، والدین عزیز در نظر داشته باشند که به کار بستن روش‌­های مختلف امنیتی جهت محافظت و پیشگیری از خطرات احتمالی سر راه کودک یکی از وظایف اصلی خانواده­‌ها است و نیز آموزش خود و کودک در زمینه­ پیشگیری از این اتفاقات موضوع مهم دیگری است.

با رعایت اصول امنیتی و آموزش خود و کودک در جهت جلوگیری از این گونه اتفاقات گام برداریم و آن را به سایر والدین و نزدیکان نیز انتقال دهیم.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.